Je koniec decembra, chladné dni, čas lovu je už veľmi obmedzený, takmer nikde už nie je povolená non – stopka, 5 dní v týždni som v škole, takže som veľmi rád, že môžem vybehnúť aspoň na niekoľko hodín pri vodu cez víkend. Počasie na piatok mi vychádza výborne, -5-0 stupňov a ráno som sa dokonca zobudil do zasneženej bielej krajiny. Keďže si chcem dobre zachytať, vyberám si stojatú vodu, súkromný revír. Myslím si, že s boiliesom je už ťažké uspieť keď chceme ísť k vode len na chvíľu, preto beriem krmivo a krmitka, ale verný ostávam stále tiež boiliesu, ktorý budem používať na druhej udici.

Cieľom môjho lovu v tomto období neboli len väčšie kapry. Sú tu už neskoré a chladné dni, kedy ryba nie je už tak aktívna ako na jar, alebo cez leto a radosť máme z každej menšej ulovenej ryby. Zvolil som techniku, s ktorou si myslím že sa dajú loviť menšie, ale tiež väčšie ryby. Čo však rybám ponúknem?

Z vlastných skúseností viem, že v tomto neskorom období veľmi fungujú nástrahy typu: rôzne druhy ochutenej kukurice, pufy, fúkaná kukurica, živé nástrahy, peletky a boilies malých rozmerov, fluoro pop – up boilies a podobne. Rozhodol som sa, že na ryby zoberiem všetko čo mám. Keďže sa tejto technike venujem minimálne, dokopy možno 2-3 týždne ročne, nebudem vám tu dávať rady, čo sa týkajú krmiva. Ľudia často preferujú v neskorom jesennom alebo v zimnom období krmivá určené do chladnej vody, ja ich tiež rád používam, ale aj tak samotné krmivo vždy o niečo ešte vylepším.

Zmes

Počas cesty na ryby som sa obával že jazero bude zamrznuté, ale po príchode k vode mi spadol kameň zo srdca, 80 % vody je roztopená a na 50 ha ploche som bol jediný. Po asi 20 minútovom vrtaní stojanov do úplne zamrznutej zeme mám konečne čas na prípravu udíc a nástrah.

Prúty

Na jednu udicu viažem montáž, s ktorou sa chcem venovať menšej rybe, je úplne jednoduchá a skladá sa z pletenej šnúrky a malého háčika, na ktorý dokážem nastražiť niekoľko kostných červov a namiesto olova používam priebežne krmito s bužírkou. Rozhodol som sa použiť už spomínané tmavé krmivo do chladnej vody, ktoré som zmiešal s vodou a pridal som doňho liguid bio attractor s príchuťou mandľa, kostné červy, malé pelety a rád pridávam aj konzervovú kukuricu. Na háčik 5-8 kusov kostných červov.

Krmítko

Na druhú udicu viažem fluorocarbon a 360 stupňovú montáž, longshang háčik, veľkosť č. 8 a 80 gramové závesne olovo. Pod háčik viažem 15mm pop – up boilies, príchuť banán, ananás. Mám vopred pripravené PVA pančuchi naplnené mikro peletkami alebo method mixom.

Návnada

Neostáva teda nič iné ako nahodiť, vodu veľmi dobre poznám, takže viem kde montáž hádžem, hĺbka vody v týchto miestach sa pohybuje od 10 do 15 metrov, takže dosť slušná hĺbka, ale práve v týchto miestach by sa mali ryby v zime zdržovať. Po asi troch hodinách prichádza prvý záber, ozýva sa udica, na ktorej je 360ka a pop- up. Pekný záber, po prvom pípnutí sa pomaly roztáča cievka na navijaku a ja sekám, na udici cítim peknú rybu, ale asi po 30 sekundách mi ryba z háčika padá, škoda, ale bol som rád že som vôbec nejaký záber docielil. Stále viac a viac snežilo a páčilo sa mi loviť v snehu. Do konca dňa som mal ešte jeden opatrný záber na kostné červy, no opäť z toho nič nebolo. Domov ale nejdem nespokojný, teší ma že som mal zábery na každú udicu.

Prúty

Na ďalší deň je teplota vzduchu o moc väčšia a takmer všetok sneh sa topí, no aj napriek tomu opäť vyrážam k vode. Techniku a nástrahy nemením, predchádzajúci deň som docielil dva zábery, takže týmto technikám ďalej verím. No tento krát som za 6 hodín lovu nemal ani jeden záber. Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré a tak aj bolo. Konečne sa mi podarilo na tretí deň premeniť dva zábery a na brehu skončili dvaja menší kapríci, ktorý mi spravili obrovskú radosť, opäť zafungovali moje dve spomínané montáže.

Dávid Michalička

Zimu, ako väčšina z nás kaprárov veľmi neobľubujem, ale tiež má svoje čaro a ak zvolíme správnu techniku a dokážeme uloviť rybu, môže byť aj zimný rybolov krásny.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk