Z rôznych dôvodov zaneprázdnenia sa veľmi často vydávam k vode na pár hodín, tak, ako mi to čas dovoľuje. Najradšej chodím k vode cez týždeň, kedy je u vody najmenej rybárov, je menší tlak na vodu a ryby majú väčší kľud. Viacej krát som si všimol, že cez týždeň, kedy bolo u vody menej rybárov som mal viac záberov ako cez víkend, kedy bol u vody najväčší ruch. Určite sa to nedá takto zjednodušiť, záleží na mnohých okolnostiach, aké je počasie, výber lovného miesta, nástrahy, či sú ryby aktívne a samozrejme to povestné šťastie, bez ktorého to asi nejde.

Ak idem k vode na krátku dobu- niekoľko hodín, alebo na jednu noc, nejdem s cieľom chytiť čo najväčšiu rybu – i keď tá vždy poteší, ale idem si hlavne zachytať a odreagovať sa od všedného života. V prvom rade, tak ako u viacdňových rybačiek kladiem veľký dôraz na výber lovného miesta. Myslím si, že to je kľúčom k úspechu, nakoľko aj s horšou nástrahou tu dokážem chytiť nejakého kapra, ale ak vyberiem zlé miesto nepomôže mi ani tá najlepšia nástraha na svete. Takže ako idem na krátko tak si vyberám miesta, ktoré mám dobre zmapované a trocha ich poznám. Málokedy, hlavne keď sú tieto miesta obsadené, idem na neznáme, ktoré si musím najprv zmapovať, zbytočne tak strácal čas a lov je už menej efektívny. Lovné miesta pri rôznych prekážkach, potopených stromoch, kríkoch, pri hrádzach, ostrovoch a na miestach s výskytom prirodzenej potravy väčšinou nestúpime vedľa.

Keď mám vybrané lovné miesto, tak vždy prvé pripravím kŕmenie a zakŕmim lovné miesto.

Krmivo

Ak je treba vyvážať mám zo sebou stabilný čln. Najskôr pripravím udice na vyvezenie a popritom keď položím montáž si zakŕmim lovné miesto.

Na cievkach navijakov mám navinuté 0,30mm vlasce. Ako montáž používam väčšinou s klipmi na závesné olova a nádväzce z jemných splietaných šnúr zakončené klasickými háčikmi veľkosti č.6 uviazané bezuzlovým viazaním. Niekedy používam aj fluorokarbón hlavne do plytších lovných miest s čistou vodou, nakoľko je menej nápadný. V prípade, že lovím na vodách zarastených, alebo s prekážkami tak používam šokové vlasce ako ochranu proti predretiu v prekážkach. Na toto používam klasické vlasce o hrúbke 0,50 mm – 0,60 mm záleží od podmienok. Klasický vlasec je lepší oproti splietaným šnúram, že sa nezarezáva do rastlín, stromov a ťažšie sa prereže o kamene a mušle, nakoľko sa po nich akoby kĺže oproti šnúre, ktorá sa zarezáva a strapí a tím pádom je rýchlejšie náchylná na pretrhnutie. A samozrejme je to omnoho lacnejšia alternatíva. Mnohí sa obávajú silnejšieho silónu, že budú mať menej záberov, ale toto je neopodstatnené tvrdenie, nakoľko sa takto pochytalo mnoho pekných kaprov. Tento vlasec dávam v dĺžke minimálne päť metrov a keď si to okolnosti vyžadujú neváham použiť aj dĺžku niekoľko desiatok metrov. V prvom rade ide o bezpečie zdolania kaprov.

Od montáží prejdem ku kŕmeniu. U krátkodobých rybačiek si väčšinou postačím s menším množstvom kŕmenia, ale sú situácie, kedy ryba aktívne zbiera potravu a je záber za záberom. Kvôli týmto situáciám si nosím k vode radšej väčšie množstvo krmiva, radšej nech mi ostane ako keby malo chýbať.

Vybavenie k vode

Väčšinou volím taktiku takú, že na jeden prút dávam ako nástrahu boilies a k tomu prihodím asi tak hrsť dve boiliesu a trocha halibut peliet. Takto chcem skúsiť aj nejakého väčšieho kapríka. Takéto boilies, ktoré dávam ako nástrahu väčšinou o veľkosti 20mm nejako zatraktívňujem buď práškový alebo tekutým dipom, alebo ju obalením boilies cestom. Vždy boilu trochu z troch strán obrežem, aby uvoľňovala lepšie arómu a tím rýchlejšie lákala, alebo použijem polovicu takto zatraktívneného boiliesu, spolu s polovicou plavačky. Ako jedny z najatraktívnejších boilies, ktoré sú špeciálne určené na krátkodobý lov sa mi osvedčili boilies Mivardi Rapid, ktorých rozpustnosť je okolo 8-15 hodín podľa teploty vody. Táto rýchla rozpustnosť dáva týmto boilies vlastnosti peliet a preto rýchlo dokážu prilákať ryby i z veľkých vzdialeností. Navyše obsahujú mnoho kvalitných komponentov, ktoré používajú svetoví výrobcovia boilies.

Boilies

Na druhý prút používam ako nástrahy väčšinou pelety rôznych veľkostí a príchutí. Opäť sa mi osvedčili pelety Mivardi Rapid, ktoré sa vyrábajú v osvedčených arómach a dokážem ich používať počas celej sezóny. Obľúbenú mám tiež kombináciu pelety a boiliesu, alebo kukuricu kombinovanú s tigrím orechom, prípadne jedno zrnko ochutenej kukurice spolu s jedným zrnkom umelej plávajúcej kukurice. Krmivo na tomto lovnom mieste, kde umiestňujem túto druhú udicu pozostáva z method mixu, či už kupovaného, alebo vlastnoručne namiešaného z rôznych komponentov, nakladaného partiklu ako je kukurica, tigrí orech, repka, peliet rôznych veľkostí, nasekaného boiliesu a boiliesu menších rozmerov.

Ak nevyvážam používam methodmixové gule, najčastejšie Mivardi Rapid method mix fish, do ktorých zakombinujem pelety, trocha partiklu a nasekané boilies. Toto dopravujem na lovné miesto pomocou lopatky, ak lovím kúsok od brehu, alebo sítkom na teleskope, ak lovím vo väčších vzdialenostiach od brehu. Pred lovom si vždy namiešam method mix a dám do gúľ a ešte než nahodím si prikŕmim najmenej desiatimi guľami na lovné miesto a k tomu dostrelím asi hrsť boiliesu.

Ak vyvážam method mix používam v menšej miere, len na počiatočný zákrm a dám viacej peliet, partiklu a nasekaného boiliesu.

Potom na obe lovné miesta dokrmujem podľa potreby, záleží od aktivity rýb, hlavne keď mám zábery. Methodmixové gule dávam priebežne aj keď nie je taká aktivita rýb, snažím sa ich tím nalákať tím že sa tam stiahnu menšie ryby, ktoré väčšinou nasledujú kapríky.

Krátkodobé rybačky som si veľmi obľúbil, takto sa dajú tiež efektívne loviť kapry, je lepšie byť na pár hodín u vody, ako niekde sedieť doma a lamentovať že nie je čas na viacdňovú rybačku. Je tiež dobré, keď si môžem lovné miesto dopredu viackrát zakŕmiť a potom chodím príklad obdeň na rybačky a keď to ide chodím na to isté lovné miesto, teda ak mi tam niekto už nesedí.

Kapor

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk