Konečne je tu jeseň, voda v riekach a jazerách sa zbavuje nežiaducich rias, klesá teplota a prichádza jedno z najlepších období lovu dravcov.

Tento rok bol na lov dravých rýb vskutku dobrý. Letné horúčavy nás minuli, takže dravce sa dali uloviť aj v priebehu poludnia. Jeseň so sebou prináša mnohé úskalia. Raz je to vytrvalý dážď a inokedy až neuveriteľné horúčavy. No jedno je isté, čo je dobré pre rybára, nemusí byť automaticky dobré pre ryby. Preto je potrebné chodiť k vode čo najčastejšie a výsledok sa určite dostaví. V týchto jesenných dňoch spoľahlivo berú zubáče, šťuky, ostrieže, jalce, ale uloviť sa dá aj sumec.

Úlovok

Pri vhodne zvolenej nástrahe výsledkom môže byť aj takýto krásny ostriež.

Voda

Tutové miesto na lov ostriežov, vľavo prirodzené prekážky a v pozadí kamenný breh dávajú predpoklad k úspešnému lovu.

Po príchode chladnejšieho obdobia sa zameriavam hlavne na lov dravých rýb prívlačou. Lovím prevažne v riekach, ale občas navštevujem uzavreté vodné plochy. Rieky sú pre mňa väčšou výzvou z hľadiska náročnosti, techniky a skúseností. Keďže bývam len pár kilometrov od Tatier zameriavam sa hlavne na ostrieže, zubáče a všadeprítomných jalcov.

Ostrieže

Ostriež zelenkavý

Veľmi vďačný druh rýb, ktorý dokáže brať aj v najnevhodnejšom období. Z nástrah na jeho lovu používam predovšetkým:

1 .Woblery

Woblery sportovyrybar.sk

Musia mať perfektný chod. Veľkosť 3 - 5 cm, farby prírodné hlavne farba: ostriež, biela ryba, jalec, ale prekvapia aj fantastické farby ako zelený tiger, klaun a i. Na začiatku sezóny sú vhodnou alternatívou woblery s agresívnejšou akciou, postupom času "ukľudňujeme" chod woblera. Vhodnými úpravami očka prípadne lopatky usmerníme vobler podľa svojich požiadaviek, prípadne vyberáme vobler s vhodným chodom. Viažem ich cez karabínku, kvôli chodu a ľahšej výmene, samozrejmosťou je používanie bezuzlového uzla. Náradie volím jemnejšie, takisto vlasce hrúbky 0,14 - 0,20 mm.

Pripravené woblery

Moje najobľúbenejšie voblery na lov ostriežov.

2. Tvistre

Účinná nástraha po celý rok. Podmienkou je výborný chod aj pri pomalom vedení. Pri výbere treba dať pozor na materiál, z ktorého je tvister vyrobený. Ak sa už stane, že kúpime menej pohyblivé nástrahu (väčšinou to zistíme až pri samotnom love) môžeme si ju doma upraviť pomocou nahriateho drôtu, pájkovačkou, alebo rôznymi výrezmi do tela tvistra.

Twistre

Vpravo kvalitnejší a lepšie sa pohybujúci tvister, vľavo menej vydarená verzia.

Z tvaru si vyberáme hlavne tvistre, kopytá, banjá, kamagoči, prípadne kombinácií rôznych typov. Veľkosti preferujem od 3 - 7 cm. Farebnú variantu treba zvoliť s ohľadom na lokalitu a akivitu rýb. Jigové hlavičky mám najradšej olovenej farby. Gramáž závisí od typu revíru, jeho hĺbky, prípadne prúdenia vody.

Pri opatrnejšom braní je vhodné napichnúť háčik cez tvister bližšie k jeho chvostíku, ale tak aby neobmedzoval nástrahu v pohybe. Je dobré fixovať tvister sekundovým lepidlom.

Osobitnou kapitolou je zatraktívnenie gumených a iných nástrah. Môžeme ich natrieť rybím tukom prípadne potrieť dipom určeným na dravé ryby. Do gum. nástrah možno vstreknúť dip priamo do tela, nanášať ho na povrch alebo do sústavy jig. háčika a nástrahy zakomponovať napr. kúsok filcu a dip nanášať na neho. K zvýšeniu chytavosti tvistra prispejeme za pomoci vodeodolnej fixi alebo nalepením strímrových očí. K lepšiemu vedeniu nástrahy a k lepšiemu odhaľovaniu slabších záberov nám dopomôže špeciálna jig. udica a tenšie silóny.

3. Kovové nástrahy

Ako hovorí môj kamarát: bliskáč je nástrahou istoty. Ak nechytím na bliskáč nič, je skoro vždy isté, že je zbytočné skúšať iné umelé nástrahy. Z kovových nástrah si vyberám hlavne už spomenuté bliskáče, ktoré musia pracovať aj pri veľmi pomalom vedení. Výchylky z chodu neakceptuje žiadny dravec, nie to kapitálna ryba.

Úlovok na twister

Len máloktorý ostriež odolá rotujúco pohybujúcej sa nástrahe.

Veľkosti sú to hlavne 0,1,2 ale prekvapiť môže aj 15 cm ostriežik pevne chytený na rotačku č. 5. Samozrejmosťou je použitie kvalitných obratlíkov k zamedzeniu skrúcania vlasca. Farby skúšam niekoľko, až kým sa netrafím do tej správnej. Ostrieže milujú doplnky na nástrahách ako: maličký tvister na trojháčiku bliskáča, muška na konci rotačky, imitácia ikry zakomponovaná v nástrahe. Zvláštnou kapitolou je červená farba, ktorou sú ostrieže doslova posadnuté.

4. Iné

Na lov ostriežov sa dajú využiť aj mnohé iné nástrahy ako: devóny, strímre, cikády, plandavky a iné. V mojom prípade spomenuté nástrahy sa mi ale neosvedčili natoľko, aby patrili k mojim TOP nástrahám.

O náladovosti ostriežov a o ich prefíkanosti sa dá hovoriť celé hodiny. Ja som sa s týmto úkazom stretol niekoľkokrát a musím uznať, že majú čosi do seba. Raz sa mi stalo, že na rieke v priezračne čistej vode vyštartoval po mojej nástrahe niekoľkokrát za sebou statný asi 30 cm ostriež. Vymenil som vobler za tvister, ten za devón, až nakoniec neodolal rotačke s červenou kresbou.

Toľko o pruhovaných zbojníkoch. Nabudúce sa pozrieme na lov zubáčov.

Všetkých vyznávačov športového rybolovu zdraví Roman Zupko.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk