Amur biely

Latinský názov: Ctenopharyngodon idell

Lovná miera (cm): 60

Doba hájenia: nehájená

Amur biely je nepôvodný druh, patrí medzi druhy, ktoré boli k nám privezené len pomerne nedávno. Na územie Českej republiky bol amur vysadený v 60tych rokoch, u nás o čosi neskôr v roku 1973. Jeho pravlasťou (kde sa mu mimochodom darí podstatne lepšie ako u nás) je ďaleký východ. Dôvodom naskladnenia amura bieleho bolo (pravdepodobne) rozšíriť osádku rýb a čistenie rybníkov od nadmernej vegetácie- v tom sú amury odborníci. Amur biely bežne dorastá do 50- 100 cm, no môže dorásť i o pol metra viac a dosiahnuť hmotnosť vyše 40 i 50 kg. Takéto obrovské rozmery však dosahuje zvyčajne len vo svojej domovine. Čo sa týka jeho rastu- v optimálnom životnom prostredí amur rastie „ako z vody", je to jedna z najrýchlejšie rastúcich sladkovodných rýb. Uvádzame napríklad situáciu kedy bolo zistené, že amury vysadené v Karakumskom kanále (subtropické podnebie) dosiahli vo veku 5 rokov hmotnosti okolo 18- 20 kg. U nás žiaľ rastie podstatne pomalšie z dôvodov obmedzenej prirodzenej potravy a nízkej teploty vody.  Amur biely sa dožíva 10- 15 rokov, no výnimočne aj okolo 20.

Typickou lokalitou v našich podmienkach kde je možné nájsť amura sú zarastené stojaté vody najmä v teplejších oblastiach na juhu krajiny. Cez leto počas teplých dní sa amur zdržuje pri hladine a v plytčinách pri vodnom rastlinstve. Tam má všetko čo má rád- dostatok rastlinnej potravy a teplú vodu (ideálna teplota je v rozmedzí 20- 28 stupňov). Vzhľadom sa jeho spôsob života v plytkej a prehriatej vode je zrejmé, že znesie aj vodu s malým obsahom kyslíka a jej silný zákal. S blížiacou sa zimou, tak ako i iné kaprovité ryby aj amur biely migruje do hlbších vôd, kde prezimuje. Amury žijú v hejnách a to zvyčajne po celý svoj život. Ako sme spomenuli vyššie, je to ryba bylinožravá, no pri nedostatku potravy (najmú z jary) prijíma aj živočíšnu potravu. Výnimkou z bylinožravého spôsobu života sú ešte jeho prvé dni života, kedy malý amur konzumuje planktón. Úlovky amurov väčšinou zaznamenajú rybári loviaci kapry, pretože takáto potrava v podstate vyhovuje aj amurom, no existuje aj nemálo rybárov, ktorí cielene lovia amury biele na riasy, či listy zo stromov. Na záver tohto odseku jedná zaujímavosť- skúste si tipnúť aké množstvo potravy skonzumuje amur biely, aby pribral jeden kilogram ? Je to až 12- 57 kg rastlinnej potravy v závislosti od konzumovaných rastlín!

Amur biely sa vďaka svojej bojovnosti stal veľmi obľúbenou rybou športových rybárov. Najlepším obdobím na jeho lov sú mesiace máj a jún okolo poludnia a podvečer. Úspešnou nástrahou je rožok, kocka chleba, kukurica, riasy, či plávajúca kôrka na hladine. Veľmi ojedinele sa vyskytujú úlovky amurov na prívlač alebo na rybku. Pri ich zdolávaní sa každý rybár poriadne zapotí nakoľko sa jedná o veľké a bojovné ryby. Amury sú známi svojimi nečakanými výpadmi (najmä blízko pri brehu) a nejednému rybárovi sa už stalo, že mu amur vyskočil z podberáka- to isté platí aj pri manipulácii s rybou na brehu- treba klásť obzvlášť dôraz na to, aby sa ryba pri hádzaní sa po brehu nepoškodila. Za pripomenutie ešte stojí akási podobnosť amura s jalcom, najmä u menších jedincov. Neznalý rybár si ich môže pomýliť a následne vyradzovať tieto ryby s ohromným rastovým potenciálom už v nízkom veku.

Amur biely sa v slovenských vodách prirodzene nevytiera, preto je jeho výskyt podmienený umelým vysadzovaním. V oblasti svojho pôvodu amur dospieva vo veku 4 - 5 rokov. Trenie prebieha v júny v silno tečúcich tokoch s kamenistým dnom. Ikry sa vznášajú voľne vo vodnom stĺpci. Amur biely je veľmi plodná ryba a veľká ikernačka môže mať i viac než 1 500 000 ikier (obvykle niekoľko stotisíc).

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk