Názov tohto článku je maximálne trefný, pretože to, čo som zažil na jednom zo starých ramien rieky Váh, je naozaj trápenie. V článku chcem opísať svoje postrehy, zážitky, použité techniky lovu a taktiež by som chcel poukázať na to, že neúspechom netreba zanevrieť na danú lokalitu.

Opis lokality

Revír sa nachádza v dedinke neďaleko mesta Sereď. Ide o 17 hektárovú vodu. Jazero vzniklo pred časom, keď vznikla VN Kráľová a Váh bol tým pádom odklonený. Scenéria je priam úžasná- staré potopené stromy, leknice, staré, drevené piliere vytŕčajúce ponad hladinu. Voda je plytká, väčší úsek tvoria plytčiny s maximálnou hĺbkou 1 meter, avšak nachádza sa tu aj kratší úsek, ktorý má 4 metre. Ja som sa rozhodol preloviť plytšiu časť jazera.

Kapor boilies IV.

Príchod k vode

K vode som dorazil vo štvrtok. Bolo niečo po desiatej hodine doobeda. Na vytipovanom fleku už na mňa čakal parťák, ktorý zatiaľ stihol nafúkať čln, prichystať kŕmenie a zaspať. Vystúpil som z auta a pokochal sa krajinkou. Postavil som sa pri vodu a zbadal čierny sediment z dna. To nie je dobré, má byť teplo a určite sa bude uvoľňovať vo väčšom množstve, čo nebude dobré ani pre rybu, ani pre našu výbavu. Za lovné miesta som si vytipoval súbor malých lekníc, vzdialených asi 50 metrov od brehu. Hĺbka sa vyšplhala na 1,20m, čo si myslím že je dobré.

Dno tvorí jemnučký bahnový nános, na čo som pripravený kŕmením vopred zaliatym liquidom a tvrdými chytačkami z rady CF1 a Monster crab. Druhú montáž som sa rozhodol klásť do vzdialenejšieho bodu, a tým je malý ostrovček pod protilahlím brehom.

Kaprárina boilies V.

Topológiu dna nepoznám, pretože ja vždy jednu montáž ukladám „naslepo". Hej, mnoho z Vás si povie, že to je škoda alebo zbytočne uložená montáž. Ale v minulosti sa mi stala taká vec, že som prišiel na ryby bez sonaru. Montáž som vyviezol na neznáme miesto, prikŕmil a čakal. V noci som mal záber a stratil som životnú rybu. Keď som neskoršie presondovával dno, topológia bola taká hrozná, že montáž by som tam v živote neuložil.

A to je to krásne, že keď máte nástrahu v 30cm vode na hustom bahennom nánose, a neviete o tom, veríte tomu na 1000%. Keď to prejdete sonarom, tak Vám ostane zle z predstavy o uložení nástrah do takýchto extrémov. Ale vráťme sa späť k rybačke.

Deň číslo jedna - spoznávanie

Po prezretí lovného miesta sa začala nepríjemnejšia časť rybačky- stavanie tábora. A keď som zistil, že stan, lehátko, stoličku a celkovo výbavu, ktorú staviam, vyberám či používam prvú je na spodku v kufri auta a ja musím vybrať všetky veci aby som sa k nej dostal, mi ostalo mdlo. Prvý na rad šiel bivak, po ňom prístrešok kde trávime väčšinu času na rybách, stojan, prúty... Bolo toho naozaj dosť.

Po postavení prišli na rad prúty, kŕmenie a výber montáží. Preto sadám do člna a idem kŕmiť. Kŕmnu zmes tvorí asi kilo a pol nakrájaných boiliesov, zmiešaných s repkou a kukuricou. Celé som to zatraktívnil obyčajným rastlinným olejom, keďže voda má niečo cez 23 stupňov, olejová stopa by sa mala šíriť rýchlo a efektívne.

Čo sa týka boiliesov, vybral som si gule vlastnej výroby, ktoré obsahujú látky ako Betain, lactaglobulin, casseinát vápenatý, aminokyseliny a enzými. Keďže som na 4 dňovej rybačke, vybral som gule so zložením pre dlhodobejšie výpravy. Prečo? Ako? Napríklad lactaglobulín je bielkovina, je to obranná látka z materského mlieka cicavcov. Túto látku musí ryba absorbovať, aby jej to neskoršie dodalo energiu a zasýtilo ju to. No a na to treba čas, aby to strávila. K tomu jej dopomôže menšie množstvo amylázov a lipázov (enzýmy), ktoré taktiež zabraňujú splesneniu boiliesu (boiliesi bez konzervantov).

Kaprárina boilies III.

Prvé miesto som rozkŕmil asi troma väčšími hrsťami tejto zmesi s prídavkom drobných 4mm patentkových peletiek. Druhé miesto pri malom ostrovčeku som rozkŕmil zvyšnou zmesou s prídavkom dvoch hrstí celých boiliesov.

Výber montáži

Na prút pri pri drevených pilieroch som použil asi 20cm nadväzec s 25lbs šnúry quicksilver. Háčik som použil značky fox, rada arma SSBP č. 4. Na druhý prút som použil zvliekaciu šnúru Mantis, háčik značky korda, kurv shank x, č. 6.

Na prvú montáž putovala magická guľôčka tipu CF1 (kalamár/pečeň). Z guľky je prevažne cítiť silný pečeňový extrakt, no kríži ho jemnučká aróma kalamára. Keďže je na dne jemný nános blata, nástrahu som sa rozhodol zdvihnúť plavačkou CF1, 15mm veľkosť. Na druhú montáž som navliekol monster craba. Je to super boilies s úžasne silnou arómou. Na každú montáž som navyše pridal PVA pančušku s malými 4mm peletkami rady GLM.

Je čas nahodiť a začať si užívať krásu okolitej prírody a prostredia. Prvú udicu vyvážam, pretože miesto pri pilierov je v smere stromov, tak nechcem riskovať zdobenie stromov mojimi montážami. Druhú udicu nahadzujem bez akýchkoľvek problémov.

Pridávam ešte backleady, dolaďujem bojovú brzdu a sadám do stoličky, kde ma čaká pohár vínka a neuveriteľná pohoda.

Prvý záber

Pocit, ktorý prežívam na tomto revíry sa nedá nijako opísať. Popíjam vínko a vychutnávam si jeho jemne kyselkavú príchuť. Ako tak sedím, popíjam a kochám sa lietajúcimi volavkami, rybárikmi a kačicami, ozve sa z môjho prútu pri pilieroch pip. Za ním nasleduje druhé, no a potom jemné prišpanovanie vlasca, ohnutie špičky... utekám k prútu, zdvíham ho a cítim malé, slabé šantenie na druhej strane môjho prútu. Zdolávanie netrvalo viac než pár minút a ja sa teším z prvého kapríka. Odhadom váži niečo cez 3-4 kilá. Jedna fotka a šup ho späť do vody.

Kaprárina boilies I.

Kaprárina boilies II.

Musím podotknúť, že ryba zabrala na pravú udicu, ktorá bola pri leknách, na ktorej bola plavačka (čiže nástraha bola nad bahenným nánosom) a po zábere sa snažil vplávať do utopených stromov. Toto sú informácie, ktoré si zapíšem do svojho zápisníka. Mám malý zápisník, do ktorého si zapisujem okolnosti pri záberoch, a pri ďalšej výprave som vždy múdrejší. Kontrolujem ostrosť háčika, nastražujem nové guličky a dokrmujem kobrou asi 15 guličiek.

Kŕmim takzvaným kobercovým spôsobom kŕmenia, to znamená, že jedna na kameň vysušená gulička pripadá na 10 m2. Aj teraz vyzniem ako magor, avšak kapor je moc učenlivá ryba, tak ich trošku zmätiem. Montáž opäť vyvážam na miesto pri leknách. Sádám opäť do stoličky a čakám. Zabávam sa varením, čítaním časopisov a ani si nestíham všimnúť, ako rýchlo ubehol deň a už je tu večer. Do dvanástej hodiny sa nič zvláštne neudialo, tak odpisujem a poberám sa spať.

Okolo druhej hodiny ma prebúdza razantná jazda, tento krát z ľavého prútu. Zasekávam, rybu držím a s úžasom sa čudujem, akú obrovskú silu má. Zrazu ťah povolil a ja so sklonenou hlavou sťahujem montáž z vody aby som pozrel, čo som zanedbal. Po vytiahnutí ma však skoro trafil šľak, pretože háčik bol narovnaný. Preväzujem montáž, nastražujem opäť tú istú kombináciu a dokrmujem s kobrou „na slepo". Líham si späť do spacáku a zaspávam.

Deň číslo dva

Prvé ráno je úžasné- opar nad vodou, hladina pokojná ako rozliate olovo, len tu sa z jedného rohu (náhodou je to moje kŕmne miesto  ) prevaľujú kapríci. Veľmi dobré, pomyslel som si. No po chvíľke vidím ako mi tancuje špička, tak dvíham prút a zasekávam. Naraz sa na hladine prevalí amur a mne trhá montáž.

Nevedel som čo to je. Navyše som sa čudoval kde som to prišiel pretože samé veľké veci sa tu dejú. No potom ma napadlo, že navečer som to položil medzi leknice, a ako som prišpanoval vlasec, nástraha sa dostala pod hladinu. Zaujímavá taktika lovu... viažem, vyvážam a dokrmujem už len 4mm peletkami a zopár guličkami. Pokladám prút, no a vtedy to prišlo.

Rodeo

Ohromná jazda na pravý prút od ostrovčeka, zasekávam, respektíve iba pridvihujem prút a držím. Tá akcia prútu bola brutálna. Prút praska, silón hvízdal a ja som mal čo robiť. Chcel som viac povoliť bojovú brzdu a skočiť do člna, ale keby som pustil udicu, bola by ma zabila rúčka od neho pretože som prút držal z celých síl v ruke. Naraz ťah povolil a ja som zletel na zem. Sakra! Ďalšia ryba v háji.

Oprášil som sa, stiahol som prút a šiel som si sadnúť a premýšlať čo do kelu robím zle. Nešlo mi to do hlavy. Naväzujem nový systém, tento krát používam ArmaFox rady SSBP č. 2, a pod háčik ide monster crab XL a 15mm plávačka tej istej arómy. Zapisujem do zápisníku, že ryby berú iba na nástrahy, ktoré sú zdvihnuté (či už penou alebo plávačkou). Prikrmujem tento krát iba desiatimi 30mm guľkami a nahadzujem montáž späť, tento krát posilnenú o 50 metrov fluorocarbonu.

Pred nami je obed, ktorý som pripravoval spolu s otcom a ním je guláš. Nádherná to vec tá rybačka. Do večera len polemizujeme a mne stále blúdi hlavou myšlienka, prečo som stratil dve ryby. Navečer registrujem jeden záber z pravej udice, na ktorej bol nasražený monster crab XL. Vyťahujem krásneho, asi 8 kilov ťažkého šupináíča. V rýchlosti spravím pár fotiek a púšťam ho na slobodu.

Dávid Hudec

Nastražujem, tento krát len jednu plavačku s polkou tvrdej chytačky tej istej arómy. Do rána nastáva totálny útlm a ja sa čudujem čo zase robím zle. Ráno sťahujem udice, mením montáže. Obidve sú zhotovené zo zvliekačky Mantis, háčikov ArmaFox SSBP č. 2. Nastražujem na prvú klasicky CF1 chytačku s 15mm plávačkou a na druhú putuje monster crab bez plávačky. Nahadzujem tento krát iba s PVA pančuškami, v jednej sú malé 4mm peletky GLM a jedna guľka ako čerešnička na torte no a v druhej Krushou nadrvené boiliesi.

Obidve pančušky som zatraktívnil v tekutej potrave, následne načo som ich obalil Base mixom. Ide o jednoduchú, no veľmi efektívnu procedúru. Nedá mi to a tak pre istotu medzi dve montáže kobrou dohodím 4-5 guličiek. Sadám do stoličky, varím si čaj a premýšľam, prečo mám také nešťastie s veľkými rybami. Prečo som ich nevytiahol a čo som zanedbal. Akokoľvek premýšľam, nič mi nedáva význam a hlavne netuším kde robím chybu, pretože všetko klape tak, ako má.

Znenazdajky je tu obed. Nenávidím to, pretože čas na rybách uteká ako voda a zo 4-dňovej rybačky je zrazu pár hodinová. Okolo jednej hodiny poobede registrujem záber z pravej udice pri leknác. Sekám, a scenár sa opakuje- zohnutá špička na maximum, odvíjajúce sa metre silónu z cievky a moje rozklepané kolená. Zrazu ťah povoľuje a ja som stratil nervy, udicu položil na stojan, vybral aj druhú a šiel sa prejsť okolo jazera a popremýšľať o tom, čo to má všetko znamenať.

Veď všetko robím správne, ostrosť háčikov je úžasná, silón pevný a nástrahu mám asi centimeter pod háčikom, čiže ani háčik mi nezakrývajú Christianove magické nástrahy. Vraciam sa späť, a nastražujem na pravú jednu plavačku CF1 a na druhú CF1 chytačku s monster crab XL plavačkou. Nahadzujem, prikrmujem a idem si spraviť večeru.

Do večera sa vôbec nič nedeje, len kolega chytil krásnu urastenú a nasrdenú ploticu. Podarené to stvorenie, ktoré poteší pri vyvážkach na 400 metrov. Zábery ustali a ja si idem navečer unavený a znechutený ľahnúť. Ráno vstávam, udice sú nedotknuté, a tak začínam baliť. Behom hodiny máme tábor pobalený a na rad prichádzajú montáže. Boiliesi sú tam, nedotknuté a stále atraktívne. Balím do auta aj stoja, nasadám a odchádzam zo zmiešanými pocitmi domov. Avšak s presvedčením, že sa sem v blízkej dobe vrátim o čosi múdrejší, ako som sem prišiel.

Zhrnutie:

Počas rybačky som skŕmil asi 5 kg boiliesu, 5 kg partiklu a kilo rýchlo sa rozpúšťajúcich peletiek. Spolu to robí 11 kilov kŕmenia. Chytil som dve ryby, z toho som mal 3 zábery od veľkej ryby, jeden od amura. Spozoroval som, že zábery na potápavé boilies absolútne neprichádzali, všetky zábery boli buď na jednu plavačku alebo aspoň na nadvihnutú montáž s jednou plavačkou a jednou potápavou guľkou, z čoho som usúdil, že zo sedimentu z dna a vrstvy blata boilies napáchne a je len o šťastí, či urobíme záber alebo nie.

Ďalej som spozoroval chovanie kaprov po zábere. Aj 3 kilový kaprík bojuje ako veľká ryba, každá ryba sa berie hneď do prekážok. Ďalšia vec, ktorá je abnormálna je fakt, že po uložení montáže 10 centimetrov pod protiľahlí breh dokáže kapor urobiť jazdu, z čoho usudzujem, že kapry z tohto jazera majú nohy a dokážu utekať  .

No a na záver jeden zaujímavý fakt- všetky veľké ryby, ktoré som mal na udici sa správali opačne ako ryby menšie- to znamená, že plávali no voľnu vodu bez prekážok. Chcem Vám popriať úspešný zvyšok sezóny, pohodu na rybách a menej trápenia s našimi nezmyselnými zákonmi postavenými proti nám. Petrov zdar!

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk