Niekto sa s ním ešte ani nemusel stretnúť, no je to náš tichý spoločník na rybách. Páčia sa mu hlavne prúdy tokov, sem tam ho objavíme v ramenách s prúdom. Obľubuje hlavne štrkové dno a prekážky. Z pôvodných riek sa u nás vyskytuje na rieke Morava, Dunaj a Malý Dunaj (možno aj na iných, ale tam som nebola, takže ani nechytila).Volám sa Andrea Rakovská a bližšie Vám predstavím Kolka Veľkého.

V každej encyklopédii nájdeme dva druhy u nás žijúceho Kolka.

Kolok malý (Drsek menší) a Kolok veľký (Drsek větší).

Spoločný majú tvar tela a prostredie v ktorom žijú.

Kolok malý je vzrastovo menší a hlavným znakom ako rozoznať Kolka malého sú tmavé, skoro súmerné pásy (4-5 čo som si tak všimla) na bledšom podklade a šupiny končia za hlavou.

Hlavným znakom Kolka Veľkého sú jeho šupiny, ktoré končia skoro až pri nose a na tele má tmavé nepravidelné škvrny na bledom podklade.

Kolok veľký

Oba tieto druhy sú zákonom chránené v SR a aj v ČR.

Dôvodom jeho ochrany je ich kriticky nízky výskyt. Spoločenská hodnota oboch týchto malých krásavcov je na Slovensku rovnako po 663,88 €, čo je aj výška náhrady škody za túto rybu (zdroj www.minzp.sk).

Ako už všetci viete, milujem rybačku. Najviac času trávim na Malom Dunaji, keďže ho máme kúsok od domu a taká rybačka po práci je na nezaplatenie.

Kolok veľký

Od začiatku jari až do teraz som už chytila nejedného Kolka, už ich ani nefotografujem. To, že je chránený celoročne, vieme všetci, ale táto ryba ma veľmi zaujala. Nerozplače Vám cievky, ani nespraví jazdu. Zábery od tejto ryby prichádzajú podobne, ako od Ostrieža alebo Hlaváča, len o málinko silnejšie. Môže sa dokonca stať, že o nej ani nebudete vedieť, kým ju nevytiahnete.

Samozrejme nechytám Kolky zámerne, ale čo spravíte keď im tie červy tak chutia?

Kolok veľký

S Kolkom treba zaobchádzať veľmi opatrne, keďže má papuľu zospodu hlavy a je relatívne malý a aj papuľku má citlivú. Ak sa pozrieme na Kolka bližšie, všimneme si tenkú kožu na papuli, takže háčik treba vybrať opatrne aby sme ho nepoškodili. Najlepšie je ranu vydezinfikovať, odfotiť a opatrne pustiť do vody.

Kolok veľký

Ako som už napísala, nechytám Kolky zámerne. Najčastejšie sa chytia na červy, alebo kostné červy a tiež im chutí kukurica. Neviem ako reaguje na kŕmenie, ja ho nekŕmim a chodím na náhodu 🙂

Táto ryba žije pri dne a v prúde. Chytí sa Vám iba na ťažko a je jedno aký dlhý máte nadväzec a tak isto je jedno či máte šnúru alebo silon. Mne sa hádžu na klasickú montáž - olovo, obratlík, šnúra alebo silon a háčik.

Táto ryba vidí iba jedno a to - Jedlo!

Nerobí jej problém skočiť aj po sumcovom háku. Ak tam Kolok je a má hlad, máte po červoch. Tým, že má Kolok papuľu prispôsobenú na zber zo dna, zasekne sa poväčšine sám aj na malý háčik. Kolok moc nepláva, robí také smiešne pohyby, ako by skákal. Preto pri vyťahovaní o ňom ani nemusíte vedieť.

Kolok sa najlepšie chytá v prúde alebo na zlomoch prúdu a prekážky (podmyté dno, padnutý strom) a obľubuje štrkové dno. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že sa veľmi kamarátia so Zubáčmi (Candát) a ak chytíte Kolka je tam určite aj Zubáč. Ešte sa mi nestalo aby som chytila Kolka a Zubáča nie. Zjavne si nevadia a prečo by, keď sú jedna rodina:-)

Kolok veľký

Zubáče tiež chytám na červy, vlastne najradšej chytám na červy všetko. Ale za poslednú dobu sa mi nepodarilo chytiť nič iné len Koloky a Zubáče. Kolok a Zubáč sú príbuzní, i keď to tak nemusí vyzerať. Tieto dve ryby sa cez deň vyskytujú na rovnakom mieste spolu. Neviem či z toho niektorá ťaží, ale nevadia si. Zubáč pravdepodobne po Kolkoch netúži a nie sú na jeho jedálničku. Asi preto, že Kolok je dobre vyzbrojený tŕňmi. Táto ryba vraj ožíva v noci, no každý jeden sa mi ulakomil na červy cez deň a tak isto to bolo aj so Zubáčmi. Zubáče sa pri nich zdržujú v nie veľkom počte. Oba druhy, Zubáč veľkoústy (to je ten s tými upírmi zubami) aj Zubáč volžský, sú ale skoro vždy rovnakej veľkosti ako Kolky.

Kolok je na suchu vzhľadom k svojej veľkosti riadne bojovný, teda aspoň tí moji boli. Udržať toto malé, ale silné telo je niekedy umenie. Hrebeňovité šupiny, tŕne na chrbtovej plutve a na žiabrach vravia za všetko.

Jedna taká perlička, Kolkom svietia oči. Podvečer a skoro ráno, keď je šero. Vtedy je sfarbenie očí fialové s prechodom do zelenej, záleží od uhla pohľadu.

Kolok veľký

Keď sa mi Kolok hodil prvý krát na háčik, neverila som a ani som nevedela, čo to je. Musím uznať že som sa ho bála aj chytiť, ako sa trepal.

Prvý krát som Kolka chytila začiatkom jari na Malom Dunaji, ako inak na červy a od vtedy sa hádžu na háčik veľmi často, 3-4 kusy za deň. Všetky o veľkosti 15-25 cm. A to chodím na ryby po práci na 3-4 hodinky. Musím povedať, že za poslednú dobu je Kolok častejší ako hlaváč.

Kolka malého som chytila len 2x. Všetko ostatné sú Kolky veľké.

Nemám predstavu ako tieto ryby udržať od nástrahy. Nechcem byť zlá, ale niekedy mi až zdvihne tlak, keď vidím, že mám zase na háčiku Kolka. Myslím, že ochrana týchto krásnych a dobre vybavených bojovníkov už priniesla svoje ovocie. Kolky žijú, jesť im chutí a dobre sa rozmnožujú. Ak Vás poctia svojou návštevou, zaobchádzajte s nimi jemne, nech táto nádherná ryba poteší aj iných.

Petrov zdar!

Andrea Rakovská - slunce3

P.S.: V literatúre sa dočítate, že Kolok veľký nemá zuby. Oprava - Kolok veľký zuby má! Malé na vrchnej pere (tú spodnú som si nevšimla).

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk