Čoraz častejšie sa tento rok stretávam s negatívnymi názormi a sťažnosťami na túto sezónu, vraj slabá aktivita rýb a podobné veci, rybári presedeli hodiny pri vode bez záberov, či už na zväzových alebo súkromných vodách, kde nie sú na to veľmi zvyknutí. Priznám sa, že ja som tieto problémy túto sezónu nemal, mám za sebou úspešnú jar i leto, môžem dokonca povedať, že to bola moja asi zatiaľ najúspešnejšia sezóna. Problémy však vznikli aj u mňa, a to teraz na jeseň. Neviem, čo je hlavným dôvodom tohto všetkého. Dosť ľudí pripisuje vinu minuloročným záplavám, no ja naozaj neviem, ale určite to nebude len prírodou, rybami, či ročným obdobím, no je to hlavne o nás a o našich schopnostiach.

Začalo to prvý októbrový týždeň, keď som sa vybral na štyri dni na stredne veľké štrkovisko, cieľom boli väčší kapry, no keď mám byť úprimný, tak po dvoch dňoch bez náznaku záberu by som bol vďačný a šťastný za akúkoľvek rybu. 40 hodín boli vo vode štyri udice, štyri rôzne miesta, každú udicu sme ukladali do inej vody, boilies od sladkých až po korenisté a rybacie príchute, od 14mm do 24mm veľkostí, potápavé i pop - up boilies, no my sme aj napriek tomu všetkému boli stále bez záberu.

Pred poslednou nocou som od zúfalstva jednu udicu vyniesol do 1 metrovej vody, kde som to rozkŕmil asi 1,5 kg boiliesom, základ tvoril mix kŕmnych gúľ na rybacej báze a tiež boilies GLM mušle. Mal som strach že ryby sa už nebudú v takto malej vode zdržovať, no nemal som čo stratiť, tak prečo to neskúsiť. Práve GLM mušľu som nastražil pod háčik. Asi hodinu po vynesení som sa dočkal vysnívaného záberu, opatrný padák, po záseku som nevedel, či ťahám rybu alebo či mi neodpadol kameň umiestnený na gumičke. No pri brehu ma veľmi prekvapil asi 85 cm jeseter, ktorý mi spravil konečne veľkú radosť, vyskytuje sa v tej vode v malom množstve.

Jesenná mizéria

Ryba sa konečne pohla a do večera sa mi podarilo z tejto metrovej vody vytiahnuť asi 2-3 kaprov do 5kg. Zistil som teda, že aj v týchto už chladnejších dňoch, nie je problém chytiť rybu v naozaj malej vode, ktorá sa rýchlo ochladzuje. Na tejto udici som teda techniku nemenil, ale druhá udica bola stále bez záberu a ja som musel niečo robiť, ako nástrahu som zvolil panáka, spice fish- robin red (korenená ryba) a pop- up hot demon. Udicu som vyniesol pod ostrov predo mnou vzdialený asi 200 m pri ňom bol spadnutý strom vo vode, takéto miesta s popadanými stromami a prekážkami s hlbšou vodou pri brehoch sú ideálne jesenné miesta, kde sa kapor rád vyskytuje. Nečakal som dlho, asi po troch hodinách prišla jazda a na brehu skončil pekný zdravý šupináč, ktorý zachránil celú rybačku.

Jesenná mizéria

Keď to všetko zhrniem, tak tieto štyri dni neboli až taká katastrofa, keď som po takmer troch dňoch našiel tú správnu techniku a chytil ryby, nemôžem ísť domov veľmi nespokojný.

Jednoduchá montáž, na ktorú sa nechal ulakomiť spomínaný kaprík: šnúra sufix magician, háčik Fox armapoint SSBP, veľkosť 4, montáž vylepšená o rovnátko a malý bročik, ako záťaž som použil odpadávajúci kameň.

Jesenná mizéria

Jesenná mizéria

Najbližší víkend som sa vybral k vode, tento krát na malé 7 ha jazero, o ktorom som nevedel vôbec nič, nikdy som tam nebol, nevedel som ani či sú tam vôbec nejaké ryby. No keď sa počas rozbaľovania ukázal na hladine nie jeden pekný kapor, nálada sa mi oveľa zlepšila, boli to približne 8- 15 kg kapry, čo ma milo prekvapilo. Bol som bez člnu, takže som musel len nahadzovať, vybral som si malý ostrov predo mnou so spadnutým stromom vo vode. Keďže som len nahadzoval, musel som tomu prispôsobiť aj montáž, tá bola veľmi jednoduchá, klasická s vlasovým náväzcom, kde som použil len stuženú šnúru FOX a háčik Korda Vide gape, velkosť 5 a použil som 80 g závesné olová. Čo sa kŕmenia týka, rozhodol som sa len pre boilies, ktorý som nastrieľal pomocou kobry na lovné miesto a to len zopár guličiek a použil som tiež PVA materiál, pančuchu, ktorú som naplnil 6mm halibut a robin red peletami, method mixom a rozdrveným boilies. Opäť som skúsil takmer každú nástrahu čo som mal, no za dva dni som bol bez záberu a od vody som šiel sklamaný. No viem, že montáž a kŕmenie, ktoré som použil neboli na vine, pretože inokedy s túto techniku nemám žiadny problém, ryby na mojom mieste boli, ale proste nemali o moje nástrahy záujem.

Musel som to skúšať naďalej, o niekoľko dní som sa rozhodol skúsiť opäť vodu, ktorú som spomínal v úvode. Nakúpil som hotové boilies od firmy Starbaits, Hot demon, ktoré by mali byť v jesennom a zimnom období top nástraha, keďže je už chladnejšia voda, zvolil som veľkosť len 14mm. Tento krát som si aj deň pred odchodom namočil cca 10 kg repky, takže kŕmenie sa skladalo z repky a boilies, opäť som používal PVA. No po približne tridsiatich hodinách som šiel domov opäť bez záberu. Vtedy som začal mať skutočne strach, že si už neužijem tú klasickú jesennú rybačku s veľkým množstvom ulovených rýb. No ostal som kľudný, veď pred nami je ešte celý október a minimálne aj december. No naplánoval som si ešte jednu 5 dňovú výpravu na posledné októbrové dni. Medzi tým som niekoľkokrát vybehol na rôzne menšie vody len na niekoľko hodín, skúste uhádnuť ako to dopadlo, samozrejme vždy bez záberu a bez ryby. Je však pravda, že na tieto niekoľko hodinové rybačky som sa veľmi nepripravoval, chcel som len sedieť pri vode a vôbec mi nevadilo, že som nedocielil záber. Konečne je čas na spomínanú 5 dňovú výpravu. Po niekoľkých hodinách lovu som mal pocit akoby bolo leto. Neveriacky som sa na to všetko pozeral, ryba brala neustále, okrem 2 až 4 kg kaprov, ktorých bolo nespočetne sa podarilo chytiť aj niekoľko naozaj pekných kaprov, ktorý boli rozložený po celom jazere. Bojku som mal uloženú v 6 m hlbokej vode. V jesennom a zimnom období preferujem najskôr boilies korenistých príchutí, alebo príchutí prirodzenej potravy, ako napr. patentka, mušľa atd. , no teraz nič z toho neplatilo, ryby brali naozaj všetko, konečne sa začali poriadne pripravovať na zimu.

Jesenná mizéria

Ako si to teda všetko vysvetliť? Opäť som nijako výrazne nemenil techniku a predsa som dosiahol veľký úspech, okrem používania menšieho boilies a menších háčikov bolo všetko také ako pred tým. Treba len trpezlivosť a pri vode by sme mali sedieť aj vtedy, keď nás ryby totálne ignorujú. Veď ono sa nám to vráti a verte, že ak máte aj vy „rybársku krízu" tak raz sa to skončí, skôr či neskôr a keď nie, tak si vychutnajte aspoň chvíle strávené v prírode.

Jesenná mizéria

časť mrtveho ramena s veľkým množstvom prekážok, ktoré ryba obľubuje celoročne, výnimkou nie je ani jeseň, práve miesta tohto typu ma nikdy nesklamali.

Jesenná mizéria

Jesenná mizéria

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk