Malá exkurzia po slovenských priehradách a riekach

malá exkurzia po slovenských priehradách a riekach

Tento článok Vám prinášame v spolupráci s lkbaits.cz

Niekedy sa sám seba pýtam, či budem mať ešte kde chytať naše obľúbené kapre. Keď tak pozriem s odstupom času na naše stojaté vody, je to dosť zlé. Ešte stále panuje medzi takzvanými kaprármi názor, že čo je v mrazáku sa počíta. Preto môžeme len snívať o veľkých rybách a sme nútení hľadať miesta, kde ešte zatiaľ plávajú naši miláčikovia.

Autor

Medzi také miesta patria ešte zatiaľ naše skoro panenské rieky. Na Slovensku ich je stále dosť ale nebudem ich všetky menovať. Spomeniem vám len tie, na ktorých som už chytal kapre.

Ako prvú vám musím pripomenúť rieku Váh. Je našou najprechytávanejšou riekou a už sa to aj prejavilo na osádke rýb, ktorá je čím ďalej menšia. Či sú to kapre, sumce, zubáče jednoducho väčšina rybej populácie. I tak je mojou obľúbenou riekou už aj preto, že tečie necelých 200 m od môjho domu. Poznám tu každé dobré miesto od môjho bydliska skoro až po sútok s Dunajom. Veľa dobrých miest je pri sútoku s Malým Dunajom nad a pod ním. Všetci dobre vieme, že na rieke je vybudovaných niekoľko vodných nádrží, ktoré tvoria takzvané vážske kaskády, no do popredia by som vyzdvihol hlavne VN Kráľová na ktorej som dosiahol doposiaľ najväčšie úspechy. Fotografie kaprov na stene môjho zubného laborka sú toho dôkazom. Pochytal som tam veľa rýb na vlastnoručne robené boilies ale najväčšie úspechy som mal hlavne posledné 2 roky na boilies od LK Baits ( Lukáš Krása) ružu alebo Spice Shrimp a tie najkrajšie boli ulovené na Sea Food .

Boilies

Mojím osobákom na tejto vode je kapor z váhou 23,5 kg. A chytil som ho tretí deň môjho lovu. Našťastie však záber prišiel, lebo už som bol rozhodnutý to zabaliť.

Autor

Pýtate sa prečo? Vtedy panovali totálne horúčavy. Asi desať dní bolo okolo 33 až 36 stupňov celzia a to nebolo ešte všetko. V deň jeho ulovenia prišla totálna búrková smršť. S otcom sme sa dohodli, že zostaneme do rána, aby sme vysušili veci a pôjdeme domov. Určite sa vyplatilo byť po búrke tam, dá sa povedať, že sme nestíhali skoro obsluhovať udice. Chytili sme niekoľko kaprov a jedného sumca. Cítili sme sa ako v raji. Ráno sme spali ako batoľatá. Po prebudení, už keď vyšlo slnko sa teplota zase vyšplhala cez 30 stupňov, pozeráme na seba a smejeme sa, čo sme to zažili. Otec sa ma len tak nenápadne pýta, „kedy hlásia totálnu smršť? ...musím si zobrať dovolenku." Boli sme spálený od slnka ale šťastný.

Chcel by som spomenúť ešte jednu nenápadnú priehradu a to VN Krpeľany. Páči sa mi už len preto, že je skoro úplne neprístupná a ryby sa tam len pasú a rastú. To je môj názor na priehradu budúcich rekordov. Je položená v krásnom tichom prostredí slovenských hôr. Stromy previsnuté nad vodou atď. jednoducho nádhera. Ale pozor, je tam ozaj len pár miest na chytanie a inak úplne neprístupné brehy. Myslím že preto tie ryby! Mal som možnosť vidieť pár rýb tam ulovených, jednoducho ,, Strašné mordy"!

Ďalšia priehrada ktorú mám rád je VN Nosice. Je to tam po rybárskej stránke skoro nedotknuté. Ak nepočítam priehrady a už veľmi prechytávaný Váh, tak medzi moje tromfy patrí Malý Dunaj a nie málo zaujímavá môže byť aj nenápadná riečka Nitra. No a náš veľtok Dunaj?

Príroda

Predpokladám, že skrýva zatiaľ najväčšie možnosti a v budúcnosti sa ešte ukáže jeho sila. Keď som splavoval s mojím otcom malý Dunaj neverili sme vlastným očiam, akých veľkých kaprov sme pozorovali pri kŕmení a nijako sa nedali od nás rušiť. Ešteže tie ryby smrdia a nedajú sa zjesť. To hrá do karát nám rybárom, ktorí sa venujeme športovému rybolovu a ryby púšťame. Rieka Nitra má zase dobré úseky aj zlé. Treba hľadať! Pekné ryby som pozoroval v miestach, kde sa vlieva do Váhu pri Komárne, a ďalej kde sa Váh asi za 600m nižšie vlieva do Dunaja. Dunaj ako som už spomínal je pojem sám o sebe. Ryba sa tam nachádza určite všade, ale lokalizovať ju a následne aj chytiť to je výzva ako stvorená pre mňa a pre tých najodolnejších a najvytrvalejších.

Ešte pred sezónou som si dal taký cieľ, že sa tam pokúsim vytiahnuť kapra aspoň cez 15kg. Na začiatok mi to stačí povedal som si. Lenže už teraz, keď píšem tento článok, viem že si musím dať vyšší cieľ. Kapor, ktorý mi splnil moje želanie vážil 17kg a chytený bol, na čo iné než na Sea Food narolovaný na objednávku od Lukáša.

Úlovok autora

Ešte k tomu Dunaju. Je dobré, ak máte šťastie ako ja na super ľudí, ktorí vám aj niečo prezradia a ukážu nejaké tie miesta. Alebo mojou druhou výhodou je moja vojenská služba u hraničnej a cudzineckej polície. Dunaj mám prejdený niekoľko krát od železničného mosta v Komárne až za Štúrovo. Pešie hliadky mali rozdelené úseky, aby zachytávali prípadného narušiteľa a ja som sledoval domorodcov rybárov, čo a kde sa chytí. Tak akosi som si vtedy dávno nevedomky keď som o obrovských kaproch ešte len sníval zmapoval úsek Dunaja. No a ďalej sa už beriem svojim inštinktom a čuchom na ryby, čo niekomu možno chýba, ale má ,,iné možnosti" a to hlavne čas a peniaze.

Prvá rybačka a zoznámenie sa s Dunajom bolo dosť náročné. Práve kvitol topoľ a voda ho bola plná. Aj na hladine aj pod ňou. Hladina bola tiež vyššie ako inokedy preto brala z brehov konáre a všetok neporiadok. Bol som donútený každých 15min. prehadzovať. Chcel som tam stráviť tri noci, ale syn mal zápal zuba, tak som musel skončiť. Môj lov bol nasledovný: Jedna montáž priamo v koryte a druhá pri zrezaných stromoch pri kraji. Skoro vždy, keď prešla ťažná loď prišiel záber. Staré diesle na lodiach pekne pohnú dnom! I tak som pár menších kaprov chytil.

Pri mojej druhej rybačke na Dunaji sa mi podarilo zdolať okrem iných aj toho nádherného kapra. Chytiť ho asi nebolo pre mňa také ťažké ako hovoril môj otec, s ktorým som tam bol. Jeho názor je, že veľké ryby musím akosi priťahovať. Napríklad keď prídeme spolu na ryby, rozložíme sa a ponahadzujeme, tak samozrejme ako každý kto má parťáka snaží sa prechytať k veľkej rybe skôr ako ten druhý. My dvaja sa vždy dohodneme na pravidlách že každý prvý záber seká on a naopak. Takže keď príde prvý záber on seká a... pleskáč. Druhý záber sekám ja... kapor. Lenže keď sa mu už konečne podarí seknúť kapra zas je to len taký dorastenec. Už sa na tom smejem a niekedy sa nad ním zľutujem a dávam mu aj bonus v ďalšom zábere. A čuduj sa svete zas len malý kapor alebo keď už má peknú jazdu tak zazmätkuje a dokáže odtrhnúť šnúru na takmer rovnom dne.

No a tak nejako prebiehajú spoločné výlety za naším spoločným koníčkom. Podľa neho som toho kapra vyhral a v podstate sa tomu ani nebránim. Ja som bol hlavne veľmi šťastný, že sa mi moje vynaložené úsilie a viera v to čo robím, vrátila v podobe peknej zdolávačky a nakoniec aj pekných fotiek. Teraz už viem, že chcem chytiť kapra cez 20kg. Myslím že na Dunaji nič nemožné a mimoriadne, no nie? Samozrejme ako pre koho, chce to hlavne vytrvalosť a hodne času. Jednu vec musím na záver napísať pre slovenského čitateľa, takzvaného rybára mrazničkára. „Nebojte sa, keď príde na vašu vodu loviť kapre rybár zo zahraničia. Rakúšan, Čech, Maďar alebo akýkoľvek iný. Oni vám ich nezoberú a nezožerú, len vám ich vykŕmia. Tak im nenadávajte sú to super ľudia a rybári tiež. Len si ich vyfotia a to snáď môžu, teda dúfam.

Ešte vám chcem napísať, že miesta kde chytám si rád nechávam pre seba maximálne ich ovláda môj otec, ktorý chodí na rybačky so mnou. Nechcem aby sa tie úseky ,,preflákli". Je to tak asi lepšie aspoň tam tie ryby zostanú dlhšie a rieky nezostanú ako stojaté vody. Prosím nekontaktujte ho aj tak vám ,,Ičo" ako ho všetci familiárne volajú, nič neprezradí. Hrob na cintoríne je voči nemu klebetná baba. Myslím si, že som vám spomenul také typy vôd, na ktorých si budete môcť vylepšiť vaše osobáčiky. Želám vám preto veľa krásnych a hlavne pustených rýb zo slovenských riek a priehrad.

Adrián Jamrich

Adrián Jarmich

Tento článok Vám prinášame v spolupráci s lkbaits.cz

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk