Nedravé ryby na prívlač 13

Keď sa povie prívlač, každý si túto rybolovnú techniku spojí s lovom dravých rýb ako šťuka, zubáč, či pstruh, ale dnešná moderná doba nám priniesla okrem excelentných prútov, silonov či navijakov aj obrovské množstvo umelých nástrah, s ktorými už môžeme presvedčiť k záberu skoro každú rybu.

Nedravé ryby na prívlač 7

gumenné nymfy

Nedravé ryby na prívlač I.

V zime prevládajú gumené nástrahy...tento lieň zabral na pomaly vedeného smáčka

Lov nedravých rýb na prívlač, nie je len hnusné podsekávanie rýb napríklad na zimoviskách, ktoré niektorí „tiež rybári" často využívajú, ale skôr moderný spôsob prívlačových techník.

Ked chceme cielene lovit nedravé ryby na prívlač, tak nevyhnutnostou bude úplné zjemnenie náčinia a miniaturizácia nástrah, pretože si musíme uvedomiť , že nebudeme loviť kapitálne ryby, ale napríklad plotice,podustvy,pleskáče, ktoré majú od dravcov nielen menšie papuľky, ale aj inak zakončené.

Nedravé ryby na prívlač IX.

Plandavky veľa krát prekvapia

Nedravé ryby na prívlač IV.

plotica tiež zoberie smáčka

Nedravé ryby na prívlač V.

pleskáč si trúfol na smáčka väčšej veľkosti

Nedravé ryby na prívlač VI.

pleskáč na gumenú nymfu

Nedravé ryby na prívlač X.

podustva ulovená na mini rotačku

Nedravé ryby na prívlač XII.

To značí, že aj našu nástrahu budú atakovať úplne inak ako agresívnejší predátori. Stávajú sa síce výnimky , že aj nedravá ryba zaútočí na väčšiu nástrahu o čom ma presvedčilo dosť úlovkov kaprov pri love zubáčov až na 9 cm voblery či gumy.

Nedravé ryby na prívlač

Kaprík na twister---žiadne prekvapenie

Podstatou je, aby tak ako dravú, tak aj nedravú rybu naša nástraha zaujala. Pri dravcoch sa nemusíme obávať, že našu nástrahu minú aj pri rýchlejšom vedení, no u nedravých rýb máme viac záberov pri pomalšom vedení a často až pri úplnom zastavení nástrahy na dne. Záleží to podľa toho načo lovíme. Na pomalé vedenie nám najviac poslúžia gumové nástrahy. Či už sú to rôzne twistre,kopýtka či smáčky, na ktoré môžeme chytať v každom ročnom období, no najúčinnejšie sú v chladnom až zimnom počasí, keď nástrahu musíme oživovať iba minimálne.

V tomto období nie sú ryby moc aktívne a svoj pohyb obmedzujú iba na krátku vzdialenosť a nájdeme ich skôr v hlbších jamách a pomaly tečúcej, alebo stojatej vode. V tomto období sa tiež skvele osvedčili gumené nymfy a osie larvy.

Nedravé ryby na prívlač VII.

Jalec z potoka na gumenú nymfu

Netreba však zabúdať ani na marmyšku , na ktorej máme napichnutú patentku a tento tandem dokáže niekedy z rybami robiť divy.

osie larvy a marmyšky...skvelé nástrahy do zimného času

Nie že by sme na tieto gumené potvory nemohli loviť počas celej sezóny, ale napríklad také smáčky sa mi najviac osvedčili až na konci leta, keď je už novo vyliahnutý plôdik trocha odrastený a skôr sa veľkosťou začína podobať našej nástrahe. Počas leta, keď sú ryby aktívne a vyhľadávajú potravu, tak ich skôr hľadám na úsekoch kde je voda dobre prekysličená. Teda hlavne pod splavmi či pri rôznych prítokoch. V tomto období sa mi najviac osvedčili malé rotačky a mini woblery. Ale trebárs na mini plandavky do 3 cm môžeme v pohode uloviť kapra, ale nebýva vzácnosťou ani bojovná mrena, ktorá ranenou rybkou nikdy nepohrdne.

Nedravé ryby na prívlač XI.

kapitálna mrena ulovená na mini wobler

Sú obdobia , keď sa ryby doslova prepchávajú a nerobí im problém žiadne sústo. Kamarát raz chytal na ťažko zubáča na živú rybku a ako nástrahy používal 9 cm belice. Aké bolo jeho prekvapenie, keď namiesto zubáčov vytiahol riadne za papuľu chytených kaprov...Videl som veľa nedravých rýb chytených na prívlač a to ma utvrdzuje v tom že skoro každá ryba je všežravec a aj keď kapra chytíme určite skôr na iné nástrahy ako na rybku, aj tak verím tomu, že chutným mäsitým kúskom v podobe ranenej a ľahko dostupnej koristi nikdy neodolá. A presne tak ako sa ranená korisť správa, tak by sme mali dokázať svoju nástrahu viest a ovládať.

Nástraha nemusí pripomínať len malú rybku, ale napríklad sa mi osvedčilo cez leto rýchlejšie ťahanie maličkej rotačky po hladine. Rotačka svojím čerením hladiny rybám pripomína spadnutý hmyz na hladine a to je pre ne veľmi lákavým sústom, ktorému nemôžu odolať a niekedy sa na ňu vrhnú aj 2-3 ryby naraz.Velmi úspešné na nedravé ryby bývajú aj streemre, ktoré zaťažíme malým bročkom 30 cm pred nástrahou a vedieme pomalými prískokmi pri dne.

Ryby sú však nevyspytatelné.Pamätám si ,že som na jedných rybárskych pretekoch chytal kapra na feeder, no namiesto kapríkov som behom 1,5 hodiny vytiahol na kukuričku 4 štuky. A o podobných úlovkoch pri niektorých začína až rozum stáť sa môžete dočítať aj v rybárskych časopisoch. Dobre na tom je, že my rybári sme ešte neodhalili 13 komnatu správania sa rýb, lebo keby sa tak stalo, už nemáme čo chytať...Petrov zdar

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk