Jalec patrí medzi naše najrozšírenejšie ryby. Nájdeme ho od pstruhového pásma až po veľké vodné nádrže a nížinné rieky. Môžeme ho uloviť  takmer všade, počas celého roka vrátane zimy a na všetky v súčasnosti používané nástrahy. Stále však Jalec nepatrí medzi  rybármi k hodnotnej rybe a je často považovaný za plevelnú rybu. Teší sa skôr obľube medzi športovými rybármi loviacimi na prívlač a muškárením.

V tomto článku by som sa chcel zamerať na lov Jalcov prívlačou. Povieme si niečo o technike lovu a nástrahách ako aj o taktike lovu.

Ak chceme byť úspešní musíme najprv lokalizovať rybu. Na menších potokoch to nie je problém, ryby môžeme vidieť cez polarizačné okuliare a potom už len stačí potichu sa priblížiť a ponúknuť správnu nástrahu. Na väčších riekach hľadáme jalce hlavne pod podmytými brehmi. Veľmi dobrými miestami sú aj prevísajúce konáre stromov a kríkov, kde sa jalce radi ukrývajú.

Nemali by sme zabudnúť ani na sútoky riek a rôznych prítokov odkiaľ sa splavuje potrava pre ryby. V čase dozrievania ovocia sú dobrými miestami aj ovocné stromy rastúce v blízkosti vody, hlavne čerešne a ringloty, na ktorých si radi pochutnávajú jalce. V letnom období je dobré prechytať aj prúdivé, dobre prekysličené úseky rieky a prechody z tíšiny do prúdu prípadne okolie vodného rastlinstva. Pri brodení ako aj pri love z brehu je dôležitá zvýšená opatrnosť keďže jalec je opatrná ryba a ak chceme byť úspešný, musíme sa stať neviditeľnými.  Každý zlý pohyb, praskanie konárov pod nohami a opakované nepresné hody vedú k ignorácií našich nástrah.

 Norizi Wobblery I.

Najlepšou prívlačovou nástrahou na jalca, hlavne v teplejších obdobiach roka je každému dobre známa “rotačka“. V zásobe by sme mali mať rôzne veľkosti a farebné vyhotovenia. Najčastejšie používam veľkosti od 00 po 2, farby strieborná, bronzová a zlatá. Do väčších prúdov sú vhodné rotačky s krídelkom tvaru vŕbový list do pokojnejších vôd zase klasické oválne tvary, kde krídelko rotuje voči osi vo väčšom uhle. Niekedy sa stáva že nám ryby prenasledujú nástrahu až k nohám, ale nedoberú ju, alebo cítime len ťukanec do prútu, prípadne vidíme rybu že útočí na nástrahu so zatvorenou papuľkou, v týchto prípadoch stačí zmeniť farbu nástrahy. Ak nepomáha takáto zmena musíme úplne zmeniť typ nástrahy.

Norizi Wobblery II.

Ďalšou veľmi dobrou nástrahou na jalce je bezpochyby wobbler. Úspešné sú woblery od najmenších veľkostí imitujúce hmyz (chrúst, osička, lúčny koník) cez wobblery imitujúce rybiu mlaď až po väčšie , bucľatejšie wobblery s ktorými lovím na dopad. Pri love na dopad, kedy sa snažíme dosiahnuť reflexívny záber sa mi najviac osvedčili woblery od NORIZI model Swimming mouse veľ. 5cm. Sú perfektne vyvážené, veľmi dobre a presne sa hádžu čo je dôležité pri takomto spôsobe lovu, keďže na ulovenie ryby máme často len jeden hod a ten musí byť čo najpresnejší.   

Pozrite si prehľad woblerov NORIZI online na www.norizi.sk

Je to veľmi jednoduché – ak sme lokalizovali rybu pohľadom  prípadne tušíme jej stanovisko stačí nahodiť čo najbližšie k rybe, tak aby wobbler nemala v zornom poli, tzn. za hlavu, alebo do strán a väčšinou sa dostaví prudký a reflexívny záber.

Norizi Wobblery III.

Norizi Wobblery IV.

Pomerne úspešnou technikou je aj splavovanie krížom cez prúd. Nahodíme k protiľahlému brehu a nástrahu necháme splavovať až kým sa nedostane na našu úroveň, potom ju s väčšími či menšími prestávkami, so striedaním rýchlosti priťahujeme naspať.

 Norizi Wobblery V.

Na jalce nám bude stačiť aj ľahšia výbava – prút do 20gramov, od dvoch do 2,7 m dlhý a menší ale spoľahlivý navijak veľkosti 2000 alebo 2500 a kvalitným vlascom od 0,12mm do 0,18mm. Osobne používam prút s dĺžkou 2,2 m s gramážou 3-12g, navijakom veľkosti 2500 a vlascom 0,16 ako aj 2m prút s gramážou 0,5-5,5g s navijákom veľkosti 1000 a vlascom 0,12mm. Aj s takouto ľahkou výbavou nie je problém zdolať hoci aj najväčšie jalce a mi nebudeme unavený z vláčenia so zbytočne ťažkým prútom.

Dúfam že ste sa dozvedeli niečo nové a aj tieto riadky Vám pomôžu byť úspešnejší. A nezabudnime prosím na to, že ryba patrí do vody..

Norizi Wobblery VI.

V poslednej čati mojho článku Vám predstavím ešte zopár mojich úlovkov ktoré sa mi podarilo uloviť počas tejto sezóny na wobbler značky Norizi.

Norizi Wobblery VII.

Norizi Wobblery VIII.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk