Lov kaprov v jesenných mesiacoch veľmi obľubujem najmä na jednej slovenskej rieke, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou. Lovím na nej už takmer 10 rokov, ale ešte stále ju spoznávam a každú výpravu mi prichystá niečo nové. Mnohokrát som sa presvedčil o pravidle "čo funguje dneska, nemusí fungovať zajtra". O to ťažší lov spôsobujú časté výkyvy vodnej hladiny, prietok vody, samozrejme aktivita rýb, počasie a mnoho ďalších činiteľov. V septembri som plánoval chodiť k vode v pravidelných intervaloch, a to každých 5 – 7 dní. Výpravy neboli dlhšie ako 1 deň, preto sme mali naplánovaných 5 výprav.

Budem loviť na moje overené boilies od firmy JET FISH. Popravde som mal zopár horúcich zástupcov, čo mi na tomto revíri fungovalo, ale rozhodol som sa pre boilies zo zmesky korenený tuniak a k tomu A.C. višeň a patentka, ktorú som testoval. Mal som pri sebe aj hotovky Mystery Frankfurtská klobása + banán. Počas výprav som mal v pláne vyskúšať, ako budú ryby reagovať na montáž s obaľovacím cestom, alebo z 2 guličkami na PVA.

Jet Fish

Samozrejme montáž som mal na všetkých prútoch rovnakú. Nerád dávam na konci udice prehnané montáže, krúžky, či rovnátka je to zbytočné a drahé. Pekné ryby som pochytal aj na moju klasiku: Quick Silver od Krystonu, alebo stuženku Mystic od J. Tešinského, hák podľa podmienok kde lovím a zmršťovačku 1mm na ramienko háčiku. Riadim sa heslom „v jednoduchosti je krása" , funguje mi to už dlhšiu dobu a verím že táto montáž pôjde so mnou až do dôchodku.

1 Výprava: Prvú výpravu som mal na pláne začiatkom septembra a sám som bol veľmi zvedavý, čo prinesie. Po príchode na lovné miesto, sme sa spolu z parťákom Viktorom snažili byť čo najviac potichu, aby sme nerobili zbytočný rozruch. Koryto ramena bolo široké cca 35m, pod hladinou plno prekážok, preto sme museli prispôsobiť montáže a výbavu.

Voda

Keďže obľubujem miesta s takmer žiadnym prístupom, na brehu bolo len pár metrov štvorcových miesta a museli sme prispôsobiť rozmiestnenie udíc. 2 udice išli k bezprostrednej blízkosti brehu a padnutého stromu a 2 išli do koryta do hĺbky od 2 do 3.5m. Montáže sme používali zo stuženej šnúrky Mystic, háčik Hayabusha K-1 veľkosť 6 a 1mm zmršťovačku na ramienko háčika. Nástrahu som zvolil boilies korenený tuniak +A.C. višeň a 2 guličky na PVA príves. Noc bola trošku chladnejšia, prvý a zároveň posledný záber 1 výpravy bol o 4:00, prišiel z bezprostrednej blízkosti brehu. Rozospaný sekám a Viktor mi podoberá krásneho zdravého šupináča o dĺžke 80 Cm a 10.36 Kg. Moja radosť na brehu bola obrovská, pretože som konečne prelomil moju smolu na tomto revíri. Do rána sa už nič viac nedeje a preto balíme a plánujeme ďalšiu výpravu na to isté miesto.

Denis 10 KG kapor

2 Výprava: O 6 dní sme prišli na "naše miesto" a plní očakávania sme rozbaľovali udice. Počasie bolo trošku horšie, pred lovom výdatne pršalo a pred polnocou ešte zopár krát spŕchlo, no po polnoci sme obdivovali krásu hviezd. Pred polnocou sa Viktor dočkal krásnej jazdy, seká a ryba neskutočne ťahá a až keď sme ju uvideli na hladine, tak sme odhadovali váhu 20Kg+. Ale ryba si vybrala cestu do prekážok v blízkosti brehu a presne tohto sme sa obávali. Po vyše polhodinovom naťahovaní som sa rozhodol ísť do vody. Počasie na kúpanie nebolo ideálne, ale vytiahol som iba montáž. Napriek tomu že sme nezdolali rybu, aspoň som sa uistil že pláva vo svojom živle. Záber prišiel opäť na Koreneného tuniaka + A.C. Višeň, ale tento krát v obaľovacom ceste korenený tuniak. Bol som milo prekvapený, pretože na cesto som vždy prilákal menšiu rybu a viac rýb, ale tento krát to bolo presne opačne. Myšlienky na toho krásneho kapra nám nedali spať, ale po hodinke sme zaspali. O 2:30 prichádza jazda zo stredu koryta. Vybieham z bivaku a sekám a cítim neskutočný ťah. Po chvíľke ťah ustane a ja pomaličky zdolávam kapra 85 Cm a 13.5 Kg a o hodinku neskôr dostávam na breh kapra 82Cm a 10 Kg. Obaja boli šupináči a znovu bodoval Korenený tuniak + A.C. Višeň a k montáži 2 guličky tej istej príchute na PVA. Boli sme celkom spokojní, pretože sme mali za noc 3 zábery od rýb väčšej hmotnostnej kategórie a to je na tak krátky lov slušný výsledok.

Denis Daniel

3 Výprava: Už týždeň je celkom ustálené počasie, cez deň slnečno do 25 stupňov a v noci teplota okolo 10-tich stupňov. Predpokladal som, že sa túto noc dočkáme krajšieho úlovku. K vode prichádzame už za tmy, pretože sme kvôli pracovným povinnostiam nemohli skôr. Prerábam kompletne celé montáže, pretože doma som na to čas nemal. Používam svoju overenú klasiku a pod háčik ide Korenený tuniak + A.C. Višeň s obaľovacím cestom korenený tuniak. Ešte pred nahodením som chvíľku pozoroval vodu a vedel som, že pod nohami máme návštevu v podobe sumčieho velikána. O pár minút neskôr zaútočil a v momente všetko okolo nás stíchlo. Bol to neskutočný rachot, akoby človek hodil do vody 25 Kg mech cementu. Viktor okamžite vybehol z bivaku, pretože si myslel, že som padol do vody. Zasmiali sme sa a o chvíľku sme mali nahodené. Hneď sme si išli ľahnúť do bivaku, pretože sme obaja mali za sebou náročný týždeň. Zobudím sa o 2:30 na nesmelý píp Viktorového hlásiču a 30 sekúnd na to jazda ako z dela. Viktor seká no ryba ťahá ako lokomotíva. Nie a nie ju zastaviť. Po chvíľke sa to podarilo a ryba končí znovu v prekážkach, tam kde sme vyrezali tých najväčších kaprov. Viktor nahadzuje a rozoberáme v čom sme urobili chybu a ako v budúcnosti strate najkrajších kaprov predísť. O hodinku neskôr sa roztáča cievka na mojej "pravačke", ktorá bola nahodená v koryte v hĺbke 3.5m. Ryba je neskutočne bojovná a vedel som, že nebude mať 10 Kg. Po podobraní som jej nameral rovných 90 cm a 15 Kg.Po zdokumentovaní ju opatrne púšťam spať do svojho živlu a 10 minút na to sa ozýva Viktorov signalizátor a podoberám mu kapra z dĺžkou 87 Cm a 14.50Kg.

Viktor Varga

Moje skúsenosti a prognózy na tomto revíri boli správne a som rád, že sme zatiaľ s úspešnosťou vysoko. Namiesto PVA prívesu sme tento krát použili obaľovacie cesto a potvrdzuje sa teória, že na cesto neberie len množstvo rýb menších rozmerov.

4 Výprava: Po neuveriteľne teplom dni keď cez deň dosahovala teplota vzduchu takmer 30 stupňov sme opäť rozhodli, že ideme za 4 výpravou. Pridal sa ku nám aj kamarát Alex, no bol s nami len ako podpora, pretože na danom mieste by sme sa zo 6 udicami asi ťažko pomestili. Na ramene sme neboli sami čo ma trošku znepokojovalo, preto sme si dali hlas hlásičov na minimum. Nerád vešiam okolo sediacim rybárom na nos fakt, či som bol, alebo nebol úspešný. Najradšej mám miesta, kde som sám s prírodou, zvieratami a náznak civilizácie nie je široko ďaleko, ale nie všade sú takéto miesta. Som typ rybára, ktorý verí len veľmi dobrým kamarátom a chalanom v Teame, za ktorých by som dal ruku do ohňa. Im som ochotný prezradiť "top" miesta na danom revíri, pretože viem, že to ostane len medzi nami. Ale späť k našej výprave. Dnes som chcel vyskúšať moju obľúbenú príchuť a tou je patentka. Týždeň pred lovom som si doma našúľal Koreneného tuniaka + A.C. Patentka v kombinácii z obaľovacím cestom. Pravdu povediac táto príchuť mi priniesla vždy úspech, tak som bol zvedavý ako sa zadarí tento krát. Celú noc sa nič nedeje a je už o pár stupňov chladnejšie, ako po minulé výpravy. Priebežne sme kontrolovali udice a o 4.30 to prišlo, 3 nesmelé pípance, pridvihnutie swingra a vedel som že je čas seknúť. Je tam! podľa ťahu som vedel, že to je iná hmotnostná kategória. Excelentne som sa vyhol prekážkam a ryba bola na podložke. Krásny zdravý šupináč, ktorý meral 93Cm a 17 Kg.

Denis s kaprom

Bol som neskutočne rád, pretože roky navštevovania tohto revíru sme zužitkovali v podobe takejto krásnej ryby. Už sa neviem dočkať ďalšej výpravy, ktorá bude kvôli pracovným povinnostiam o trošku neskôr.

5 Výprava: Stále pretrváva ustálené počasie a dostali sme sa k poslednej výprave, preto si ju chceme vychutnať naplno. Dnes sme sa rozhodli, že trošku pozmeníme príchute boilie. Na moju "ľavačku", ktorú som nahadzoval do tesnej blízkosti brehu som napichol Koreneného tuniaka + A.C.Višeň + Pop up Pink peper od Nutry a na "pravačku", ktorá bola v hĺbke 3.5m koreňáča s obľúbenou patentkou. Viktor sa rozhodol, že k tuniakovi pridá Pop up Biosquid +A.C. Oliheň. Ku každej montáži pridávame 2 guličky na PVA šnúrke a nahadzujeme. Prvý záber bol do pol hodinky. Cievka na mojej "pravačke" sa pomaličky roztáčala a ja som sekol v ten pravý moment. Ryba nádherne bojuje a vychutnávam si ju na mojom náradí, ale z nepochopiteľných dôvodov sa po chvíľke zdolávania vypína. Záber prišiel na Koreňeného tuniaka z višňou + Pop Up Pink pepper. Po chvíľke nadávania som si uvedomil, že nie je dôvod sa rozčuľovať a bol som rád, že prvý záber bol skôr ako odbila polnoc. Ďalší záber bol na Viktorov prút, ale zásek bol iba do prázdna. Záber prišiel o polhodinku neskôr ako môj prvý. Do tretice bol záber pred polnocou. Na udici som cítil menšiu rybu, ale tá po chvíľke padá. Do rána sa už nič neudialo tak balíme a trošku sme sklamaní, že posledná výprava dopadla pre nás neúspešne, ale ryby sú nevyspytateľné a o to je to krajšie, že nie vždy sa darí tak, ako by sme si priali.

Všetky výpravy vrátane poslednej hodnotím úspešne. Náš test sa nakoniec vyvinul v celku zaujímavo, pretože som predpokladal, že na obaľovacie cesto pôjde množstvo rýb menších hmotnostných kategórii. Naopak som tu na cesto chytili najväčších kaprov výpravy. Ale platí pravidlo čo funguje dneska, nemusí fungovať zajtra. Počas týchto výprav sme nadobudli veľmi cenné skúsenosti a informácie, ktoré si človek nezíska tým, že bude sedieť doma za počítačom, alebo bude len rybár teoretik. Počas výprav sme neminuli viac ako 3 Kg boilie a kŕmili sme len formou PVA šnúrky, prípadne presné vnadenie rukou, nakoľko rameno bolo široké cca 35m. Už sa teším keď na neskorú jeseň opäť navštívime túto krásnu rieku. Prajem všetkým rybárom Chyť a Pusť veľa úspechov Petrov zdar.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk