Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač 2013

majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač 2013

Už 11. Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač sa uskutočnili v tomto roku v termíne 18. - 19.5.2013 v Českej republike neďaleko malého mestečka Ivančice na rieke Jihlava. Blízkosť konania šampionátu nám nahrávala do kariet, pretože sme mali možnosť na dôkladné oboznámenie sa s riekou a miestom konania šampionátu. Veľa cenných informácii sme mali od jedného z členov reprezentačného tímu Maťa Forbaka, ktorý pravidelne navštevuje tieto úseky rieky Jihlava, ktoré hostili svetový šampionát.

Víťazný tím Slovenska - po druhýkrát majstri sveta

Víťazný tím Slovenska - po druhýkrát majstri sveta

Preto sa aj naša reprezentácia pod vedením štátneho trénera Vlastimila Těšického sústredila na prípravu práve na tejto rieke. Usporiadateľ pripravil približne mesiac pred Majstrovstvami sveta oficiálny tréning vo forme pretekov, ktorých sa zúčastnilo 17 štvorčlenných tímov. Slovensko postavilo na tieto preteky 2 tímy a jeden z nich tieto vyhral. Generálka vyšla teda Slovákom na výbornú, čo len potvrdilo vysoké ambície a pripravenosť slovenského reprezentačného výberu pred blížiacim sa šampionátom. Výber tvorili už naši ostrieľaní borci z medzinárodných podujatí - Hollý Lukáš, Horňák Peter, Forbak Martin, Smatana Juraj. Doplnil ich Mrázik Juraj ako náhradník a Sámela Jaroslav ako náhradník a zároveň kapitán slovenskej reprezentácie. Okrem reprezentantov a trénera sa však na príprave podieľali i ďalší, nemenej dôležití členovia. Slovenskí tím ďalej dopĺňali Peter Zachar, ktorý mal na starosti organizačné zabezpečenie a množstvo členov doprovodného tímu, ktorí robili asistentov jednotlivým pretekárom a mali na starosti informovať ich o dianí v sektore. Títo sa už niekoľkokrát na vlastné náklady podieľali na úspechov reprezentácie a cestujú už pravidelne ako doprovodný tím na svetové šampionáty. Majú veľký podiel na úspechoch, ktoré dosahuje slovenská prívlač v posledných rokoch. Nie nadarmo s úsmevom hovoríme, že okrem výborných pretekárov máme aj „silný breh", bez ktorého sa preteky typu Majstrovstiev sveta dnes už vyhrávať nedajú.

Peťo Horňák vyhral v sobotu svoj sektor C ...

Peťo Horňák vyhral v sobotu svoj sektor C ...

Na Majstrovstvách sveta sa loví hlavne čerstvá násada pstruha. Záleží aj na tom, aký to bude druh pstruha, či dúhový alebo potočný, príp. sivoň a aká bude jeho veľkosť. Od toho sa potom odvíja ďalšia taktika, výber nástrah, či výbavy. Treba povedať, že pred žiadnymi Majstrovstvami sveta sme nevenovali toľko času tréningu, príprave a získavaniu informácií. K bodovaným rybám patril tento rok aj jalec hlavatý, no nebodovala sa mrena a lipeň.

... a Maťo Forbak bol najlepší v nedeľu v sektore A

... a Maťo Forbak bol najlepší v nedeľu v sektore A

Súťaží 4-členné družstvo, kde každý z pretekárov loví v jednom sektore. Každý z dvoch súťažných dní sa chytajú 4 kolá po 45 minút. Zo začiatku sa loví hlavne na rotačky, no postupne s pribúdajúcim časom prichádza čas, kedy sa treba rozhodnúť pre zmenu nástrahy a pokúsiť sa oklamať už dosť rozplašené ryby. Práve v posledných dvoch kolách sa každý deň láme chlieb a rozhoduje o celkovom úspechu.

Počas obidvoch súťažných dní sa všetkým našim reprezentantom darilo dosahovať výborné umiestnenia v sektoroch, čo dávalo tušiť celkové slušné umiestnenie. V sobotu sa podarilo vyhrať svoj sektor Petrovi Horňákovi a v nedeľu sa rovnaký husársky kúsok podaril aj Martinovi Forbakovi. Ostatní príliš nezaostávali a tak sme sa po sobote ocitli na priebežnom druhom mieste len 1,5 boda za prvými Talianmi. Ešte lepším výkonom v nedeľu reprezentanti Slovenska svoje kvality len potvrdili a s obrovským 25-bodovým náskokom zvíťazili pred druhými Čechmi a tretími Rusmi.

Slovensko dosiahlo za posledné roky v súťažnej prívlači obrovský pokrok, veď len za posledných 7 rokov už dvakrát skompletizovalo celú medailovú zbierku na Majstrovstvách sveta. Po prvom obrovskom úspechu v roku 2010 v Chorvátsku, kedy sa náš reprezentačný výber po prvýkrát tešil z titulu majstrov sveta, sa to v tomto roku podarilo opäť. Prísľubom pre budúcnosť je stabilný káder reprezentácie s ľuďmi okolo ochotnými kedykoľvek pomôcť. Široká základňa ľudí zapojených do pretekárskeho lovu dravých rýb na prívlač a kvalitná stabilná súťaž na Slovensku je plusom, vďaka ktorému sa o budúcnosť tejto súťažnej disciplíny u nás báť nemusíme. Takisto medailové úspechy jednotlivcov na Majstrovstvách sveta v minulosti a v tomto roku (či už sa jednalo o bronz Juraja Mrázika v roku 2010, striebro Maťa Forbaka v roku 2012 a tohtoročné striebro Peťa Horňáka) dávajú nádej do budúcnosti, že titul majstra sveta v jednotlivcoch je snáď len otázkou času.

Najlepšia trojica medzi jednotlivcami - vľavo druhý v celkovom poradí Peťo Horňák (Slovensko)

Najlepšia trojica medzi jednotlivcami - vľavo druhý v celkovom poradí Peťo Horňák (Slovensko)

Napriek ťažšej ekonomickej situácii v spoločnosti sa nám aj zásluhou sponzorov darí dosahovať tieto pekné výsledky. Vďaka patrí firme Daiwa - Cormoran ako hlavnému partnerovi slovenskej reprezentácie, ďalej firmám John Crane, nastrahy.cz, Vzdelávacej akadémii J. A. Komenského, MB elektronika, Espinn, Klubu prívlače, ale aj Rade SRZ. Ďakujem aj všetkým členom tímu za ich úsilie, množstvo času, energie, ale i financií, ktoré vložili do prípravy na MS. Vďaka patrí aj všetkým, ktorí fandia slovenskej súťažnej prívlači. Všetci veríme, že podobný úspech si budeme môcť spoločne opäť ešte niekedy v budúcnosti vychutnať a užiť.

Konečné poradie družstiev:

1. Slovensko 180,5
2. Česká republika 205,5
3. Rusko 227,5
4. Poľsko 230,5
5. Taliansko 238
6. Bielorusko 255,5
7. Lotyšsko 275,5
8. Bosna a Hercegovina 280,5
9. Chorvátsko 283
10. Nemecko 288
11. Portugalsko 292
12. Francúzsko 292,5
13. Ukrajina 300
14. Rumunsko 306
15. Bulharsko 321,5
16. Moldavsko 383,5

Konečné poradie jednotlivcov:

1. Vorobyov Alexander (Rusko) 3
2. Horňák Peter (Slovensko) 5
3. Fernandes Fernando (Portugalsko) 5
4. Čepelák Michal (Česká republika) 5
...
8. Hollý Lukáš (Slovensko) 7
9. Forbak Martin (Slovensko) 8
...
14. Foltýn Josef (Česká republika) 10,5
...
16. Čepelák Tomáš (Česká republika) 11
...
21. Smatana Juraj (Slovensko) 13,5
...
23. Vokál Pavel (Česká republika) 14

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk