Už v úvode musím upozorniť čitateľov, aby som predišiel prípadnému nedorozumeniu, že samozrejme mám na mysli veľkosť rybárskych nástrah.

Ktorý je lepší

O veľkosti nástrah na ryby či už ide o voblery, bliskáče, tvistre, živočíšne alebo rastlinné nástrahy sa vedú siahodlhé diskusie. Spoznal som rybárov z obidvoch „strán" a musím povedať, že každý má pravdu.

Keď som sa ešte len zaúčal do tajov rybárskeho koníčka chodievali sme často na ryby na neďalekú vodnú nádrž. Keďže išlo o veľmi peknú lokalitu s hojným výskytom predovšetkým zubáčov, chodievali sme na ne. Samozrejme ako rybársky „adolescent" som nasával atmosféru rybačky plnými dúškami a zvedavým otázkam nebolo konca kraja. A práve moje dotieravé otázky viedli k živej diskusii, aké veľkosti nástrahových rybičiek sú najvhodnejšie na lov tejto ušľachtilej ryby. Rybárov táto otázka rozdelila do dvoch, respektíve troch táborov. V prvej boli zástancovia malých do 10 cm veľkých nástrahových rybiek. V druhej boli megalomani, ktorý tvrdili že používanie rybiek do 15 cm nemá význam a že na tie menšie sa ulovia iba menšie dravce. V tretej skupine boli zástancovia strednej cesty, alebo možno tvorili iba také „Švajčiarsko" a držali sa v neutrále. Tí uprednostňovali práve rybky medzi 10 – 15 cm. Skutočnosťou ale bolo, že ani pri jednej skupine som nezaznamenal nejaký väčší úspech oproti ostatným skupinám. Takže v konečnom dôsledku som bol vlastne s poznatkami na začiatku.

Samozrejme postupom času som sám zisťoval, čo je pre ryby to NAJ. Najlepším „testerom" je prívlač, pretože počas jednej vychádzky je možné a mnohokrát potrebné meniť aj niekoľko desiatok nástrah, kým sa netrafíme do tej správnej. Musím po niekoľkých rokoch skonštatovať, že v rôznych situáciách sú vhodné rôzne veľkosti nástrah. Mnohokrát som bol úspešný pri love stredne veľkých rýb s miniatúrnymi nástrahami a niekedy by som bez väčšej nástrahy o rybu ani nezavadil.

Môžeme si to vysvetliť dostupnosťou prirodzenej potravy. V období drobného poteru sa dravce zameriavajú na rybiu mlaď a postupom času prispôsobujú svoj jedálny lístok veľkosti rybiek. Mnohí skúsení rybári zase tvrdia, že predovšetkým väčšie jedince za zameriavajú na konkrétny druh a dokonca veľkosť rybej potravy. Dá sa to vysvetliť aj logicky: v jazere s väčším počtom ,povedzme, karasov sa budú dravce zameriavať prevažne na ne a taká metrová šťuka bude vynakladať svoju energiu určite radšej na ulovenie 25 cm karasa, ako na karasíka vo veľkosti sťaby 5 korunovej mince (vlastne už 5 eurovej).

Práve nedávno som si túto teóriu potvrdil pri jednom love. S manželkou sme sa na pozvanie nášho kamaráta vybrali na maličký rybník, ktorý je nadštandardne zarybnený práve dravcami. Aj touto cestou sa mu chcem z celého srdca poďakovať za krásnu rybačku v ešte krajšom prostredí. Obidvaja sme zvolili prívlač a do karabiniek pripevnili obľúbené nástrahy. Manželka si zvolila perleťové kopyto so zeleným chrbtom a náznakom žiabier vo veľkosti 5 cm! Ja som zvolil taktiež kopyto, avšak biele s červenou kresbou a vo veľkosti 10 cm.

Už na začiatku lovu sa manželke podarilo zdolať krásneho pstruha dúhového, ktorého dĺžka bola 55 cm a predpokladaná váha 2,5 kg. V priebehu 4 hodín takýchto krásavcov ulovila niekoľko. Ja som sa dlhú dobu trápil s výmenou nástrah. Keďže som vedel, že sú tu pekné pstruhy a stredne veľké šťuky, predpokladal som, že sa budú zameriavať na omnoho väčšie sústa. Postupne som vymenil takmer všetky väčšie tvistre, za bliskáče od veľkosti 3 a viac až som trápenie ukončil zbierkou woblerov. Vymenil som takmer všetky väčšie nástrahy ale po rybách ani stopy. Manželka si zatiaľ zdolala piatich pstruhov a pár menších šťučiek jej zanechalo iba prázdny silón (loví zásadne bez lanka). Keďže mala s týmto tvistrom úspech opätovne som jej ho naväzoval až do vyčerpania zásob. Čerešničkou na torte bola jej prvá väčšia šťuka ulovená práve na 5 cm tvistrík. Šťuka bola krásne chytená v kútiku papule a silón bol mimo dosahu ostrých šťučích zubov. Po nameraní krásnych 75 cm, spoločnej fotografii putovala späť do rodného živlu.

Manželka s úlovkom

Manželkine konečné skóre bolo 8 pstruhov, 3 šťuky a 30 cm ostriež. Nakoniec som aj ja prezbrojil a konečne som ulovil aj ja svoje prvé ryby

Moje skóre boli 4 pstruhy, poctivo vyvláčené a to bolo celé. Všetky ryby zdolala na malý 5 cm tvistrík a ja som vo vode vyskúšal takmer celú flotilu mojich prívlačových nástrah.

Aj keď sme nezaznamenali v tejto vode dominantný výskyt takýchto malých rybiek, aj napriek tomu v tento deň na tomto revíri platili na ryby iba takéto relatívne malé nástrahy.

Takže nepoviem nič nové keď pripomeniem starú dobrú múdrosť: treba iba skúšať a úspech sa určite dostaví.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk