V dnešnej dobe zaznamenávame kaprársky boom. Kaprárske deličky, stojany na prúty, signalizátory swingre, veľké kŕmne kampane, ďaleké vyvážky atď. Samozrejme kaprov môžeme loviť účinne aj inými spôsobmi, ktoré nie sú tak finančne ani časovo náročné ale taktiež ponúkajú adrenalín a rybárske vyžitie a to priamo „pod nohami". Samozrejme sú revíry, na ktorých je potrebné chytať ďaleko od brehu, ale sú revíry , na ktorých vieme byť úspešní aj v blízkosti brehov. Každý z nás má vo svojom okolí určite minimálne jednu takúto vodu.

Lov pomocou plaváka

V minulom diely som sa Vám snažil popísať môj lov kaprov pomocou feedrového prúta a dnes by som Vám rád priblížil lov kaprov pomocou plaváka s matchovým prútom. Verím, že kto to skúsi a zdolá kapríka na jemné náradie, určite si tento spôsob zamiluje.

Ľahká kaprárina I.

Kaprík chytený 2 m od brehu

K tomuto spôsobu lovu si vystačíme s obyčajným matchovým prútom dlhým 3,60 – 3,90 môže byť aj dlhší. Vrhacia záťaž 5 – 20 g. Keďže sa snažím loviť kaprov hlavný vlasec používam 0,18 mm a nadväzec 0,16 mm. Háčiky č. 12 a 8.

Kapor

Zostava

V stručnosti Vám skúsim popísať a načrtnúť zostavu, s ktorou lovím prakticky počas celého roka. Na hlavný vlasec spravím zarážku pre priebežný plavák (ja ju robím buď pomocou gumičky z duše kolesa na bicykel, alebo bavlnky), ďalej nasleduje priebežný plavák ( 1- 6 g podľa vzdialenosti, v ktorej chceme loviť), priebežné olovko tak ťažké aby potopilo celý plavák pod vodu, silikónová zarážka na ochranu uzlíka, mikro obratlík a nadväzec 0, 16 mm dlhý 20 – 30 cm ukončený háčikom č. 12 – 8. Ak sa stane, že sa nám zostava motá je dobré spraviť ešte jednu zarážku medzi plavákom a olovkom približne v rovnakej vzdialenosti ako je dĺžka nadvezca. Tým zabránime zamotávaniu nadvezca do plaváka.

Zostava

Potrebné je nastaviť si ponor. Keďže olovko nám stiahne plavák pod vodu posúvam vrchnú zarážku dovtedy kým neostane trčať len anténka plaváka. Tým pádom nám leží olovko aj nadväzec s háčikom na dne. Dôležité je potopiť vlasec, ktorý leží na hladine aby nám vietor nerobil veľký previs na silóne, ktorý by nám mohol sťahovať plavák alebo robiť problémy pri záseku. Silón potopíme tak, že špičku prúta skloníme pod hladinu, spravíme dve - tri otočky navijákom a spravíme krátky ale razantný švih prútom.

 Ľahká kaprárina II.

Moje obľúbené plaváky

Spôsob aj štruktúra vnadenia je rovnaká ako som popísal v prvej časti. Kŕmime v menších dávkach ale v pravidelných intervaloch cca 20 – 30 min. ale môže to byť aj viac alebo menej v závislosti od aktivity rýb a samozrejme treba dokrmovať po každej zdolanej rybe. Na háčik dávam najčastejšie kukuricu jedno až dve zrnká, kostné červy, dážďovky a v poslednej dobe som si obľúbil pelety menších priemerov 8 – 12 mm s dierkou alebo bez, ktoré nastražujem pomocou silikónovej zarážky alebo silikónového krúžku. Všetko je pripravené, miesto máme zakŕmené zostavu bezchybne uloženú a môžeme čakať.

Signálom toho, že sú ryby na našom lovnom mieste môžu byť bublinky na hladine, ktoré uvoľňujú kapry pri hľadaní potravy alebo zvírený kal z bahna. Je to poriadny adrenalín keď vidíte ako ryby ryjú v blízkosti plaváka a vy každú chvíľu čakáte, že už už sa plavák rozbehne. Záber sa prejaví pohybom plaváka do strany alebo sa plavák vynorí a položí na hladinu. Väčšinou to nebude o love trofejných kaprov, ale niekedy sa podarí uloviť aj slušná ryba.

Kapor 2

Súboj s takýmto kapríkom Vám ostane dlho v pamäti

Pri tomto spôsobe lovu chytáme poväčšine v blízkosti brehov a preto je potrebné chovať sa čo najnenápadnejšie a najtichšie. Sami uvidíte koľko vecí Vám uniká pred zrakom keď ste nápadný. Môžete mať perfektné kŕmenie a bezchybne zostavenú plavákovu zostavu, ale keď lovíte pod špičkou prúta a na lovnom mieste nie je kľud záberu sa dočkáte len ťažko. Každý kto to vyskúša a zažije zdolávačku slušného kapra na jemnom náradí dá mi určite za pravdu, že to má svoje neopakovateľné čaro a určite sa bude k tomuto lov rád vracať tak ako ja. Dúfam, že Vám moje postrehy dopomôžu k pekným úlovkm.

Prajem Vám veľa pekných chvíľ pri vode a veľa zdolaných rýb.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk