Mrena severná XI.

Fúzatá bojovníčka

Mrena na prívlač...To by asi na mňa pred rokmi , keď bola ľahká prívlač v plienkach asi rybári čučali vyjavene či som v poriadku. Dovtedy sa mreny chytali prevažne na ťažko, či na plavák na červy, alebo syr. Vývoj však za tie roky poskočil míľovými krokmi a dnes sa nad lovom týchto fúzatých krásavíc nepozastaví žiadny skúsenejší prívlačiar.

Nové nástrahy a materiály už pomaly v prívlači nerobia rozdiely medzi dravými a nedravými rybami a dnes sa dá na prívlač uloviť asi každá ryba. Za posledné roky som si mrenu veľmi obľúbil, nie však na tanieri, ale ako veľmi zdatnú protivníčku a hlavne veľkú bojovníčku na prívlačových prútoch.

Mrena severná X.

Zdolaná súperka

Spomínam si, keď som ešte ako malý chlapec prvý krát chytil túto rybu, ktorá mala vtedy okolo 10 a následne som ju dva roky choval v akváriu, ako ma fascinovalo jej aerodynamické telo priam predurčené na život v rýchlom toku rieky. Stavbou tela mi už vtedy pripomínala obávaného žraloka. Sledoval som ako tvrdým rypákom prekutráva kamene na dne akvária a hľadá potravu.

Mrena severná I.

Postavenie tlamy predurčuje na lov pri dne

Mrenu nájdeme prakticky všade, od Vodných nádrží až po pstruhové potoky. Najčastejšie je to však v mrenovom pásme, kde jej vyhovuje tečúca voda s tvrdým kamenitým či štrkovým podkladom.

Mrena severná VI.

Typické mrenové pásmo

Mrena sa zdržuje prevažne v húfoch a pri dobrom pozorovaní sa nám často ukáže krátkymi výskokmi na hladine. V lete ju hľadáme v rýchlo prúdiacej a prekysličenej vode, pod splavmi, pri prítokoch a tiež ju vtedy môžeme nájsť dokonca aj v plytkých úsekoch, ale musí tam byť rýchlejšie tečúca voda z dostatkom kyslíku. Určite ju nehľadajte v prehriatych plytčinách ako ostatné kaprovité ryby.

Mrena severná VIII.

Moje obľúbené miesto na mreny

Pri love na prívlač používam ľahší prút, ale vzhľadom na to že lovím v rýchlejších úsekoch, tak nevolím až úplné najlahšie,pretože potrebujem väčšiu nástrahu, či už vobler,alebo rotačku udržať v silnejšom prúde. Ja osobne používam Mikado Silver Spin do 10 g a k tomu volím aj silnejší vlasec o hrúbke 0,19 mm. Zdolal som síce nejaké mreny aj na ľahší prút a jemnejší silon , ale pár som ich aj stratil, pretože mať veľkú mrenu v silnom prúde je skutočne sila a po pár utrhnutých wobleroch , ktoré im zostali v pyskoch, som radšej pritvrdil.

Mrena severná II.

Zdolávanie mreny na jemnom náčiní je zážitok

Mrena má pomerne mäsité pysky v ktorých nástraha drží skutočne dobre a skôr ako by sa vypla z háčika, tak sa skôr stane , že vám utrhne, alebo prederie silon na dne na nejakej prekážke.

Záber sa často prejaví stažknutím, ba až si dokonca myslíte, že ste nástrahu niekde zachytili o dno, no o chvíľu sa ryba niekedy ležérne pomaly, niekedy vystrelí ako šíp proti prúdu, alebo sa nechá unášať prúdom, pričom využíva svoj tvar tela a silnú chvostovú plutvu a nedá vám ani centimeter vlasca zadarmo a zdvihnúť mrenu nad 60 cm so dna na jemno náčiní vyžaduje aj istú dávku zručnosti a tiež trpezlivosti.

Mrena severná XII.

Torpédo

Ak ju už rybár ťahá z prúdu nasilu, tak zvyčajne vyhráva mrena aj keď s nástrahou v papuli. Mrena sa bráni do poslednej chvíle a je to niekedy vidieť hlavne keď už zdolanú rybu púšťate naspäť do vody, že dala do boja všetko a je tak vysilená, že nevládze ani odplávať. Vtedy je dobré rybu chvíľu podržať vo vode, nech sa trocha spamätá a naberie zase nejaké sily a až potom ju pustiť keď sama odpláva.

Mrena severná III.

Následné pustenie sľubuje ďalší pekný boj inému rybárovi

Ako vidieť na postavení úst mreny, tak je hneď jasné, že treba zabudnúť na povrchové prívlačové nástrahy, ako poperi a podobne, aj keď náhoda je niekedy blbec a kludne v lete v plytkej vode vám môže zobrať hocičo. Každopádne sa však mrena zdržuje pri dne a tak by sme mali voliť také nástrahy, ktoré kopírujú dno, alebo sa ku dnu aspoň priblížia. Tiež musíme myslieť na to , že nástrahu musíme udržať v prúde, alebo aspoň čo najpomalšie viesť pri dne. Ja som osobne mreny pochytal na gumy, rotačky, no najčastejšie na baňaté hlbokopotápavé voblery od 6 do 9 cm.

Woblery

Obľúbené voblery na mreny.

Voblery sa snažím nahadzovať kolmo na prúd a čo najdlhšie sa ho snažím udržať na mieste kde predpokladám stanovište mrien. Ak tam mrena je a podarí sa mi vobler udržať pracovať v prúde, tak záber príde skoro okamžite. Ak nám to nástraha dovolí tak veľmi účinný je aj lov dole prúdom, tu sa jedná hlavne o ťažšie nástrahy aby sme ju stihli dole prúdom sťahovať , tak aby bola ešte v pohybe a pri dne. Tu býva záber zvyčajne veľmi prudký, lebo ryba stojí hlavou proti prúdu a musí útočiť okamžite ak ju nástraha, ktorá jej pripomenie potravu a nechce si ju nechať ujsť zaujme.

Mrena severná IX.

Kedy na mrenu prívlačou? Podľa mňa na čase nezáleží. Mreny som chytil, ráno, na obed keď bolo 30 stupňov, či už v noci pri love zubáčov.

Mrena severná IV.

Mreny berú v horúčavách....

Mrena severná V.

....ale aj v noci

Neradil by som mrenu medzi dravcov, skôr medzi všežravcov ako je napríklad jalec, či dajme tomu kapor, každopádne je to ryba výnimočná aj keď pre gurmánov nezaujímavá, mňa vždy poteší krásnym súbojom za ktorý jej vždy darujem slobodu, nech si s ňou môže zmerať sily ďalší rybár.

Miro „Murphy"Mikáč

Mrena severná XIV.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk