V minulom čísle som sa zameral na ostrieže, v tomto diele by som sa rád pozrel na ich väčších príbuzných - zubáče. Tieto ryby fascinujú svojou eleganciou, dravosťou a v neposlednom rade aj húževnatosťou a bojovnosťou.

Zubáč

Pekný zubáč ulovený na pomerne malú nástrahu.

Po rokoch rybárčenia som si vyhranil iba 2 nástrahy, ktoré používam pri ich love. Sú to:

1. Tvistre

Číslom 1 v love zubáčov. Na to, že zubáče milujú vretenovito sa pohybujúce nástrahy, prišli už naši starí otcovia, keď na ich lov používali kúsky slaniny, ktorej tvar a veľkosť si strážili ako dedičný poklad.

Tvistrový boom prerazil na Slovensko pred niekoľkými rokmi a v súčasnej dobe sa už snáď nenájde obchod s rybárskymi potrebami, ktorý by nemal v ponuke žiadny tvister. Zubáče zbožňujú nielen klasické tvistre, ale obľubujú aj kopytá a iné gumené nástrahy. Veľkostne sú to najmä 5 - 10 cm nástrahy, ale uloviť sa dajú aj na 3 cm ostrižik tvistrík, či 20 cm sumčí kanón.

Twistre

Pri love zubáčov je dobré mať v talóne niekoľko druhov tvistrov.

Veľmi rád mám aj 2 chvostíkové varianty, pretože vo vode vytvárajú väčšie chvenie a tým dravca upútajú z väčšej vzdialenosti. Takisto môžeme čiastočne alebo úplne zmeniť kresbu nástrahy použitím vodeodolnej fixi. Pokusy ukázali, že vo vode je najlepšie viditeľné spektrum modrej, preto odporúčam práve ju. Aj keď majú zubáče výborne vyvinuté všetky zmysly, za skúšku by stáli fosforeskujúce a viac aktívne nástrahy. Napríklad taká fosforeskujúca chobotnička môže v hlbokých revíroch príjemne prekvapiť. Musím ale upozorniť, že sila fosforeskovania nezávisí od dĺžky osvetlenia, ale od jeho intenzity. Preto najlepšie výsledky docielim osvetlením takýchto nástrah pomocou blesku fotoaparátu.

Jigové hlavičky volíme podľa hĺbky revíru a veľkosti nástrahy. Gramáž by mala vyhovovať aj samotnému tvistru, aby ho neobmedzovala v pohybe. Vodná nádrž Ružín je veľmi dobrý revír na zubáče. Je tu veľmi hlboká voda (miestami okolo 20 m) s podkladom pozostávajúcim hlavne z veľkých kameňov a hrubého piesku alebo štrku. Pri vláčení, keď je nutné použiť ťažšiu hlavičku sa mi bežne stáva, že po skončení lovu, je hlavička zo spodnej strany "sklepaná" skoro do polovice svojho objemu.

Takisto ako pri ostriežoch môžeme aj v tomto prípade nástrahy dipovať, alebo inak zvýrazniť.

Náradie používam určené pre jemnú prívlač a nemusíme sa báť ani silónov hrúbky 0,18 mm.

Rybí tuk

K vhodným atraktantom patrí rybí tuk a zvýraznenie tvistra napríklad nalepením oka.

2. Voblery

Ich použitie je obmedzené hĺbkou potápania. Aj keď niektoré modely majú dosah aj 6 m, predsa na hlbších revíroch sú prakticky na lov zubáčov nepoužiteľné. Naopak na revíroch s hĺbkou okolo 3 m patria k favoritom lovu zubáčov.

Woblery

Na plytších revíroch sú vhodnou alternatívou takéto plávajúce ale pritom hlbokopotápavé voblery.

Farebné varianty preferujem: biela ryba, ostriež, plotica, modrá perla a iné. Veľkosti predovšetkým od 5 - 10 cm. Podľa lokality a momentálne nálady rýb sa výborne hodia aj plávajúce aj potápavé verzie. Osobitnou kapitolou sú plávajúce, ale pritom hlbokopotápavé voblery, ktoré svojou dlhou lopatkou narážajú o dno a perfektne imitujú splašenú rybku, ktorá sa snaží ukryť.

Dlhá lopatka zároveň chráni vobler pred uviaznutím. Pri náraze na nerovnosť sa vobler lopatkou o ňu oprie a tým sa trojháčiky zdvihnú vyššie, mimo dosah prekážky. V prípade voblerov je namieste použiť o čosi tvrdšie náradie, pretože dlhšia lopatka kladie väčší odpor. Pri mäkšom prúte by sme registrovali akoby záber stále.

Aj keď sa občas nevyhnem záberom šťuky, aj tak pri cielenom love zubáča nepoužívam lanká, tým sa možno pripravujem o časť nástrah, ale zvýši sa percento záberov naježených dravcov so psími tesákmi.

Pri love zubáčov a vlastne všetkých dravých rýb je dobé zistiť, aký druh a veľkosť rybiek sa tam nachádza. Je až prekvapujúce, že statný zubáč sa špecializuje na ryby okolo 5 cm a naopak v určitom období sa dajú menší dorastenci uloviť aj na nástrahu, ktorá je evidentne nad ich sily.

Veľa krásnych rýb Vám želá Roman Zupko.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk