Ostriež zelenkavý

Horúce letné dni nebývajú práve zrovna ideálne na lov rýb. Či už je to dané aj teplotou vody, množstvom rekreantov pri vode či inými faktormi...faktom zostáva, že s príchodom večera a noci sa stávajú ryby aktívnejšie a to je ten správny čas aj na oklamanie dravcov v letných mesiacoch.

Zátišie pri vode

S príchodom tmy nastáva pri vode kľud a hejná malých rybičiek sa sťahuje k hladine a bližšie k brehom a samozrejme to vždy upúta pozornosť nočných dravcov, či už zubáčov, sumcov...ale žiadnym prekvapením nebýva ani úlovok štuky,ostrieža,bolena či jalca.

Začínajúci prívlačiari chytajú hlavne cez deň a na večer a s príchodom tmy svoje náčinie zabalia.Velakrát hlavne preto že sú cez deň neúspešní. Robia však veľkú chybu, pretože s príchodom tmy v lete začína voda ožívať.

Nočná rybačka

Nočný lov je vzrušujúca záležitosť a adrenalín vám stúpa nielen po záseku ryby a jej zdolávania, ale aj pri sebe menšom zašuchorení v kríčkoch...raz som mal srdce až v „kalhotách",keď 2 metre odomna z húštia vyšiel srnec...to už bolo potom ukážkové vedenie nástrahy z mojej strany, lebo tak sa mi ruky netriasli už dávno haha...

Dôležitou vecou je, aby sme sa s terénom, na ktorom budeme za tmy loviť oboznámili už za svetla. Predídeme tým rôznym nepríjemnostiam, či už nepresným náhodom,motaním nástrah po najbližších kríkoch, alebo aj nešťastným pádom. Preto je veľmi dôležité, aby sme poznali terén, na ktorom sa chystáme loviť. Lepšia možnosť je po tme loviť s člna, kde nám odpadá nepríjemné predieranie sa cez pobrežné porasty.

Skvele miesta na nočný lov sú mierne osvetlené miesta, ako napríklad cestné mosty, alebo úseky pri osvetlených budovách. U nás je výhoda, že rieka Váh preteká priamo cez mesto, takže sú tu úseky kde sa odráža svetlo aj na príbrežné porasty a to mi na orientáciu pri vode celkom postačuje. Tiež je dôležité dodržiavať rybársky zákon a byt osvetlený.

Niekedy to býva dosť problém osvetliť miesto, na ktorom chce človek loviť, aby svetlo nespozorovali aj ryby, ale dá sa to vyriešiť nejakou sviečkou, alebo malým osvetlením, čo najďalej od vody. Pri zabrodení mávam na hlave čelovku, otočenú naopak a svietim tým za seba, nie pred seba do vody, takže to ryby neplaší a rybárska stráž môže byt tiež spokojná.

Za ideálne miesta na lov v lete sú rôzne prítoky, či splavy na riekach, kde je voda dostatočne okysličená, pretože práve tam ryby hľadajú útočisko pred prehriatou vodou, kde je málo kyslíka. Taktiež veľmi úspešné bývajú plytšie úseky riek a niekedy ostane človek úplne prekvapený akú rybu vytiahne z 30 cm hĺbky.

Veľa ľudí polemizuje či loviť pri splne mesiaca. Niekto tvrdí, že vtedy ryby neberú, niekto naopak že práve vtedy si dobre zachytá. Ja sa tohto nedržím a snažím sa isť k vode vždy keď mám trocha voľna a na mesiac až tak nedám...aj keď pri splne máme aspoň viac svetla, mňa skôr zaujíma stav vody. Keď je hladina ustálená, alebo mierne stúpa, môžem ísť takmer naisto, viem že ryby budú v pohybe a aktívne.

Čo sa týka úspešnej hodiny, keď dravci lovia, tu sa to rôzni a na každom revíri to je určite inak. Niekedy som býval úspešný od 22 hodiny do 24, inokedy brali zubáči od 02,00 hod do 04,00 hod.

Zubáč veľkoústy

Každopádne keď v jeden deň brali v danú hodinu, tak som si bol istý aj na druhýden v ten istý čas, no boli aj dne úplne bez záberu, ale aj o tom je rybačka.

Zvyčajne keď idem na nočný lov, tak som pri vode už pred zotmením a snažím sa zachytiť rabovanie bolenov, ktorý sú aktívny hlavne pred zotmením kde preháňajú beličky pri hladine. S príchodom tmy bolenie lovenie ustáva, aj keď určite aj po tme môžeme tohto dravca uloviť. Presvedčil ma o tom kamarát, keď už za tmy ulovil na gumu kapitálneho 99 cm bolena.

Boleň dravý

S postupným príchodom tmy môžeme ulovit aj štuku, ale aj tu môžem potvrdit, že tento dravec loví aj po tme. Určite nebola náhoda, ked som za jednu noc už po tme ulovil 7 štuk, boli to síce menšie kusy, ale na nástrahu mi zaútočili v úplnej tme a meter od brehu.

Šťuka

Presne tam sa sťahujú v noci aj malé rybky, a niekedy môžete zažit úchvatné divadlo, keď do takého hejna začnú rezať zubáči...pár krát som takýto nájazd, ktorý trvá najviac 10 minút zažil a možnosť uloviť si v tom mieste zubáča je takmer 100 %.

Taktiež som počul názory, že ani ostrieže v noci neberú. Tu môžem povedať len, že aj mne pri love ostriežov, ktorí sa zdržovali v húfoch, teda menších kusov sa lov skončil, pri príchode tmy, ale staršie a veľké jedince, ktoré sa už v týchto húfoch nezdržujú, ale nájdeme ich osamote, alebo v malom počte, tak 3-4 kusy, tak tie mi vždy zabrali až v úplnej tme a na dosť objemné nástrahy, ktoré presahovali 12 cm.

Nástrahy

Keď sme pri tých nástrahách, tak ako najúčinnejšie sa mi v lete v noci osvedčili woblery. Používam hlavne plávajúce typy okolo 10 cm a vyššie. Snažím sa ich ťahať tak pol metra pod hladinou, kam za rybičkami vyrážajú dravci.

Čo sa týka farieb woblerov, tak používam skôr klasické prírodné vo farbe rybičiek, ktoré na v danom úseku nachádzajú...u nás je to prevažne belica,červenica či ostriež. Podstatné je aby mali kvalitný chod, takže používam hlavne Rapali,Illexi a Salmá. Výbornou nástrahou na nočný lov býva aj plandavka,ktorá nám pri dopade na hladinu urobí krásny mľaskavý zvuk, ktorý veľmi dobre dráždi aj sumcov, ale v jedno obdobie som na 10cm plandavku úspešne lovil aj zubáčov a vtedy bola dokonca úspešná aj trojka rotačka.

Lov zubáča

Dobrou nástrahou bývajú aj gumy, ktoré však nezaťažujeme až takou gramážou ako v chladných mesiacoch, keď sa ryby zdržujú skôr pri dne, ale teraz musíme gumy vláčiť pri hladine, alebo v stĺpci a na to nám úplné postačia jigové hlavy do 5 gramov, záleží na hĺbke vody.

Nástrahy II.

Lov prívlačou v noci je určite veľmi efektívny, hlavne keď v letných úpekoch cez deň nemáme ani záber a voda je akoby bez života. Skúste však vyjsť niekedy k vode v noci a uvidíte ako voda ožije. Želám veľa úspechov pri spoznávaní nočnej hladiny a veľa pekných rýb.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk