Na hrane zákona?Je krásny aprílový podvečer a ja sa zberám so svojou obvyklou partiou na pstruhy.  Násadové ryby to už majú zväčša za sebou, ale aj napriek tomu skúšame šťastie na malom pstruhovom revíri. Po príchode k vode sa zdravíme s 3 rybármi  a v jednom z nich spoznávam rybársku stráž – pracovne si ho nazveme pán N

Zapisujeme si spoločne dátum a revír – začíname loviť. Otec odchádza obďaleč loviť na wobler, synovec na twister a ja skúšam šťastie s novinkou – pstružím cestom, ktoré upevňujem do systému s malým polopotápavým sbirolinom.

Po asi 30 minútach mám záber, zasekávam a výsledkom je 30 centimetrový pstruh dúhový, rybu si ihneď zapisujem a vypíšem do novej kolonky revír.

Rybárska stráž II.

Nechávam udicu synovcovi a idem k otcovi na kus reči. V priebehu 30 minút synovec vyťahuje 2 pstruhov, ktoré riadne zapíše. Podotýkam, že synovec v tom čase mal 16 rokov, teda je už vedený ako dospelý rybár.

Po opätovnom nahodení vidím ako sa pán N doslova rozbehol k synovcovi a už z diaľky počujem šomranie a nadávky. Prichádza k synovcovi, ale keďže je ďaleko nepočujem o čom je reč. Po chvíli mi dáva znamenie aby som išiel k nemu. Pýtam sa, že čo je za problém a on mi na to, že mi berie papiere, za lov na zakázanú nástrahu a podotýka, citujem: na cesto mi tu loviť nebudete!

To, že v tom čase som ja na túto nástrahu vôbec nelovil mu akosi ušlo, ja som totiž v tej dobe nelovil vôbec. Keďže zo zásady nosím rybársky poriadok stále so sebou, prečítal som mu zakázané spôsoby lovu na pstruhových revíroch. O love na cesto ani riadok! Zarazil sa potom začal s tým, že synovec je tu so mnou a že ulovil viac kusov rýb ako je povolené. Ja mu na to, že už má viac ako 16 rokov, čo si mohol vyčítať z jeho dokladov, ryby mu synovec ukázal a zatiaľ má chytené iba 2! Zarazil sa, odišiel k autu a niečo hľadal, potom telefonoval a znovu niečo hľadal.

Nakoniec prišiel k synovcovi podal mu doklady, bez nejakého prepáč alebo niečo podobné a mne hovorí: zabudli ste si opätovne vypísať dátum preto vám beriem aj tak papiere! Na zdrap papiera mi vypísal záznam bez náležitostí, ktoré tam patria – bez výpovednej hodnoty, dokonca so skomoleným mojím menom (žeby dyslexia?).

Rybárska stráž

Toto som dostal ako doklad o odobratí rybárskych papierov.

Na disciplinárku som bol pozvaný o cca 4 týždne. V príjemnej atmosfére sme si všetko vydiskutovali, priznal som si svoju chybu – oni chybu zo strany pána N!  Ešte mi povedali, že môžem na neho podať sťažnosť pre porušenie právomocí verejného činiteľa. Nepodal som! Aj keď som očakával konfrontáciu pán N neprišiel!

Najviac ma mrzelo, že som bol cez pstruhovú sezónu mesiac bez rýb – to sa už nedá vrátiť, ale skúsenosť to bola dobrá.

Podobný prípad sa mi stal pred rokom na VN Palcmanská maša, s kamarátom „zahajujeme“ na tejto vode už druhý krát. Okolo 18.00 stretávame našich kamarátov, zisťujeme čo a ako. O 18:45 už stojíme pred chatou, ktorá je blízko vody a blízko pri stanovišti Jozefa, statného a nekompromisného hospodára tejto vodnej nádrže. Kamaráti upozorňujú, aby sme si dávali pozor aj na tie najbanálnejšie veci, pretože vedia, že je tu rybárska stráž akýsi pán K (mnohí ho poznajú hlavne z VN Ružín), ktorý je asi premotivovaný a hľadá aj tie najmenšie chybičky pri love aby mohol robiť „ramená“.  Preto si opierame udice o strom a svorne debatujeme. Zrazu jednému z kamarátov zazvoní telefón a on iba tak bez udice odchádza ďalej, aby mohol v kľude telefonovať. Presne o 19.00 vychádza z Jožovej „haciendy“ pán K a rovno k volajúcemu kamarátovi. Šípime problém.

Kamarát mu podáva doklady a pán K ho informuje, že mu ich odoberá pre lov po 19.00. Ten sa bráni, že on telefonoval a že mu môže ukázať na telefóne, kedy hovor skončil a že asi ťažko by lovil, keď udica bola vedľa nás opretá o strom. Argumenty nezaberajú a stúpajú emócie. Našťastie prichádza Jozef a ukľudňuje rozvášnený dav – tentoraz sa to zaobišlo bez odobratia dokladov a inzultácie J

Nechcem aby to vyzeralo, že hádžem všetkým do jedného vreca – to vôbec nie. Stretol som sa na jednej rybačke urasteného rybára telom aj dušou, ktorý bol takisto rybárska stráž. S kamarátom nás pozval na ryby na spoznanie miestnych revírov. Najprv som s ním lovil z člna dravce. Potom sme sa premiestnili k väčšej rieke, pri vode bolo množstvo rybárov. Bolo vidno, že majú pred ním rešpekt a už z diaľky ho zdravili a sami bez vyzvania ukazovali doklady! Bez náznaku strachu, jednoducho prirodzená autorita. Sám mi hovoril príbeh ako prichytil miestneho sumčiara, ktorý sa prezentoval ako sumčiarska celebrita v rôznych médiách pri love sumcov, kedy mal s kamarátom nahodených 19 udíc!!!

Odobral mu doklady, zdokumentoval to no aj tak sa cez nejaké jemu neznáme chodníčky z toho rybárska celebrita dostala bez vážnejšej ujmy. Aj takto môže byť vnímaná spravodlivosť.

Zároveň si vážim činnosť poctivých strážcov rybárskeho zákona, ktorí bdejú nad dodržiavaním pravidiel.

Na záver chcem rybárom poradiť, aby dôsledne dodržiavali rybárske zákony, v prípade mylného vyhodnotenia rybárskou strážou sa obraňovali vhodnými argumentmi a keď to nepomôže musia prijať jeho rozhodnutie a neskôr to doriešiť na disciplinárke.

Ing. Roman Zupko

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk