Marcové lovy

Marec, poberaj sa starec – na ryby. Takto nejako by sme si mohli parafrázovať staré príslovie v tento aspoň pre mňa jeden z najkrajších mesiacov roka. Skutočne marec je jedným z mojich TOP mesiacov v roku, dôvodov je hneď niekoľko. Zima už nadobro stratila svoju silu, jar je za dverami a s ňou sa otvárajú pre nás rybárov doteraz ľadom zamknuté vody.

Obsah článku

Aj keď je možné loviť množstvo rýb, ja sa práve v tomto období teším na našich takmer všadeprítomných, večne hladných a krásnych jalcov. Uloviť jalca v lete nie je až taký kumšt, avšak lov v ešte snehovej vode má svoje čaro.

Každoročne sa teším práve na tento mesiac a už dopredu plánujem ako na ne. V tomto období a na tento druh ryby je možné použiť niekoľko povolených spôsobov lovu. Medzi moje obľúbené patria muškárenie, lov na ťažko a lov na plávanú či skôr splavovanú nástrahu. Ale poďme pekne po poriadku.

Muškárenie je samo o sebe jemná technika a v marci v dosť chladnej vode to platí dvojnásobne. Jalec je nielen krásna bojovná ryba, ale aj veľmi prešibaná. Aj keď v každom ročnom období sa liahne a dokonca rojí aj niekoľko druhov hmyzu, nie je jednoduché zvoliť tú pravú mušku. Ja používam v tomto období lov na nymfu. Znamená to vedenie nástrahy v stĺpci prípadne tesne nad dnom, kedy systematicky prelovujeme celý vodný stĺpec. Je to efektívna metóda lovu predovšetkým v chladnejších mesiacoch. Nymfy volím podľa predpokladaného výskytu hmyzu, prípadne podľa skúseností z danej lokality. Mnohokrát ale bodujú úplne netypické – fantastické mušky. Aj v tomto prípade je namieste používanie jemného náčinia. Muškárske udice 2,4 – 3m podľa veľkosti toku, s klasifikáciou AFTMA 4-5 max 6. Takisto v tomto období použitie flurocarbonového nadväzca netreba podceňovať . O tom či rybár použije jednu, dve alebo tri mušky je na skúsenosti rybára a hlavne danej lokality. Ja najradšej používam zostavu dvoch mušiek, pričom spodná je záťažová a ťahá celú zostavu ku dnu. Je to prevažne napodobenina lariev potočníkov, prípadne nejaká domáca výroba s prídavkom zlatého alebo strieborného flitru. Druhá muška pláva v stĺpci a jedná sa o klasickú nymfu.

Zdolával som na takúto zostavu už niekoľko pekných rýb a musím povedať pravdu, že zdolávať ryby na jemnom náčiní 10 a viac minút prinesie rybárovi skutočné rybárske zadosťučinenie.

Druhým zo spôsobov je lov na ťažko. Práve jalce sú známe svojou nevyberavosťou v nástrahách, preto je možné použitie takmer akejkoľvek dostupnej a povolenej nástrahy. Musím ale upozorniť, že aj keď je lov jalcov na čerešnu, višnu, či inú sladkú pochúťku skutočným zážitkom, v tomto jarnom období na neho treba zabudnúť. Jalec je síce maškrtník avšak nie hlúpi. Inštinkty mu dané nástrahy jasne priradia k inému ročnému obdobiu a preto ich bude ignorovať. Je možný záber, avšak skôr pôjde o náhodu a stavať na tom sa nedá.

Na lov je vhodné použiť tvrdší prút, vhodnou alternatívou je dlhší cca 3 m dlhý prívlačový prút. Vlasec používam do priemeru 0,25 mm a k tomuto priemeru sa dopracujem iba na miestach s množstvom prekážok. Väčšinou si vystačím s 0,18 – tkou a tenšími. Na hlavný vlasec naviažem olovko príslušnej veľkosti a hlavne gramáže. Je dobré ak chceme rýchlo reagovať na zmenu podmienok pripevniť na hlavný vlasec obratlík a do neho zapnúť olovko s očkom. V tomto období aj pri love na položenú, či ťažko nejde o vysedávanie na jednom mieste. Ryby treba aktívne hľadať. Ak na jednom mieste v priebehu 30 minút nezaznamenám záber, presúvam sa niekam inam. Preto ak lovím v menej prúdivej partii rieky volím 10 g oválne olovko, aby sa mohlo po dne pomaličky posúvať. Ak sa však neskôr premiestnim do prúdivejšieho miesta a potrebujem olovko vymeniť za nové hranaté a ťažšie, rýchlou výmenou cez karabínku ušetrím množstvo času, ktorý môžem využiť efektívnejšie pri love, ako pri pracnej výmene oloviek a preväzovaní systémov. Pod takýmto jarným lovom na ťažko si netreba predstavovať udicu v rázsoškách. Ide predovšetkým o lov na dne, ale udicu držím v ruke a lovím „na cit”. Zábery bývajú rôzne, od jemného ťuknutia až po riadne kopance do špičky prútu. Je veľmi zaujímavé napäto očakávať skrčený pri brehu rieky a na silóne pozorovať zábery tejto majestátnej ryby.

Posledným zo spomínaných spôsobov je lov na plávanú. Ak som na jeseň nebol lenivý a zazimoval som si pár dážďoviek a ešte lepšie hnojových červov, už dopredu sa teším na zaujímavú rybačku. Tento spôsob lovu je pre mňa v tomto období najprijateľnejší. Je možné preloviť celý stĺpec a značnú časť toku. Na lov si vyberám prevažne ľahký matchkový prút s vhodným navijákom. Na lov si vyberám vlasce do 0,14 mm, mojím najobľúbenejším je však 0,12 mm. Jemný plaváčik vyberám podľa toku, na hlbšie a pomalšie partie štíhly a naopak na prudšie úseky oválny. Systém vyvažujem brokmi a na konci používam vhodné nenápadné háčiky vo veľkosti 8 – 16 podľa druhu zvolenej nástrahy. Ako som už spomínal výbornou nástrahou na toto ročné obdobie sú práve rôzne druhy červov. Prím vedú hnojové červíky, za nimi nasledujú dážďovky a TOP nástrahy uzatvárajú kostné červy. Okrem červov sa dá na plávanú ale aj položenú použiť množstvo nástrah, cez rôzne cestoviny, pečivá, cestá, obilniny a iné rôzne rybacie dobroty.

Jedným zo spôsobov je aj lov na plávanú za použitia tzv. sbirolina – vznášajúceho sa vajíčka. Medzi plavák a háčik sa namiesto záťaže do systému pripevní práve sbirolino príslušnej veľkosti. Sbirolino sa vyrába ako plávajúce, potápavé a vznášajúce. Práve posledné vznášajúce je pre našu potrebu najvýhodnejšie, dostať ich kúpiť od 3 – 40 gramov. Práve najnižšie gramáže sú pre nás najzaujímavejšie. Niekomu sa bude zdať použitie napríklad 5 gramového sbirolina príliš a bude sa obávať, že bude musieť používať veľké a preto necitlivé plaváky. Opak je však pravdou. Sbirolino aj keď má 5 g, vo vode sa správa ako 1 g. Takže žiadne obavy, systémiky sa dovážia minibrokmi a môžeme ísť loviť. Výhodou je predovšetkým ďaleké nahadzovanie aj miniatúrnych nástrah a citlivosť sytému.

Ďalším z jarných spôsobov je lov na vŕbové lístie. Áno počujete dobre, mladé výhonky tejto všadeprítomnej pobrežnej dreviny je pre jalcov zdrojom energie v tomto na potravu chudobnom období. Loviť možno ako na plavák tak za použitia plávajúceho sbirolina, pomocou ktorého nechávame nástrahu unášať s prúdom.

Mladé zelené listy sú v tomto skorom jarnom období, kedy začínajú vŕby prijímať prvé živiny z pôdy, obzvlášť pružné, takže dobre držia na háčiku. Na háčik je dobré pripevniť menší strapček tejto atypickej nástrahy. Takisto si nimi môžeme jednoducho „zakŕmiť”. K predpokladanému výskytu jalcov nahádžeme pár lístkov a skúšame šťastie. Záber možno nepríde, ale možno áno. Závisí to nielen na rybách ale aj na rybárovi s čím dokáže ryby presvedčiť a vytrhnúť ich z po zimnej letargie.