Pokračujeme v sérii článkov o jednotlivých sladkovodných druhoch rýb, dnes sa dozvieme niečo viac o najpopulárnejšej rybe v našich vodách, o kaprovi. Na naše odpovedá Dávid Hudec, tester spoločnosti Mivardi, ktorý sa na lov kapra špecializuje niekoľko rokov.

Dávid Hudec

Ahoj Dávid, ďakujeme, že si prijal pozvanie. Kapor je u nás de facto najpopulárnejšou rybou, čo myslíš, prečo?

Ahoj Peťo. Ďakujem taktiež za pozvanie. Taktiež by som chcel pozdraviť všetkých čitateľov športového rybára. Vopred upozorňujem, že odpovede, ktoré na dané otázky poskytnem, nie sú veci, ktoré som si načítal niekde v časopisoch alebo v knižkách. Sú to skúsenosti, ktoré som nabral za dlhé roky lovu a taktiež od viacerých starších a skúsených rybárov. Preto dúfam, že nikoho nesklamem a pomôžem Vám v uľahčení lovu a v ľahšej orientácií.

Čo sa týka popularity kapra u nás na Slovensku, musíme brať do úvahy viacero faktorov. Prvým je fakt, že kapor je asi najrozšírenejšou rybou. Či už sa bavíme o riekach, stojatých vodách, starých ramenách, rybníkoch, jazerách čo vodných nádržiach- všade je možné uloviť kapra.

Lov kapra VII.

Druhým faktorom, prečo je lov kapra na Slovensku tak rozšírený, je jeho bojovnosť. Kapor je bojovná, silná ryba, ktorá Vás dokáže vyšťaviť až do poslednej kvapky. Ja osobne som zažil pár súbojov, na ktoré nikdy nezabudnem a boli od prekvapivo priemerných rýb, pri čom ma napadá ďalšia zaujímavá vec a tou je nevyspytateľnosť kapra. Na jednej strane som chytil 14 kg kapra, ktorý šiel von z vody ako vrece zemiakov, no a pamätám si na prípad, kedy som kapra vytiahol asi po dvadsiatich minútach boja a ručička váhy sa zastavila na ôsmych kilogramoch.

Ďalším faktorom je náročnosť lovu. Táto skutočnosť je trošku diskutabilná, preto ju rozdelím na dve veci: Tou prvou je známy fakt, kedy vy- skúsený kaprár s výbavou za ťažké peniaze, skúsenosťami a odhodlaním neurobíte ani jeden záber. Tou druhou je starý známy "domáci" so starými bambuskami a vydličkami zo stromov, sadne si vedľa Vás, za 20 minút odchytá a z úsmevom na tvári Vám už len z diaľky kýva. Je to naozaj frustrujúce.

Pre mňa osobne je náročnosť kapra v zmysle slova výzvou. Milujem ten rituál spojený so zakrmovaním, viazaním montáží, nastražovaní, nahadzovaní a dokonca aj v pokladaní udíc na stojan. Je to pre mňa rituál, ktorý tak nadovšetko milujem.

Lov kapra VIII.

Celkovo lov kapra nevnímam ako hobby, či koníčka. Je to pre mňa životný štýl, vášeň, životná cesta, ktorá sa spája s krásnymi vecami ako je pobyt v prírode, rešpekt voči prírode. Keby som bol nerybár, a na sekundu by som vedel pocítiť ten pocit rybačky, asi by som sa obesil pri predstave, že o niečo tak nádherné prichádzam.

Kapor ako taký vyhľadáva rôzne prekážky, miesta plytšie, miesta pod stromami... no a práve jeho výskyt je krásnou súčasťou rybačky. Pretože sa vyskytuje v miestach, kde je panenská príroda, kde je neuveriteľná scenéria a kde by sme ho vôbec nečakali. Ó áno, tá nevyspytateľnosť!!

Na koniec tejto otázky by som chcel opísať záporné stránky lovu kapra. Tie kladné som opisoval doposiaľ. Jednou z najväčších záporov pri love kapra je finančná náročnosť. Ďalšou dôležitou vecou je nasýtenosť trhu rôznymi výrobkami. Mnohokrát som bol svedkom toho, ako rybár prišiel do predajne a nevedel, čo si má kúpiť.

Na záver stoja za spomenutie „maniére" kapra. Je to nevyspytateľná ryba, pri ktorej nie je nič isté. Napríklad obdobie, kedy nekonzumuje. Obdobie aktivity podľa tlaku a teploty vody, podľa smeru vetra a podľa počasia. Je to taký malý šibal, ktorý je na môj vkus moc rozmaznaný 🙂

Od starých rybárov často počuť reči typu, že kaprov (resp. rýb celkovo) bolo kedysi oveľa viac a dali sa jednoduchšie uloviť...Sme síce pomerne mladí, no čo si o tom myslíš?

Táto otázka je vlastne mojou najobľúbenejšou tematikou, pretože sa pri nej dokážem vždy rozrečniť. Prečo bolo niekedy oveľa viac kaprov a dali sa ľahšie uloviť? Dôvodov je hneď viacero:

Prvým a asi hlavným dôvodom je učenlivosť kapra. Väčšie kusy, ktoré prežili nájazdy mäsiarov, si zapamätali vpichy od háčika, následné (možno nesprávne) zaobchádzanie so samotnou rybou, a tak sú opatrnejšie, všímavejšie a je ťažšie ich prekabátiť. Preto sa moderní kaprári špecializujú na všakovaké techniky, taktiky, kamuflážne montáže a podobné veci s tým spojené, aby sa ich úspešnosť v prekabátení takéhoto starého, väčšieho a skúsenejšieho kapra, zvýšila.

Montáž lov kapra

No a tebou spomenutí starší kaprári, tzv. „domáci" sa čudujú, prečo na ich bambusové prúty, 50-tky silóny a háčiky hodné napichnutia na rebro (nech je Jánošíkovi zem ľahká), neberie žiadna ryba.

Čo je ale ešte kritickejším dôvodom menších osádok kaprov v revíroch, je zväčšujúci sa počet mäsiarov. Sám som bol niekoľko krát svedkom, ako prišiel taký mäsiar k vode, vysypal si do dlane trochu kukuričky, spočítal počet zŕn, odobral z nich značné množstvo, ktoré vrátil späť do konzervy a zvyšnými prikŕmil. Doslova vydrancoval von z vody dvoch kaprov a utekal s nimi čo najrýchlejšie domov. A toto je ten problém, ktorý sa nijak nerieši. Jednoducho sú revíry, ktoré nemajú nijaké prekážky ani vhodné útočiská pre kaprov, a tak sa na voľnej vodnej ploche stretne hneď po nasadení zopár desiatok rybárov, násadu vydrancujú za pár týždňov (som optimista, preto píšem týždňov a nie dní) z vody von, a potom sa ľudia čudujú, prečo sa potom do najbližšieho zarybnenia tak ťažko chytajú kapry. Práve pre to, lebo po následnom vydrancovaní ostane v revíry pôvodná rybia osádka, a tá sa nenechá len tak prekabátiť na červíka.

Najjednoduchším vysvetlením, prečo je v dnešnej dobe také ťažké chytiť kapra, je narastajúci počet rybárov. Niekedy bol rybolov tradícia, ktorá sa dedila z otca na syna. Bola to forma obživy, ktorá sa nezneužívala a bola to doba, kedy sa chytalo len toľko rýb, koľko sa naozaj skonzumovalo. Teraz je pojem rybárčenie spojené s davovou psychózou, megalomanstvom a, prepáčte za výraz, nenažranosťou. Je to doba, v ktorej sa podaktorí (česť všetkým športovým kaprárom) predbiehajú, kto zoberie domov viac rýb. Áno, rybie mäso je zdravé a samozrejme patrí už po stáročia na náš stôl, preto nechcem nikoho moralizovať ani súdiť. Skôr som chcel naznačiť, že naplniť 300 litrový mraziaci box kaprami, z ktorých skonzumujeme zanedbateľné množstvo, je naozaj iracionálne.

Dávid Hudec

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk