Mnohým z Vás určite práca, rodina alebo škola obmedzila výjazdy k vode na dlhšiu dobu. A keď sa predsa len dostanete k vode viac ako na jednu noc, tak len zriedka zopár krát za rok. Ja osobne patrím medzi rybárov (chvalabohu), ktorí majú aj popri zamestnaní/škole a popri svojej drahej polovičke čas na svoju vášeň. No neznamená to, že ten čas mám vždy.

Aj keď mám času, povedzme, toľko, koľko by som chcel, nie vždy sa mi podarí dostať sa k vode na dlhšiu dobu. Ani mi to nijak neprekáža, pretože krátkodobé vychádzky obľubujem a je to super spôsob, ako si preveriť svoje schopnosti a skúsenosti. Prečo? Pretože málokto dokáže prekabátiť kapra za 2 či 3 hodiny, ktoré má k dispozícií.

Krátkodobé vychádzky_Kapor

Poďme si to teda rozobrať po častiach.

Čo potrebujem na krátkodobý lov

Samozrejme, že na krátkodobý lov nemôžete, alebo skôr nemali by ste používať vybavenie určené na výpravy dlhodobé. Preto sa Vám pokúsim odporučiť, či poradiť pár najnevyhnutnejších vecí, ktoré budete potrebovať.

Prvou sú samozrejme udice. Môžu to byť klasické udice, ktoré používate na všetky druhy lovu (čo sa kapra týka). Ja osobne preferujem a odporúčam udice s gramážou max 2,5 lbs. Sú mäkké a keďže nebudete chytať ďalej než na dohod, úplne stačia. Navyše ich mäkkosť perfektne tlmí výpady kapra a cítite každý jeho pohyb a výpad.

Druhou vecou sú navijaky. Navijaky taktiež môžete použiť bežné, ale opäť sa u mňa líšia od tých bežnými. Používam navijaky s malou kapacitou cievky. Navyše používam tenší silón (max. 0,28mm) pre lepšiu kamufláž. Osobne disponujem navijakom Mivardi Stealth Raptor.

Signalizátory používam na čo najtichšom režime a mini reproduktor prelepím vždy páskou, pretože keď sa rozhodnem chytať doslovne „pod nohami“, nerád by som robil zbytočný hluk pri prehadzovaní alebo pri prejazdoch. Načo toľko hluku...

Krátkodobé vychádzky_Prúty

Podstatnejšou vecou, akou je navijak, udica či signalizátor je kaprárska bižutéria. Prvé tri veci sú určené hlavne pre Vašu pohodlnosť a ľahšiu manipuláciu. Montáž a použitá bižutéria v tomto prípade rozhoduje.  Preto jej venujem samostatný odsek.

Bižutéria použitá pri krátkodobom love

Poďme pekne po poradí. Prvou vecou, ktorú opíšem sú olovká. Podľa môjho skromného názoru si vystačíte s menšou gramážou, povedzme tak maximálne do 60-tich gramov. Nevidím zmysel v tom, aby ste používali väčšiu gramáž, keďže chytáme/te na dohod.

Druhou vecou na opis je nadväzcová šnúrka. To záleží od toho, aké ročné obdobie je. Ak je jar, odporučím Vám fluorocarbon a to z jediného dôvodu. Voda na jar je studená a tým pádom omnoho čistejšia, než cez leto. Fluorocarbon sa tým pádom stáva „neviditeľným“. A teraz si to vezmime všeobecne. Je mnoho revírov, ktoré sú aj na jar kalné alebo nie tak priezračné, ako štrkovne atď. Osobne dávam prednosť tenším nadväzcovým šnúrkam, ktoré nepresahujú nosnosť 15 libier (cca 7 kg).

Treťou, a dosť podstatnou vecou je háčik. Dávam prednosť veľkostiam 8 a menej. Veľkosť č. 8 je u mňa maximum. Používam poteflonované háčiky, napríklad mivardi, rada mugga od firmy gardner, Arma Fox a mnohé iné. Samozrejme treba dosiahnuť na ich 100 percentnú ostrosť, pretože pri krátkodobých lovoch nepripadá do úvahy ani jedna strata, keďže to môže byť prvá a aj posledná ryba konkrétnej výpravy.

Iné príslušenstvo

Napríklad kaprárska podložka. Nepotrebujete takzvané „vaničky“ ani žiadne iné podložky určené na dlhodobejšie výpravy. Na toto presne slúžia podložky určené na krátkodobé lovy. Sú jednoducho zložiteľné a nezaberajú veľa miesta. Navyše pri krátkodobom love môžete aj meniť lovné miesta, pre  Vám to ideálne poslúži práve táto jednoduchá, ľahko skladovateľná a pre rybu šetrná podložka.

Dôležitou vecou je podberák. Tu sa nedá špekulovať o zjednodušovaní ani o nejakých novinkách. Veľký a priestranný podberák s odnímateľnou sieťkou je dôležitou vecou hlavne pre bezpečnosť a správnu starostlivosť o rybu či už pri dlhodobých, alebo krátkodobých lovoch.

Tými poslednými dvoma vecami, ktoré sú pre mňa dôležité pri krátkodobých lovoch je vnadiaca pomôcka a fotoaparát.

Vnadiacich pomôcok môže byť samozrejme viacero. Ja osobne používam vnadiacu lopatku s krátkou rúčkou pre zakrmovanie v tesnej blízkosti brehu a samozrejme aj s dlhou rúčkou pre zakrmovanie lovného miesta, ktoré je vzdialenejšie od brehu. Vnadiaca lopatka je podľa mňa asi tá najefektívnejšia vec pri krátkodobých lovoch, pretože dokážete dostať pomerne veľké množstvo boiliesov, peliet či partiklu na jedno miesto. Napríklad pri kobre alebo pri vnadiacom praku je to relatívne, pretože zakrmujete maximálne po 3-4 gulľkách (nehovoriac o tom, že partikel kobrou nedostrelíte ďalej než meter od brehu. Verte mi, vlastná skúsenosť. Či skôr nešikovnosť?). Navyše to nie je zdĺhavé a podľa mňa je to najefektívnejší spôsob zakrmovania.

Čo sa týka fotoaparátu nemám moc čo napísať. Len že patrím k fanatikom a vášnivým kaprárom. A preto je úlovok s krátkodobého lovu pre mňa hodnotný (tým nechcem povedať, že úlovok s dlhodobej vychádzky je pre mňa nehodnotný) a za každú cenu si ho chcem zdokumentovať.

Nástrahy používané na krátkodobý lov

Tak a je to tu. Zase raz nástrahy.

Krátkodobé vychádzky_Montáž

Už máte odo mňa toho asi plné zuby, nemám pravdu? Nevadí, kto chce to pretrpí.

Nástrahy, ktoré používam na krátkodobý lov sú samozrejme menších priemerov. Maximálnu veľkosť, ktorú používam je 18 mm. Ideálne sú 15 mm „bonbóniky“.

Krátkodobé vychádzky_Boilies

S obľubou používam aj drobné, či už fluorescenčné alebo obyčajné plávajúce boiliesi menších priemerov (maximálne 15 mm).  Samozrejme nezabúdam dohliadať na zatraktívňovanie a na dobré prezentovanie mojej nástrahy rybám. Používam či už dipy, powder zatraktívňovače (prášková forma dipu) alebo mnou vyrobená boilies pasta.

Zopár rád, ako zatraktívniť nástrahu:

  1. Boilies nadipovať v tekutom dipe (klasika)
  2. Boilies po nadipovaní vyváľať v prášku. Nechajte 10-15 minút zaschnúť. Čím pomalšie sa uvoľňujú čiastočky z práškového dipu po okolí nástrahy, tým lepšie.
  3. Zoberieme si nejakú malú nádobu, dve hrste base boilies mixu (môj obľúbený CF1, monster crab ). Postupne a opatrne pridávame vodu a premiešavame, aby nám vznikla takzvaná boilies pasta. Veľmi jednoduché, že?
  4. Boilies si niekoľko dní pred rybačkou zalejete dipom či boosterom a zasypete base boilies mixom. Takto necháte Vašu nástrahu schnúť až do najbližšej rybačky.

Kŕmitko Method

Vždy a na každej krátkodobej rybačke používam na jeden prút method kŕmitko. Asi si poviete, že sa Vám tu v najbližších riadkoch budem snažiť opísať ako uloviť starú známu mega ploticu (jej lov obľubujem pri 400 metrových vyvážkach). Nie. Možno docielite zábery od menších rýb, ale ako náhle menšie ryby doslova „vybúchajú lovné miesto od krmiva“,  nastáva čas pre ryby väčšie. Robím to nasledovne:

Do nádoby nasypem svoj obľúbený method mix (ako inak než megaspice či CF1).  Pridám krushou podrvené boiliesi, taktiež krushou podrvené mini peletky bloodworm a taktiež krushou pomletú repku. Všetko to poriadne a starostilo premiešam.

Keď je suchá zložka poriadne premiešaná, pridám 1 (podľa množstva kŕmenia ) konzervu tuniaka vo vlastnej šťave. Adekvátne k množstvu zmesi pridám červenú mletú papriku (štipľavú). Poslednou vecou je tekutý dip (najlepšie totožný s arómou method mixu). Pozor. Nesnažte sa rozrobiť suchú zmes s prídavkom tuniaka a červenej mletej papriky s dipom. Je tam za potreby pridať aj vodu pre lepšiu spojitosť jednotlivých látok so zmesou. Pomaly pridávame vodu a premiešavame, až kým nám neostane vlhká zmes, ktorá sa bude dať ľahko utlačiť do method kŕmidla.

Tip: Zmes spravte takú, aby ostala v method kŕmidle úplne tvrdá a nedrolila sa. S dôvodu, aby sa menšia ryba nenahrnula na Vaše lovné miesto, v ktorom bude rozdrolený method mix. Tvrdú guľu predsa len tak ľahko nerozbijú. K montáži pridajte aj 3, maximálne 4 na polku prerezané boiliesi (PVA šnúrka je najlepšia). Aj keď na Vaše kŕmne miesto príde menšia ryba a rozbombarduje vaše method krmivo natlačené v kŕmidle,  ostane pre kapra na Vašom mieste zopár guličiek, medzi nimi aj tá Vaša na háčiku. 

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk