Kreslená korytnačka

Nedávne zverejnenie fotky ulovenej korytnačky na Facebooku upútalo moju pozornosť. Najmä preto, že pred mnohými rokmi som bol sám svedkom toho, ako sa skupinka korytnačiek vyhrieva na brehu Ružína. Myslel som si, že je to anomália, zrejme nejaký chovateľ vypustil korytnačky a tie nejakým zázrakom prežili. Zisťujem však, že na Slovensku je to už bežným javom. Získal som vyjadrenie niekoľkých rybárov, niečo som si naštudoval a vznikol z toho tento článok o "cudzincovi v našich vodách". Prajem Vám prijemné čítanie.

Na začiatok je podstatné uviesť, že v našich vodách sa vyskytujú resp. sú lovené rybármi (samozrejme nechtiac) 2 druhy korytnačiek.Prvý druh, ktorý sa v našich vodách vyskytuje prirodzene je korytnačka močiarna (bahenná).

Korytnačka močiarna

Na tom, že v našich vodách táto korytnačka existuje nie je nič zlé, dokonca sa jedná o ohrozený druh! V našej červenej knihe je uvádzaná v kategórii kriticky ohrozený druh, ktorého ďalšie prežitie je pri neustálom pôsobení faktorov ohrozenia nepravdepodobné! Naše pôvodné populácie korytnačky bahennej boli viazané na Východoslovenskú nížinu a niektoré lokality na južnom Slovensku, Záhorskej nížine a na južnej Morave. Pravdepodobné jediná pravidelne sa rozmnožujúca populácia bola doteraz v Národnej prírodnej rezervácii Tajba pri Strede nad Bodrogom. Korytnačky močiarne sa cez deň radi slnia na spadnutých kmeňoch trčiacich z vody, alebo na kameňoch tesne pri brehu. Korytnačka bahenná sa v prírode živí dravým spôsobom. Na brehoch loví chrobáky, dážďovky a iné bezstavovce. Vo vode jej potravu tvoria rôzne mäkkýše, hmyz, žubrienky, žaby, choré a poranené ryby. /viac info nájdete na wikipédii- tu/.

U korytnačky písmenkovej sú však jej okolnosti výskytu diametrálne odlišné. Pekne to vystihol rybár Dalibor Smaženka:

"Korytnačka písmenková sa u nás začala vyskytovať až v poslednej dobe, keď boli zaznamenané úlovky tohto druhu. Je známe že tento druh je viacmenej mäsožravec a preto boli väčšinou ulovené na malú rybku.Veľa rybárov hovorí, že to je náhoda, ale v našom regióne Záhorie, je táto náhoda tak častá, že sa stala bežnou vecou. Boli ulovené jak na ťažko, tak aj na plávanú a niektorým kúskom meral pancier až 35cm....a vážili 3.5kg. Rybárom korytnačka ani toľko neprekáža v našich vodách jak keď ju majú dávať dolu z hačika. Podľa niektorých štúdií je isté, že tento druh už dokáže prežiť aj v našom klimatickom prostredí a je len otázka času, kedy sa natoľko prispôsobí, že sa dokáže aj sám rozmnožovať a nebude to už len náhoda."

K tomuto vyjadreniu ešte dopním, že korytnačka písmenková bola na Slovensko privezená v 80tych rokoch za účelom predaja domáceho chovu - ako zvieratko do akvária. Môžeme v tom vidieť paralelu so spôsobom akým sa ľudia zbavuju už nechcených psov. Jednoducho ich vypustia na ulicu, u korytnačiek je scénar rovnaký. Vyskytujú sa hlavne v blízkosti veľkých miest ... prečo asi? Prirodzene sú to predátori, a tak v prírode konzumujú rybky, široké spektrum vodných bezstavovcov a stavovcov, často aj žaby, ktoré sú u nás chránené.

Korytnačky

Pre ilustráciu ako boli (a sú) korytnačky v našich vodách lovené uvádzame autentické zažitky rybárov, ktorí to "zažili na vlastnej koži."

Záber bol podobný ako keď mi uviazne muška na dne... len mi zastavila splavovaná šnúra tak som prisekol a do tvrdého... mal som na náväzci vlastnú mušku typu goldhead a zdolávanie sa dá ťažko nazvať zdolávaním lebo korytnačka ani veľmi nevedela, že sa niečo deje ale potom som pritvrdil a podarilo sa mi ju odlepiť od dna ale keď som sa ju snažil v tom prúde pritiahnuť až k brehu tak desinka náväzec povolil. /Tomáš Vadovič/

Lovil som na mŕtvom ramene rieky Nitry na boilies. Kŕmne miesto som mal rozkŕmené cca týždeň...potom prišla riadna jazda a pri záseku sa to "čudo" vynorilo hneď na hladinu kedže som chytal asi 10 metrov od brehu. Pri brehu som zbadal, že to bola korytnačka, tak som ju podobral. Mala cca do 30cm avšak problém bol, že som jej nevedel vybrať háčik, pretože hlavu si schovávala do panciera, tak som odstrihol šnúru najbližšie k háčiku a pustil som ju.... /Daniel Šoka/

Väčšinou príde zaber na gumenú rybku a je to v podstate len jemné trhnutie. /Martin Kordoš/

Nástraha, na ktorú bola korytnačka chytená bol červík. /Tomas Rac/

Jedného krásneho dňa som išiel na ryby a chytal som klasicky - jeden prút na kapre som mal položený a na malú udicu som si chytal nástrahové rybky - klasicky kostňáčik a bonduelka a v tom to prišlo. Plaváčik sa ponoril a v prvom momente ma napadlo, že mám na prúte malého kapríka ale to bol omyl! Ako sa to vynorilo na hladinu pozerám Korytnačka močiarna, bolo to milé prekvapenie. /Miroslav Brsel/

Mali sme nahodené na rybku, snažili sme sa chytiť zubáča. No miesto toho keď sa za tmy rozvrčala cievka bolo to veľké prekvapenie. Zvláštny odpor na udici a keď sme zasvietili do podberáka, tak sme ostali v miernom šoku. Bola tam Korytnačka písmenková. Priemer asi 25 cm. Nástraha 7cm plotička. Donedávna sme ju mali v jazierku. Neskôr sme ju darovali do dobrých rúk. Je to síce pekné zviera ale myslím si, že to do naších vôd nepatrí. /Martin Velcicky/

Bol pekný augustový deň. Od rána som bol na jazere v Martine. Zväzová voda, Štrkovisko Lipovec. Okolo obeda som prehodil udicu na ťažko a opaľoval som sa. Bolo okolo obeda a išiel som sa baliť, keď som dostal na udicu kde boli nahodená kostiaky dva krátke pip pip. Čakal som jazdu a preto som čakal ešte pár minút. Keď nebol záber, tak som sa rozhodol skončiť. Pri vyťahovaná som cítil, že ťahám veľký trs trávy, ktorá je po celom jazere brutálne rozrastená. Trávu som vytiahol a zodvihol na udici hore. Keď som montáž spustil ku sebe, naraz z trávy vykukli 4 nohy. Pozeral som ako puk, že čo to je! Po očistení trávy som zistil, že som chytil korytnačku. Kamarát vedľa mi povedal, že už videl chytiť aj väčšie exempláre tiež väčšinou na kostiaky alebo dokonca aj na kukuricu. Po vytiahnutí som rozmýšľal ako s korytnačkou naložím. Nevedel som, čo urobím tak som jej vytiahol háčik a pustil som ju nazad do vody. /Rastislav Gabura/

Išlo o korytnačku močiarnu, bolo to pred dvoma rokmi. V druhej polovici júla, večer som nahodil na rybku, asi tak 10 cm červeničku na plavák ku ostrovčeku, hĺbka vody okolo jedného metra, celú noc nič, len nad ránom, plavák sa začal hojdať a potom zmizol pod hladinou, trošku som počkal a keď som chcel zaseknúť tak sa plavák vynoril asi o pol metra dalej. Opäť som počkal a po asi desiatich sekundách plavák opäť zmizol, tak som zasekol, odpor náramne silný, preto som zdolával domnelého dravca pomaličky, celkovo asi cca 20 minút, nakoľko som mal tvrdší prút, silon 0,30 a naviják robinson 50, samozrejme prekvapenie bolo veľké, nie len u mňa ale aj u brata a 2 kamarátov, ktorí boli vtedy so mnou. Najhoršie bolo vybrať háčik, čo sa mi nepodarilo, tak som to odcvakol v papuľke a pustil ju naspäť, samozrejme po dôkladnej obhliadke, ved chytiť korytnačku, to sa nestáva na každej vychádzke. Takou milou spomienkou bolo, že po zvyšok sezóny, ako náhle som sa objavil pri danej vode, tak do pol hodiny ma prišla korytnačka pozrieť, viem vyznie to ako latina, ale je to pravda, mám plno svedkov, ktorí taktiež neverili. Bolo jedno, na ktorom mieste som sa usadil a začal chytať ryby, do pol hodiny som mal návštevníčku, jemne vykukla z vody, trošku počkala a potom bez stopy zmizla, to sa opakovalo do konca jesene, v nasledujúci rok som ju zazrel už len raz, koncom mája, ked sa vyhrievala s ostatnými, a to bolo naposledy čo som ju videl. A prečo viem, že to bola ona? Lebo všetky ušli, iba ona ostala, popozerala po mne a potom pomaličky, bez náhlenia odplávala preč. /Mário Gonda/.

Toľko vyjadrenia rybárov. Treba si uvedomiť, že v okamihu keď ulovíte korytnačku je neskutočne dôležité poznať o aký druh sa jedná. Zatiaľ čo, korytnačka močiarna je chránená, korytnačka písmenková je votrelec, ktorý do našich vôd nepatrí.

Korytnačka písmenková

Ďakujeme za spoluprácu pri napísaní tohto článku nasledujúcim rybárom: Mário Gonda, Rastislav Gabura, Martin Velcicky, Miroslav Brsel, Tomáš Rac, Martin Kordoš, Daniel Šoka,Tomáš Vadovič a Dalibor Smaženka + za fotky Milanovi Mikušovi a Jozefovi Murárovi.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk