Rieky. Malé, veľké, stredné, rýchlo tečúce, ich pokojnejšie ramená, rieky zakalené, naopak čisté a priezračné. Každá má svoje špecifiká, no jedna vec ich spája. Ich nevyspytateľnosť.

Patrím k ľuďom, ktorí preferujú a vyhľadávajú rieky práve pre ich nevyspytateľnosť. Nadchýňa ma práve ten pocit úlovku, ktorý môžem na rieke dosiahnuť. Môže to byť kaprí dorastenec, môže to byť urastená plotica, naopak môže to byť kapitálny úlovok a nemusí to byť vôbec nič. Sezónu roku 2012 som prežil hlavne na riekach a prinieslo mi to úspech, ale aj sklamanie.

Lov na dierkach - kapor IV.

Jar na riekach

Mojim najobľúbenejším ročným obdobím na riekach je jar. Príroda je už prebudená, vzduch vonia, prostredie je krásne a navyše je všade okolo mňa divočina a nespútanosť prírody, ktorá je pripravená vyskúšať moju trpezlivosť a aj vybavenie.

Jar je obdobie pred trením kapra. Vtedy je ten správny čas (podobne ako pred zimnou hibernáciou) prísť a prekabátiť nejakého šupíka, pretože to je práve obdobie, kedy kapor naberá energiu potrebnú na radovánky.

Taktika lovu a výber miesta

Mojou najosvedčenejšou taktikou pri love na riekach je vyhľadanie tzv. kaprích chodníkov. Sú to miesta, cez ktoré kapor denne niekoľkokrát prechádza, poprípade sa na nich zdržuje. Topológiu dna sa v tomto ročnom období ani nesnažím nejako extra brať do úvahy, pretože kapor sa naozaj nachádza aj v tých najextrémnejších miestach. Preferujem plošné kŕmenie, avšak nepreháňam to a práve naopak, používam ho minimum. Niekedy dokonca stačí samotná guľôčka na spomínanom kaprom chodníku a záber je na dosah.

Použité nástrahy, kŕmenie a ich zatraktívnenie

Mojou najobľúbenejšou nástrahou pre jarný lov kapra na riekach je boilies radyFinkelde CF1 – pečeň/kalamár. Pod háčik nastražujem tzv. Hookers alebo „chytačky", ktoré sú tvrdé (odolajú nájazdom drobnej a bielej ryby). Sú predipované, aromatické a navyše sa mi zdá byť aróma kalamár/pečeň geniálna kombinácia. K jednej guľôčke pridávam taktiež CF1 pop up plávajúce boilies. Čo sa týka ich zatraktívnenia, máme na výber 2 varianty:

Tou prvou je nadipovanie nástrahy v tekutom dipe, napríklad CF1, a následne „vyváľaní" nástrahy v Base boilies mixe. Nástrahu potom nechám preschnúť cca 15 minút. Po tomto procese ostáva nástraha neodolateľne atraktívna.

Druhou variantou je taktiež zatraktívnenie v tekutom dipe, avšak base mix rozriedim troškou vody, a pomalým premiešavaním mi ostane tzv. pasta, ktorou obalím boilies. Žiadna alchýmia, nič ťažké, naopak jednoduché a účinné.

Ďalšou pre mňa dôležitou súčasťou každej rybačky je boilies rady Monster Crab XL. Je to neuveriteľne aromatická guľôčka, s jemne korenistou arómou. S veľkou úspešnosťou používam či už samotné pop up, hookers, ale aj klasické nedipované boilies, ktoré po nastražení narežiem a o atraktivitu mojej nástrahy mám postarané.

Poslednou nástrahou je kombinácia dvoch boiliesov. Je to rada CF1 a Crazy Banana. Nie som zástancom exotických aróm, ktoré sa používajú pri výrobe boilies, avšak účinnosť tejto kombinácie ma presvedčila o opaku. Ide o sladkasto pečeňovú nástrahu, ktorá je výraznejšia práve pečeňovou arómou, avšak prebíja ju jemná aróma banánu.

Ďalej v jarných mesiacoch s obľubou používam boilies rady mulberry - moruša, sweet tiger nut – tigrý orech a obdobné sladké arómy.

Prvá rybačka na rieke

Prvá rybačka na rieke sa niesla v duchu zahajovania sezóny, preto som nekládol nejaký veľký dôraz na veľkosť uloveného kapra, na ich množstvo. Taktika bola jasná- menšie priemery boiliesov, minimum kŕmenia pomocou kobry a je vystarané. Avšak podarilo sa mi chytiť len jedného, asi 5 kg kapríka. Vôbec mi to nevadilo, pretože tou pravou prioritou bol práve pobyt v prírode, ktorý som si naplno užíval.

Lov na dierkach - kapor II.

Rybačka číslo 2

Druhá rybačka nevyzerala nádejne hneď po príchode na vodu. Stav vody bol katastrofálny, hladina bola nižšia o celý meter, pršalo, navyše voda začínala byť kalná. Nič sa nedalo robiť a tak som sa musel zmieriť s faktom, že ďalšiu rybačku len presedím bez akéhokoľvek výsledku. Taktiku, ktorú som prehodnocoval asi týždeň pred rybačkou, som ohodnotil ako nie tú správnu a tak som sa riadil svojím rybársky inštinktom a zvolil nasledovnú taktiku: Pravú udicu som umiestnil pod protiľahlý breh asi 3 metre od trstín.

Asi 20 metrový pás pozdĺž uvedeného brehu som rozkŕmil mixom boiliesov a peliet. Druhú udicu som uložil 10 metrov pred naplavené stromy. Stromy ležia na plytčine, z čoho som usúdil, že pred nimi bude asi koryto, ktoré ich tam naplavilo. Miesto som prekŕmil cca troma hrsťami boiliesov a montáž umiestnil na tvrdé dno. Sadol som si do stoličky, uchytil pohár vínka, natlačil fajku a v tom prišla pomalá, súvislá jazda.

Sprvu som si myslel, že mi o montáž zavadila igelitová taška, ba nejaký konár, no po záseku sa moje nezmyselné konšpirácie úplne vyvrátili. Na druhej strane som pocítil naozaj silného bojovníka. Preťahoval som sa sním asi 20 minút. Po dvadsiatich minútach som ostal s udicou podberákom a fajkou v ústach po kolená vo vode ako zamrznutý. Nechápal som, ako som mohol tak rýchlo chytiť takúto rybu. Ryba bola naozaj veľká. Ručička váhy sa zastavila na 18,70 kg, po odčítaní vážiaceho saku váha klesla na úctyhodných 18,20kg. Ikernačka ako z učebnice, tmavý krásny šupináč. Nasledovala séria fotiek, po ktorých som rybu som vrátil späť vode.

Lov na dierkach - kapor III.

Ako je možné, že som za necelých 15 minút od nahodenia chytil rybu, na ktorú niektorí poľujú celý život? Spomínate na vyššie uvedené kaprie chodníky? To je ono. Nasleduje gratulácia a pohár zaslúženého vínka.

V ten istý víkend, na druhý deň po prvej rybe som sedel na stoličke, udice som pred niekoľkými minútami prehodil, prikŕmil som a opäť som chytil do ruky fajku a pohár vínka. Teraz však prišla razantná jazda na pravý prút. Opäť nastal boj, no rybu som po pár minútach stratil. Nadával som ako pohan, avšak toto sa stáva a musím sa s tým zmieriť. Udicu som prehodil, prikŕmil a sadol do stoličky. V podvečerných hodinách som udice stiahol, prehodil a neprikrmoval som. Asi po pol hodine som zaregistroval opäť na pravú udicu pomalú a súvislú jazdu. Nasledoval zásek. Súboj netrval dlho. V podberáku mi končí opäť ikernačka krásnych rozmerov. Čistá váha kapra- 13,10 kg. Nádhera! Dve krásne ryby za dva dni. Jar je jednoducho obdobie šancí a možnosti dosiahnuť pekné výsledky.

Lov na dierkach - kapor I.

Rybačka číslo 3

Tento krát som sa rozhodol loviť v toku. Miesto, ktoré som si vybral sa mi pozdávalo najviac z daného úseku rieky, pretože priamo oproti mne sa začínal ostrov, ktorý rozdeľoval rieku na dve časti- na pokojný „obtok" ostrova a naopak pokračovanie silného prúdu. Moje lovné miesto bolo rovno pod protiľahlým ostrovom. Kŕmenie pozostávalo z kilogramu nakrájaných boiliesov a halibutových peliet. Pre vyselektovanie bielej ryby som partikel nepoužil. Kŕmenie som rozhádzal plošne okolo miesta, kde sa chystám loviť.

Ako dodatok som na každú montáž priviazal PVA šnúrku s tromi asi 30mm guľôčkami. Ide o mix plošného kŕmenia s bodovým. Prvú udicu som umiestnil do hĺbky asi dvoch metrov a druhú do hĺbky cca štyroch. Prvý záber prišiel pár hodín po nahodení. Výsledkom je krásne stavaný 11,5 kg ťažký kapor. Spravil mi neuveriteľnú radosť. Po zdokumentovaní putoval späť do vody. Záber prišiel na udicu, ktorú som uložil do hĺbky štyroch metrov.

Som typ človeka, ktorý rád experimentuje. Pri oddychovaní a relaxovaní ma napadla nová taktika lovu. Z pravej strany ostrova (popri ktorej preteká hlavný tok rieky) sú trstiny. Preto som pravú udicu stiahol a previezol na pravú stranu ostrova. Olová, ktoré som mal k dispozícií sa nemali šancu v tak silnom prúde udržať, preto som o olovo upevnil jeden koniec tenkého silonu a druhý o spomínané trstiny. Ide o trhací systém, ktorý sa používa najmä pri love sumcov. Ja ho s úspešnosťou používam aj pri love kaprov v sťažených podmienkach. Okolo montáže som pohodil pár 30mm guliek.

Žiadne kŕmne kampane, nič veľké, len zopár na kameň vysušených guliek, ktoré malý kapor nedokáže spracovať. Jednak sú veľké, jednak ich mladý kapor nedokáže rozdrviť. Záber z tohto miesta prišiel po siedmych hodinách. Po záseku nasledovalo 30 minút tvrdého boja, ktorý sa skončil neúspechom. Nevadí, to sa stáva. Avšak najhoršia je prvá hodina po strate takejto ryby, kedy človek môže už len konštatovať, aká veľká asi bola.

Rybačka číslo 4

Posledná rybačka na rieke, ktorú vám opíšem bola rybačka na prelome júna/júla. Za svoje lovné miesto som si tento krát vybral polostrov na pokojnejšej časti rieky. Výnimočne som použil sonar, aby som zistil, kadiaľ asi tečie koryto, a kde sa nachádza jeho hrana. Koryto pretekalo asi 120m od môjho miesta a tak som šiel osadiť bóju. Hranu koryta som prekŕmil cca jedným kilogramom rozštvrtených boiliesov (ako vždy).

Druhú montáž som sa rozhodol klásť priamo do koryta. K montáži som navyše pridal PVA šnúru, na ktorú som navliekol asi 4 guličky, ktoré som však prepolil. Keď chytám v prúde, najúčinnejším spôsobom kŕmenia je spomínané prepolenie boiliesu. Jeho rovná časť sa zachytí na dne a o jeho oblú aerodynamickú časť voda z ľahkosťou preteká. Takto ostane vaše kŕmenie tam, kde chcete.

Na druhý deň ráno, niečo po štvrtej hodine ma čakalo „milé" prekvapenie. Spacák som mal plný mravcov a kadejakej inej chrobače. Vyletel som z lehátka a čakalo ma druhé prekvapenie. Stál som nad členky vo vode. Vyšiel som teda z bivaku a zistil, že ma vytopilo. Voda stúpla asi o meter a neustále stúpala ďalej. Poviem vám, nie je nič krajšie než baliť výbavu po členky vo vode.

Bilancia: Záber ani jeden, nechcene vypratý spacák, oblečenie, ktoré som mal v stane nachystané, zaliate a zničené topánky a „ulovenie" celej kolónie mravcov. Avšak čo ma zabilo najviac, bol pohľad na parťáka, ktorý sedel pohodlne v kresle, popíjal si rannú kávu, fajčil rannú cigaretu a nohy mal po členky namočené vo vode. S úsmevom na tvári mi povedal: „No a čo sa tak pozeráš. Ty si doma nemáčaš nohy v lavóry? „

Záver

Som človek, ktorý si zastáva teóriu, že úlovok z rieky mu je prednejší než úlovok z nejakého rybníka či súkromáku. Rieky s veľkou obľubou navštevujem takmer počas celej sezóny, pretože sú plné záhad, očakávaní, a čo je najdôležitejšie- sú plné kapitálnych rýb!

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk