Hlavná kaprová sezóna je v plnom prúde, za sebou máme aj tradičné gulášové preteky. Väčšina vysadených kapríkov je buď vychytaná alebo poučená z nepríjemnej skúsenosti s háčikom. Naskytá sa otázka s čím, alebo ako si môžeme poriadne zachytať aj na takto prechytaných revíroch.

Mojím odporúčaním je prejsť od tradičných teleskopov a klasického lovu na ťažko k jemnejším spôsobom rybačky. Výhody feedru a jemnej match udice sú neodškriepiteľné. Aj keď ide v obidvoch prípadoch o jemný spôsob lovu rýb, na háčiku nebudú končiť iba biele ryby, ale často krát môžeme očakávať záber aj niekoľkokilovej alebo dokonca trofejnej ryby.

Rybka

Takýchto rybiek bude podstatne viac, ako tých zo skupiny XXL.

Hoci ide o dva odlišné spôsoby lovu, zaujímavé je aj ich vzájomné porovnanie. Samozrejme hovorím o love na stojatých vodách. Do tečúcej vody sú určite lepšie boloňézy a použitie feedru v takýchto lokalitách, hlavne v ťažnejších úsekoch je značne obmedzené.

Pri love match udicou sme pri použití pevného plaváka obmedzovaný dĺžkou udice a hmotnosťou plaváka, avšak tento nedostatok môžeme ľahko vykompenzovať použitím ťažších priebežných plavákov, s ktorými môžeme loviť v značnej vzdialenosti a hĺbke. Už zo začiatkov svojej rybárskej kariéry si dobre pamätám napätie, ktoré som prežíval pri pohľade na plaváčik tancujúci na vlnách jazera, ktorý sa podchvíľou potopil a signalizoval jemný záber ryby. Aj preto považujem tento spôsob lovu za základný, s ktorým začína mnoho mladých rybárov.

Match prúty oproti feedru sú podstatne ľahšie, čo vyplýva zo spôsobu lovu (väčšinou ich pri love držíme v ruke). Najbežnejšie používané dĺžky sú 3,9 až 4,5 m. Aj napriek svojej relatívnej ľahkosti ide o prúty mimoriadne húževnaté, ktoré rybárovi dokážu v spojení s dobrou technikou a zručnosťou priniesť mnoho pekných rýb.

Pri výbere navijaka takisto uprednostňujeme ľahšie avšak spoľahlivé modely. Aj keď sú feedrové prúty oproti match-kovím kratšie (bežne 3,3 – 3,9m), dokážu košík prípadne olovko spolu s háčikom a nástrahou vymrštiť do značnej vzdialenosti a pritom zabezpečiť dostatočný zásek a následné zdolanie ryby.

Navyjáky

Vhodné typy navijákov pre obidva spôsoby lovu.

V obidvoch prípadoch po zvládnutí techniky môžeme očakávať maximálny zážitok z lovu a množstvo rýb. Vzájomné porovnanie jednotlivých spôsobov lovu je komplikované. Aj keď v súčasnej dobe sa väčšinou loví prevažne na dne, prípadne tesne nad dnom. Sú obdobia kedy má navrch oproti feedru jednoznačne match prút.

Že je dobré mať pri sebe občas obidva typy prútov (nechytať na nich ale súčasne) som zistil už dávnejšie. V jedno teplé júlové popoludnie som sa vybral na ryby k menšiemu rybníku. Zvolil som feeder, ktorý ma v tejto lokalite nikdy nesklamal. Po hodine lovu a pár neúspešných záberoch som sa rozhodol pre lov na pevný plavák. Už po prvých 10 minútach a zdolaných 6 rybách som bol presvedčený, že tento deň som našiel to pravé na ryby.

Macko

Takýto macko preverí na jemnej udici rybárovo umenie.

Hoci väčšinou chytám na feeder, sú obdobia kedy jednoznačne staviam na plavačku. Hlavne v obdobiach keď ryby zbierajú potravu v stĺpci, prípadne sa sústreďujú tesne pod hladinou má jasne navrch match-ka.

Som nesmierne rád, že pri vodách čoraz častejšie stretávam rybárov, ktorý už dávnejšie zanevreli na pohodovú rybačku strávenú pri nehybných policajtoch a radšej si zvolili oveľa adrenalinovanejší „oddych" pri vode, pri ktorom musia pozorne sledovať reflexné anténky plavákov, alebo jemné špičky.

Verím, že aj v tejto sezóne prežijem pri jemnej udici mnoho pekných chvíľ a na konci roka budem bilancovať úspešnú rybársku sezónu.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk