Aké je to byť študentom rybárstva?

aké je to byť študentom rybárstva

Ahoj Martin, na začiatok sa nám krátko predstav.

Moje meno je Martin Teplan , pochádzam s Považskej Bystrice . Onedlho dosiahnem hranicu 20 rokov a rybárstvu sa venujem od takých 6 rokov , už si presne nepamätám .

Martin Teplan

Vieme o tebe, že si chodil na rybársku školu. Pokiaľ viem, rybárska škola je na Slovensku iba jedna. Čo ťa viedlo k tomu, že si si vybral práve ju ?

Chodil som na rybársku školu v Ivanke pri Dunaji . Je to vlastne poľnohospodárska so študijným odborom rybárstvo. V tej dobe na Slovensku fungovala ešte jedna rybárska škola a to v Mošovciach . Myslím, že v tejto dobe už nefunguje, zatvorili ju kvôli malému záujmu študentov. Tak nemôžem o sebe povedať, že nie som nejaký technický typ, alebo nemám vzťah k iným veciam, ale rozhodol som sa práve pre túto školu. Môj vzťah k rybárstvu bol veľmi blízky, tak ako aj k prírode a ostatným živočíchom. Skôr som sa venoval športovému rybárstvu. Rybárska škola mi ukázala ale aj iné stránky rybárstva ako takého.

Musel si dochádzať ? Ak áno, ako si to riešil ?

Dochádzať som nemusel ,asi by to bolo nemožné ,predsa vzdialenosť medzi Považskou Bystricou a Ivankou pri Dunaji neni až taká malá. Býval som na školskom internáte, ktorý sa nachádza hneď vedľa školy a je vlastne s ňou prepojený. Každý , kto býval na internáte, my dá určite za pravdu , že sa tam dajú zažiť nezabudnuteľné chvíle.

Je ťažké sa dostať sa na rybársku školu ?

Nemyslím si, že by to mal byť problém . Neni to až taká ťažká škola. Prichádza mi na jazyk otázka , ktorá by sa hodila k tejto. Či je problém ju vyštudovať? Pokiaľ Vás to baví , nevidím problém v úspešnom ukončení tejto školy. Musím povedať , že sú tam veľmi zaujímavé predmety , ale to až v nasledujúcej otázke.

Čo sa na rybárskej škole študuje, je to len teória alebo aj prax ?

Na rybárskej škole v Mošovciach bol 3 ročný odbor , ktorý fungoval formou výučby jeden týžden škola a druhý týžden prax . Prax trávili na školskom pracovisku , na ktorom sa zaoberali chovom lososovitých rýb . V Ivanke pri Dunaji je tento odbor vyučovaný formou denného štúdia . Vlastne nemáte tu výučný list, ale študujete tento odbor, takže po 4 rokoch ak sa podarí získate niečo ako maturita . Naša prax sa odohrávala väčšinou na školských rybníkoch , kde sme sa sústredili na chov teplomilných rýb. Rybníky sa nachádzajú neďaleko Dunajskej Stredy . Ak si presne pamätám majú niečo cez 7O ha . Takisto sme trávili ale týždňové praxe na rôznych rybárskych strediskách . Napríklad rybárstvo Nové Zámky , Slovianska dolina , rybárstvo Parina.

Slovianska dolina

Školské rybníky

Naša škola sa zapájala do rôznych európskych projektov . Žiaci našej školy mali možnosť navštíviť rôzne krajiny po celej Európe. Ja som osobne strávil jeden mesiac na pstruhovej a račej farme vo Francúzsku v malebnej dedinke La Canourgue . Na záver spomeniem nejaké rybárske predmety : Chov akváriových rýb , Rybnikárstvo , Chov rýb , Choroby rýb , Rybárstvo vo voľných vodách , Hydrobiológia , Vodné hospodárstvo ...

Martin Teplan

Čo ťa na škole najviac bavilo ?

Neviem presne povedať čo ma tam najviac bavilo , určite to boli rybárske predmety a všetko čo súviselo s rybárstvom . 1,2 ročník bol taký menej záživný , avšak 3,4 ročník to bolo asi to čo ma najviac bavilo . Veľmi ma bavil predmet Hydrobioĺogia , Choroby rýb , Rybnikárstvo a Chov rýb . Takisto ma veľmi bavili výlovy na školských rybníkoch . Zažili sme tam nezabudnuteľné chvíle.

Krmenie

Akú má perspektívu do budúcnosti študent rybárskej školy ?

No to si mi dal naozaj otázku , ktorú som čakal . Tak študent vyučený v odbore rybárstvo by mal byť schopný pracovať na rôznych rybárskych farmách . Takisto by mal vedieť viesť funkciu rybárskeho hospodára , alebo hocijakú pozíciu v Slovenskom rybárskom zväze. Ale viete asi , že na Slovensku s rybárstvom to neni prechádzka s ružovou záhradou . Prišla doba , kde je ťažké sa uplatniť vo viacerých oboroch, nie len v rybárstve .

Po tom, čo si pár rokov študoval rybárstvo, čo by si na Slovenskom rybárstve zmenil, resp. aký máš na neho názor ?

Zmenil by som toho veľa , ale to by asi nebolo možné. Keď už sa zamyslíme , len nad pojmami hospodárenie a zarybňovanie našich revírov . Biologická rovnováha , čiže zastúpenie všetkých druhov rýb a ich početnosti podľa konkrétneho rybieho pásma . Myslím , že revíry na nejaké rybie pásma je už aj zbytočné rozdeľovať . Pamätám na tu dobu keď v našom pstruhovom potoku , žili krásne pstruhy , lipne a bolo tam dostatok vody . Teraz by som tam prešiel v poltopánkach a s rybami je to viac než zlé . Organizácie s tým nič nerobia. Myslím , že každý rybár by prispel ,tak ako môže aby sa revír trochu revitalizoval. Uvítal by som lepšie nasadenie rybárskej stráže . Tri roky chytám na jednom revíre dosť často , mal som zatiaľ jednu kontrolu . To je fajn , nie ? Ak sa nenahneváte , nechcem sa ďalej vyjadrovať k tejto téme , lebo sa mi krv v žilách už dosť rozprúdila . Myslím , že je na Slovensku už dosť absolventov rybárskej školy či už Ivanky pri Dunaji alebo Mošoviec . Mali by mať miesta v rybárskom zväze . Chcem tým povedať , že fakt nie je dobré , keď nejaký vyučený murár alebo technik alebo hocičo iné , pracuje na nejakej rybárskej funkcií . Určite viete čo chcem s tým povedať , potom to škodí nám rybárom !

Premýšľal si nad tým alebo máš to v pláne, že ťa raz rybárstvo bude aj živiť ?

Určite som nad tým premýšľal , ale doba je ťažká . Nebránil by som sa vôbec nejakému rybárskemu stredisku , rybárskym potrebám alebo firma , ktorá vyrába nástrahy a návnady pre lov kaprov . Ale konkurencia je fakt vysoká a je ťažké sa presadiť . Momentálne študujem na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a necháme sa prekvapiť čo bude v budúcnosti .

Čo sa týka teba osobne aký máš názor na športový rybolov ?

Je to slovo , ktoré znamená pre mňa naozaj veľa .Venujem sa lovu rýb od malička . Lovu kaprov sa venujem viac než 10 rokov . Lov kaprov a kaprárina ako taká mi dá to čo mi iný šport asi nikdy nedal . Je to pre mňa všetko a snažím sa mu venovať čo najviac môjho voľného času .

Máš nejaké slová na záver, čo by si odkázal rybárom, ktorý toto práve čítajú ale mladým chlapcom, ktorý premýšľajú nad štúdiom rybárskej školy ?

Určite odporúčam mladým chlapcom , ktorý majú vzťah k prírode a hlavne k rybám , nech sa neboja a idú do toho , rybárska škola im prinesie veľa poznatkov , ktoré ocenia či už v prírode alebo na rybách . Ak sa tak rozhodnete, prajem Vám veľa úspechov v štúdiu a veľa krásnych chvíľ strávených pri vode !

Martin Teplan a za sportovyrybar.sk Peter Kóša

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk