Martin Teplan

K napísaniu tohto článku ma prinútil fakt ,že bolo dosť napísaných článkov spôsobom prišli sme, nakŕmili sme a nachytali sme, niekoľko som ich aj ja sám napísal. V týchto článkoch čitateľ postrehne nejaké zaujímavé veci, rôzne zlepšováky, ktoré zúročí pri jeho ďalšej výprave. V posledných rokoch sa v časopisoch dosť často píše o rôznych problematikách rybolovu. Tak som sa rozhodol na jednu z nich poukázať aj ja. Jednou z nich je ,,režim" chyť a pusť - je to pre mňa dosť podstatná vec a myslím, čím sa bude o tejto téme viac diskutovať a rozoberať všetky jej kladné a negatívne vlastnosti, tým skôr to dostaneme my, športoví rybári, tam, kam to chceme dostať už pár rokov. O chyť a pusť by sa dalo napísať veľa článkov. Buď sa to týka revírov na Slovensku, kde sa loví ,,režimom" chyť a pusť alebo o rybároch, ktorý sa týmto krédom riadia alebo ho ignorujú. Sám som už niekoľkokrát som zažil na mojich výpravách za kaprami mnoho neprajných zážitkov ohľadom tohto problému.

Martin Teplan

Nahodené prúty

A nejedná sa len o kaprov ,ale jedná sa o všetky druhy rýb žijúce v našich vodách. Všetky druhy rýb ,ktoré tu máme k ,,dispozícií" si treba vážiť a nezáleží na ich veľkostiach. Aspoň taký je môj názor. Nemusí so mnou každý súhlasiť a ani by nesúhlasil to môžem povedať!!! Veď nechceme ísť predsa tým smerom ,že o pár rokov v našich krásnych revíroch nebudeme mať ani ,,šupinu". V novej vyhláške dokonca schválilo na jednu osobu 50ks ušľachtilých rýb ročne.

Celkom otvoreným problémom ostalo to ,že ,,ľudia" - ťažko ich takto nazvať, si kúpia len jednu povolenku, a naplnia s ňou svoje ,,mrazáky" tak isto ako to robili predtým. Alebo naopak niekto nemá problém s peniazmi tak si kúpi aj viac povolení len aby mal doma ,,plno". Zdvihli sa aj ceny niektorých povoleniek a ak sa to nezačne ďalej riešiť, tak to bude stále drahšie lebo nebudú peniaze na novú násadu. Dúfam ,že si to mnohí nebudú vysvetľovať tak ,že si od vody zoberú ešte viac rýb ,keď bude drahšie povolenie na rybolov. Nájdu sa aj takí ľudia, ktorí si rybačku prepočítavajú na peniaze ,čo samozrejme nie je dobre –všetky peniaze , za ktoré si kúpili výbavu a všetky ostatné veci potrebné na rybolov si zoberú naspäť domov v podobe našich krásnych rýb. Keď sa vyberieme na ryby, ideme si väčšinou s cieľom si oddýchnuť uloviť možno svoju kapitálnu rybu na, ktorú čakáme už niekoľko rokov a my si z rybačky spravíme hotový ,,mäsokombinát" namiesto toho aby sme jej darovali život a pustili ju naspäť tam, odkiaľ prišla.

Mnohí sa vyhovárajú, či si majú aj rybu na vianočný stôl kupovať v obchode. Keď si dotyčný zoberie kapra domov nikto mu to nevyčíta, samozrejme raz za čas, ako keď si pravidelne domov berie množstvo kaprov alebo iných rýb a nehovoriac radšej o ich veľkostiach. Myslím, že ďalším krokom k zavedeniu tohto ,,režimu" na našich revíroch by mohlo byť zavedenie vrchnej miery rýb, napr. k lovu kapra by to bolo K-70 - teda kapor nad 70cm by išiel naspäť tam odkiaľ prišiel.

Takisto by mohla rybárska stráž navštevovať revíry častejšie ako navštevuje a na takýchto ľudí ,ktorí sú doslova hanbou organizácie pristupovať tvrdšími normami nie dohovormi ako to končí vo viacerých prípadoch.

Dokonca som počul aj o rybároch ,,hmm ťažko ich nazvať rybármi, ktorí chodia svoje úlovky ešte aj predávať." Na Slovensku je všetko možné ale toto - nechápem ich. Má to nejaký špecifický význam? Často si pokladám túto otázku pri pohľade, či už na nich ako sa im plnia vrecká - v tomto prípade sieťky.

Dúfam ,že to prestane lebo je tu omnoho viac mladých rybárov ,ktorí presadzujú športový rybolov, nehovoriac opäť nájdu sa aj výnimky. Týmto veľmi stručným článkom chcem poukázať všetkým športovým aj nešportovým rybárom na stále riešenie tohto problému ,lebo chyť a pusť nie je len prázdne gesto.

Martin Teplan

Martin Teplan

Carp team IMT

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk