Dipy

Sedím na stoličke v bivaku, mozog pracuje na plné obrátky aby vyriešil moju situáciu. Pred sebou mám koberec návnad vytvorený niekoľkými stovkami boilies. Ako chcem zaujať svojou nástrahou v takom množstve návnad? Času nie je dosť a ja chcem čo najrýchlejšie chytiť rybu. Ako a čím chcem zvýšiť atraktivitu mojej nástrahy?

Farba nástrahy

Na túto tému sa viedlo obrovské množstvo diskusií , či farba môže, respektíve dokáže rybu zaujať. Jasné dôkazy prišli pri testovaní boilies v rôznych fluo farbách, kedy rybári pri ich používaní dokázali chytať väčšie množstvo rýb. Dokonca to došlo až do takého štádia, aby táto vizuálna atraktivita bola funkčná aj v noci. Niektoré firmy vytvorili umelé luminescenčné nástrahy , takže po na svietení lampičkou svietia v tmavom priestore. Som presvedčený, že nie je to len lacný reklamný ťah, ale skutočne v určitých situáciách má voľba takejto nástrahy svoje opodstatnenie.

V uplynulom roku na jeseň používal kamarát pri love malých násadových kaprov kostných červov. Na jeden nadväzec dával len kostných červov, na druhý dával kostných červov v kombinácii s jedným umelým svietiacim červom. Výsledok ,výrazne viac chytených rýb na spomínanú kombináciu. Jasný dôkaz, že to v istých situáciách funguje.

Sám veľmi rád používam fluo nástrahy a potešilo ma, že v novej rade Performance sú všetky Pop Up vo fluo farbách . Predovšetkým montáž na panáčika s 20mm bolies a 14mm Fluo Pop Up je jednou z mojich najobľúbenejších nad kobercom návnad.

Nástraha

Darí sa mi s touto prezentáciou nástrahy chytať ryby a veľakrát v beznádejnej situácie som vďaka nej po dlhšom čase počul zvuk môjho signalizátora. Mám rád výrazné korenisté arómy, a preto som aj začiatkom tohto roka veľmi často siahal po výrazne červenej Red Hot Chili ,ktorá mi priniesla prvé ryby tejto sezóny.

S kaprom

V uplynulom roku, keď sme boli s Hofim na pretekoch na Tovačove a veľmi sa nám nedarilo, rozhodli sme sa použiť žltú Fluo Pop Up nad navnadeným miestom. Zaznel výstrel ukončujúci pretek a krátko po ňom sa ozval aj signalizátor udice s touto nastraženou Pop Up. Výsledok, krásny lysec chytený kúsok od brehu. I keď ryba bola už nebodovaná, potešila, bola by to najväčšia ryba, ktorú sme chytili počas celého preteku. Osobne prikladám vizuálnej atraktivite nástrahy veľký význam a vždy sa snažím, aby predovšetkým cez deň, kedy to skutočne pokladám za opodstatnené vďaka Fluo farbám Pop Up, bola takto zvýraznená minimálne na jednej udici.

Tvar

Nedávno som čítal na internete jeden článok od istého anglického kaprára, ktorý začal prezentovať svoju nástrahu úplne v iných tvaroch ako je boilies. Na fotkách boli nafotené tvary od kociek, ihlanov, kvádrov až po tvary rôznych zvierat žijúcich vo vode, kde je predpoklad, že by sa tým mohli kapry živiť. Čo ma však prekvapilo, keď výsledkom jeho testovania bol najúspešnejší tvar, tvar pelety.

Zdôvodnenie bolo jednoduché a úplne logické. Na vode, v ktorej lovil najčastejšie používanou návnadou bola peleta. Až takáto dôvera rýb tomuto tvaru bolo aj pre neho prekvapením. Vzhľadom na to, že chytal jak na boilies tak i na identické boilies, ale v tvare pelety, výsledok bol jasne v prospech pelety. Veľmi zaujímavý bol pokus, kedy chytal na prekŕmenom mieste bolies a jednu udicu dal na toto miesto s klasickým tvarom guličky a druhú s tvarom pelety. Opäť výsledok výrazne pre tvar pelety.

Čo ma však prekvapilo je, že dôvod úspechu neuvádzal, len to, že nástraha bola podobná tvaru peliet , ktoré sa na danom jazere veľa používajú, ale aj odlišnosť tvaru od návnad a tým pádom zneužitie zvedavosti kapra. Tu som až pochopil, prečo mnohé firmy sa pustili do produkcie svojich nástrah v tvare pelety. Určite stojí sa minimálne zamyslieť nad takouto taktikou lovu a vyskúšať ju.

Zvýšenie atraktivity nástrah pomocou tekutých zložiek

Jeden z najjednoduchší spôsobov ako zvýšiť atraktivitu svojej nástrahy je pri jej výrobe pridať väčšie množstvo arómy a tým dosiahnuť zvýšený záujem ryby o konkrétnu guličku na kŕmnom mieste. Je to spôsob, ktorý som veľmi obľuboval v časoch, keď som ešte začínal s chytaním na boilies.

Postupne som ho bezdôvodne vzhľadom na množstvo iných mediálne úspešných spôsobov zavrhol ale postupom času, ak chytám s malým vnadením s pár guľôčkami si nástrahy robím v bielej farbe s pridaním väčšieho množstva arómy a tekutej potravy. Nebýva to síce často, ale sú vody, ktorým tento spôsob chytania sedí a preto ho používam.

Výrazne som si však obľúbil, nielen z dôvodu jednoduchosti, ale aj úspešnosti kvapku esenciálneho oleja alebo pár kvapiek arómy priamo na nástrahu. Niekedy, hlavne pri zníženej aktivite rýb bývajú tieto dva spôsoby veľmi účinné a nebojte sa, ryby sa takéhoto výrazného aromatizovania nezľaknú. Dokonca mnohí rybári majú úspechy s nástrahami máčanými priamo v aróme.

Ďalšou možnosťou je do návnad nepridávať tekutú potravu a obohatiť ňou len boilies na ktoré budeme chytať.

Opäť to dáva istú logiku ako dosiahnuť väčšie množstvo záberov. Zvýšime potravinovú hodnotu, dáme rybe väčší potravinový signál a tým sa ju snažíme výraznejšie zaujať našou predloženou nástrahou s háčikom. Tento spôsob chytania sa osvedčil predovšetkým pri masívnom vnadení, kedy chcete dosiahnuť aby ryba istú arómu postupne mala spojenú s potenciálnym zdrojom ľahko dostupnej potravy a nástraha s obsahom tekutej potravy bolo niečo ako pre nás jedna chutná delikatesa na bohato prestretom stole.

Dipy

Dipy

Príprava

Máčanie v dipe

Dipy sú jedny z najčastejšie používaných produktov na zvýraznenie vašej nástrahy. V ostatnej dobe ako keby sa roztrhlo vrece s Dipmi v rôznych skupenstvách. Tekuté, gélové, práškové. Všetky však majú slúžiť k jednému a tomu istému účelu, zvýrazniť vašu nástrahu, spraviť ju atraktívnejšiu a dosiahnuť čo najrýchlejšieho záberu ryby.

Mnohí rybári si tieto produkty vyrábajú sami a veria, že práve tie ich sú najlepšie. Ak sa rozhodnete pre zostrojenie si svojho vlastného dipu mal by obsahovať niekoľko základných produktov. Tekutú potravu /Starmino, Multimino, CSL liquid, dokonca videl som, že Tandem Baits ponúka aj zvlášť produkt určený k tomuto účelu Liquid Dip Base/ ako základnú zložku ,do nej pridať arómu, ktorá sa šíry v spodnej vrstve vodného stĺpca , olej /lososový, sardinkový, konopný, môže byť aj aróma na olejovom základe/ , ktorý vzhľadom na to že je ľahší ako voda sa šíri po celom stĺpci, rovnako je výborné pridať esenciálny olej a sladidlo. Ostatné zložky sú už len na výbere samotného tvorcu.

Je možné pridávať rôzne práškové extrakty, betain a pod. Rovnako som prešiel týmito rôznymi kulinárskymi aktivitami a výsledok mojich pokusov je dôvera v komerčne vyrábaným dipom. Tie z rady Concept od Star Baits mi maximálne vyhovujú a spĺňajú všetky moje požiadavky, ktoré od týchto produktov očakávam. Využívam ich jak pri aromatizovaní Method mixov, Stick Mixov, na tvorbu obaľovacích pást ,na aromatizovanie peliet do PVA pančuchy a samozrejme na posilnenie samotnej nástrahy. Ich všestranné použitie je to čo mi rozväzuje ruky pre rôzne varianty zvýrazňovania nástrahy .

Zatraktívnenie miesta v okolí nástrahy

Jednou z možností, ako kapra priviesť čo najrýchlejšie k vašej nástrahe je zatraktívnenie jej okolia. Tu sa nám ponúka viacero možností. Method mix zmiešaný s rozdrvenými guličkami, peletami a partiklom je možné plniť do PVA pančuchy, aromatizovať pomocou Dipu. Takto pripravený balíček pripevníme k háčiku, alebo priamo navlečieme na nadväzec s nástrahou.

Rovnakým spôsobom môžeme pracovať aj so Stick mixom, ktorý na rozdiel od Method mixu nie je až tak lepivý a je možné ho použiť v čistej podobe, len v kombinácii s Dipom. Rovnako PVA pančuchu môžeme plniť len peletami aromatizovanými dipom, rôznymi olejmi /pozor spomaľujú rozpad PVA/ , CSL liquidom, a pod. Opäť je možné pripevniť na háčik, alebo priamo navliecť na nadväzec.

Ďalšou možnosťou sú rôzne obaľovacie cestíčka, ktoré si čoraz viac získavajú na obľube. Ja si ich tvorím sám ,a to buď s Method Mixov v kombinácii s dipmi, alebo jednoducho z cesta, z ktorého si vyrábam bolies. Postupne ako voda preniká , cesto sa pomaly rozpadá a výrazne zvyšuje atraktivitu vašej nástrahy. Toto je výborný spôsob, ako zatraktívniť peletu a zároveň predĺžiť jej rozpad.

Rovnako vnadením môžeme naviesť rybu k našej nástrahe. Väčšie množstvo návnady v jej tesnom okolí dokáže výraznejšie upútať rybu a zlákať na zvýšenú aktivitu kŕmenia sa na mieste s nástrahou.

Mnohí rybári svoje nástrahy robia bohatšie o rôzne práškové tak i tekuté atrakčné zložky , iní zasa pridávajú len väčšie množstvo tekutej potravy, pokladajú zvýšenie ich nutričnej hodnoty za to najúspešnejšie, dipujú a ďalší zasa nepokladajú zvýrazňovanie nástrah za potrebné. Je na každom z nás pre akú cestu sa rozhodne a ktorej verí. Ja som vám ponúkol niekoľko možností, ktoré pokladám za jedny z najúspešnejších a verím, že pomocou nich dokážete nachytať väčšie množstvo rýb. Nech signalizátory pípajú a cievky sa točia.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk