V poslednom dieli tohto seriálu by som sa rád pozastavil pri rybe, ktorá mnohokrát zatracovaná a ospevovaná zároveň - pri jalcovi.

Som rád, že z kulinárskeho hľadiska má jalec menší význam, preto sa len málo rybárov špecializuje na lov tohto všežravca. Z pohľadu rybára, jalec dáva výborný predpoklad na výbornú rybačku vzhľadom na svoju nenáročnosť a spomínanú všežravosť. Priemerná veľkosť úlovkov tiež nie je zanedbateľná, aj keď staré jedince dokáže oklamať len rybár s veľkým R.

Jalec ma priťahuje svojou ostražitosťou, hlavne väčšie kusy perfektne preveria um a cit rybára pre danú lokalitu. Jalec vie zabrať s takou razanciou, ktorá dokáže pretrhnúť silón na zle nastavenej cievke navijáka, dokonca sa mi stalo, že som po prudkom zábere len tak tak udržal prút v ruke. Aj keď sú jeho zábery v skutku excelentné, v nástrahách si dokáže vyberať. Na jeho lov preferujem hlavne:

1. Bliskáče

Veľkosti a farebné vyhotovenia zodpovedajú pstruhovým nástrahám, to znamená veľkosti 00, 0, 1 max. 2, s farieb je to hlavne strieborný s červenými bodkami, čierny so žltými bodkami, ale aj klasické medené, modré, biele a iné.

Jalec

Rotačky jalcom chutnajú.

Keďže jalec má pery a celkovovo celú papuľku mäkkú, zásek sedí skoro vždy na 100 % a skôr je problém takto zaseknutý trojháčik čo najrýchlejšie vybrať. Pri lovu s menšími veľkosťami siaham po jemnučkom náradí a silonoch okolo 0,15 mm. To mi umožňuje dlhšie náhody a tým aj lepšie priblíženie k opatrným jalcom. Ak sme zvolili správny bliskáč a tichosťou indiána sme sa priblížili k jalcom, nie je problém chytiť zo sľubného miesta aj niekoľko rýb.

Jalec

Vhodné miesto pre lov jalcov hlavne v horúcom lete.

2. Voblery

Sem patria takisto veľkosti a farebné vyhotovenia pstruhových revírov. Keďže je jalec susedom pstruha má podobný jedálny lístok.

Úplným favoritom sú potápavé voblery (kvôli dlhším náhodom) vo farbách: pstruh, modrá perla, čierne tiger, jalec. Podvečer si prídu na svoje lovci, ktorí používajú plávajúce, ba až povrchové voblery. Často krát som v čistej vode cez polarizačné okuliare pozoroval útoky týchto rýb. Neraz sa mi zdalo, akoby jalec chcel vobler iba vytlačiť zo svojho revíru. Úplne iné sú ťukavé zábery, kedy jalec iba skúša, či to čo práve pláva okolo je skutočne jedlé. Práve kvôli atypickým záberom mám rád tieto ryby.

3. Domáca kuchyňa

Sú to výrobky, ktoré si rybár svojpomocne vyrobí doma, na základe špecifických požiadaviek. Ja som sa s takýmito výrobkami zoznámil v jednom rybárskom časopise. Ide o devony, ktoré sú doplnené o kohútie pierka. Ich účinnosť pripisujem nie len cene potrebnej na ich výrobu.

Jalec

Podomácky vyrobené nástrahy môžu často krát prekvapiť.

Práve kvôli nej si ich dovolím hádzať do miest, do ktorých by som podstatne drahšie nástrahy neposielal. Taktiež sú výborné pri love proti prúdu, kedy držia stopu v stĺpci a nevyplavujú sa na povrch ako bliskáč.

Samozrejme na lov sa dajú využiť aj iné druhy nástrah, ja som sa zameral iba na tie, s ktorými mám pri danom druhu rýb uspokojivé výsledky.

Jalec

Zvuková nástraha a vhodná kresba mi dopomohla k tomuto peknému úlovku.

Veľa krásnych chvíľ strávených pri love čitateľom želá Roman Zupko.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk