Pelety, tento názov v sebe skrýva obrovské množstvo rôznych druhov návnad a nástrah zhotovených rôznymi technológiami, z rôznych surovín a rôznym spôsobom správania sa vo vode.

1. Pelety

Je to skupina produktov ,ktorá ponúka rybárom obrovské možnosti ako byť úspešnými. Stávajú sa čoraz obľúbenejšími pre svoju všestrannosť, pre  úspešné použitie v rôznych podmienkach a čo je podstatné  dopomáhajú svojou atraktivitou k zvýšenému množstvu úlovkov. Trh ponúka veľké množstvo peliet ,v rôznych priemeroch, arómach, dobe rozpustnosti ale samozrejme aj kvality. Presne tak ako u boilies , ich  atraktivita je závislá od  zloženia, kvality surovín, extraktov a  aromatických prídavkov z  ktorých sú vyrábané.

3. Pelety

V ostatnom období sa však  pozornosť lovcov kaprov upriamovala skôr smerom k tzv. halibut peletám, ktoré sa stali takmer neodmysliteľnou súčasťou v sortimente návnad. Ich zloženie býva často veľmi rozdielne, čo určite zohráva významnú úlohu v ich účinnosti. Nepatrím medzi rybárov, ktorý by si nevedeli rybačku predstaviť bez týchto produktov.  Často ich práve po nie najlepších skúsenostiach z minulosti vynechávam zo svojho sortimentu návnad ,alebo  používam len v obmedzenom množstve.

Ak po nich siahnem tak dbám hlavne na ich kvalitu ako kvantitu. Mám na to niekoľko dôvodov. Záujem o tieto návnady pre široké spektrum rýb začal výrazne stúpať pri ich častom používaní na tom či onom jazere. Vďaka pravidelnosti s  akou sa začali dostávať do vôd v zvýšenom množstve zistili mnohé druhy rýb, že sú vynikajúcim zdrojom potravy poskytujúcej ich telu kvalitnú výživu. Miesta kŕmené peletami začali v bohatom množstve navštevovať nežiadúce ryby a adekvátne k tomu začalo pribúdať zvýšené množstvo úlovkov od týchto rýb. Toto bol jeden z hlavných dôvodov, kedy som začal prehodnocovať využívanie „halibut“ peliet pri mojom vnadení.

Obdobie, keď tento druh peliet dosahoval vynikajúcich výsledkov je  na mnohých jazerách už minulosťou, no nie však konečnou. Sám sa nebránim ich používaniu, len vždy zvažuje čoho chcem dosiahnuť pri vnadení s nimi. Masívny zákrm bude mať za následok pritiahnutie veľkého množstva rôznych druhov rýb, čo samozrejme nenechá v pokoji  kaprov a pôjdu na prieskum. S určitosťou sa pridajú k hodovaniu .

10. Ulovený kapor

Toto je výborná taktika na jazerách s bohatým množstvom malých násadových rýb, ktoré určite budú reagovať ako prvé, alebo na jazerách, kde pleskáč a sumec sú v obmedzenom množstve. V opačnom prípade sa môže totiž stať, že už sa len tak ľahko týchto dvoch druhov rýb vrátane menších kaprov nezbavíte. Zo skúsenosti viacerých rybárov ale aj vlastnej, viem o prípadoch, keď z  takto navnadeného miesta  nevedeli chytiť rybu až pokiaľ  zrazu nedostali na breh fúzatého príživníka, ktorý čakal na ďalší prísun halibutích dobrôt a nepripustil vo svojom okolí žiadnu inú rybiu konkurenciu.

Mnoho rybárov si myslí, že je jedno aký druh týchto peliet použijú. Niektorí ich maximálne rozlišujú či sú s dierkou, alebo bez nej, iní zasa na červené a čierne. Keď tu bol v Bratislave na Carp Show Jean Marc Lebreton tak sme rozoberali túto tému. Bol som prekvapený jeho odpoveďou, lebo doposiaľ som si myslel, že firmy nezasahujú do zloženia týchto peliet a jednoducho nakupujú to čo výrobcovia ponúkajú. Nie je to však pravda. Mnohé renomované značky požadujú rôzne zloženia.

Samozrejme, splnenie ich požiadaviek  je aj záležitosťou množstva odberu. Takže čo na povrchu vyzerá rovnako v skutočnosti vo vnútri môže byť úplne iné. Z tmavých „čiernych“ používam s maximálnou dôverou pelety  od firmy Bait-tech a „červené“ zasa  Donuts od Star Baits. Mám s nimi skvelé skúsenosti a vyhovujú mi  v situáciách, pre ktoré ich potrebujem. Samozrejme, čo je pre mňa veľmi podstatné, kvalita surovín z ktorých sú vyrobené. Takéto firmy si nedovolia riskovať svoje meno a chcú mať istotu, že to ,čo uvedú na trh si zaslúži nosiť ich značku.

Kedy ich hlavne využívam? Často pre vnadenie v blízkosti nástrahy. Za hrsť týchto peliet hodím do jej okolia. Väčšinou takto vnadím až vo večerných hodinách, kedy výrazne klesá aktivita bielych rýb. Ďalej ako nástrahu pri niekoľko hodinových rybačkách,  v nočných hodinách pri malom vnadení  a samozrejme na pretekoch, pre rýchle chytenie prvých rýb. Sú výborné v zabahnených vodách ,kde vďaka oleju obsiahnutom v nich nenasávajú pachy z dna.

Pri používaní týchto peliet skutočne stojí za to upriamiť sa na kvalitu a zvážiť množstvo pri vnadení. Viem o mnohých rybároch, ktorí dôsledne nezvážili tento aspekt  a pokazili si celú rybačku. Úprimne, patrím medzi nich, preto vás chcem ušetriť od tejto neblahej skúsenosti.

Drobné pelety opäť po niekoľkých rokoch útlmu začínajú medzi rybármi prežívať svoju renesanciu. Už to nezostáva len pri klasických lisovaných rastlinných peletách /CSL, kukuričné, pšeničné, z tigrieho orecha/, rôznych druhov pstruhových granúl, ktoré bez pochýb si stále nachádzajú svoje miesto v moderných spôsoboch lovu kaprov, ale vývoj sa posunul výrazne vpred o čom svedčia mnohé novinky v oblasti tohto druhu návnad.

CSL pelety nielen vďaka svojej kyslosti sú skvelou návnadou v chladných vodách. PVA vrecko naplnené pstruhovými granulami a jednou PopUp nástrahou je taktika, ktorá nám v čase nízkej aktivity rýb môže priniesť úspech. Sú výborným pomocníkom na miestach, kde dno je zarastené rôznymi rastlinami. Drobné ryby pátrajúce po potrave dokážu dokonale vyčistiť kŕmne miesto, no rozpadnuté pelety ich určite rýchlo nenasýtia a udržia ich v stálej aktivite.

Tak ako som už uviedol v úvode článku atraktivita peliet je závislá od vlastného zloženia, kvality surovín, extraktov a aromatických prídavkov, z ktorých sú vyrábané. Mnohí rybári tento fakt  podceňujú. Veľakrát zalievajú pelety rôznymi aromatickými zložkami bez toho aby poznali ich účinnosť. Potom sa stáva, že nástraha je síce atraktívna pre rybu ,ale jej okolie je doslova zamorené neatraktívnou arómou použitou pri aromatizovaní peliet. Preto aj pri kombinovanom vnadení pelety – boilies je treba dbať na vhodnú vzájomnú podobnosť, alebo kombináciu aróm, poprípade sa vyvarovať rôznym „vylepšeniam“ a skôr siahnuť po prírodných zložkách ako sú čisté oleje /lososový, konopný, arašidový /,alebo tekutých extraktov z tigrieho orecha, alebo CSL.

Rád používam pelety, ktoré sa vo vode hneď nerozpadnú. Tie s rýchlym rozpadom,  využívam predovšetkým v zarastených vodách z dôvodu ako som  uviedol v predchádzajúcich riadkoch. Pelety s malým priemerom, ktoré postupne vo vode zväčšujú svoj objem vďaka nasiaknutiu vodou patria k tým, ktoré najčastejšie využívam k zvýrazneniu miesta s nástrahou.

Kedysi dávno som počul jeden názor, kde istý výborný kaprár povedal jednu veľmi zaujímavú vetu. Veľakrát nie je dôležitá nástraha, ale jej prezentácia . Vtedy som tomu nevenoval až takú pozornosť, no po istom čase som sa čoraz viac v tom utvrdzoval. Postupne sa stával PVA materiál mojim priateľom a čoraz viac som sa tomuto problému začal venovať. Pelety som začal využívať v tesnej blízkosti svojej nástrahy a začal s nimi pracovať.

11. Ulovený kapor

Bol som potešený, keď moja domovská firma  doplnila radu Concept o pelety , ktoré sú vyrobené z identických surovín používaných pri výrobe boilies tejto rady, vrátane všetkých extraktov, korenín, prírodných sladidiel ... Už v uplynulom roku sme s nimi pracovali v tíme Star Baits Slovensko a aj vďaka nim sa nám podarilo dosiahnuť skvelých úspechov.

Následne vám ponúkam pár tipov na ich použitie. Úplne jednoduchý spôsob je samozrejme nasypať pelety do PVA vrecka a pripnúť na háčik s nástrahou.

5. Pelety

No môj jednoznačne najúspešnejší je zasypať pelety method mixom, zaliať dipom , zmiešať a natlačiť do PVA pančušky.

6. Pelety

 Takto vytvorené valčeky potom zavesiť na háčik s nástrahou. Ďalší, veľmi efektívny spôsob hlavne na pretekoch je, v Krushe / drtička / rozdrviť pelety , mierne zaliať opäť dipom a natlačiť pomocou „pechovača“ do úzkej PVA pančušky . Predstavte si pri použití týchto fintičiek akú atraktivitu dosiahne okolie vašej nástrahy, a akú pascu vytvoríte ,ak k tomu bude ešte vaša nástraha  neutrálne vyvážená. Skutočne sa oplatí nad touto problematikou zamyslieť a pošpekulovať. Som presvedčený, že vám prinesie zvýšené množstvo záberov a rýb na vašich podložkách.

9. Ulovený kapor

Mám rád  pelety, ale vždy zvažujem, kedy a aké množstvo, ich kvalitu, veľkosť, ako sa správajú vo vode, čím ich zatraktívniť .Všetky tieto poznatky vás privedú k správnemu používaniu tejto skvelej návnady a následne sa vyhnete  mnohým sklamaniam. Zistíte, aké sú pelety kvalitným ,vynikajúcim materiálom, na ktorý mnoho rybárov zabúda a podceňuje prácu s nimi. Nech signalizátory pípajú a cievky sa točia...

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk