Na akých vodách najčastejšie lovíš kaprov? Podľa čoho si vyberáš lovné miesta?

Najčastejšie lovím na riekach a na vodných nádržiach, avšak s obľubou navštevujem aj rôzne rybníky, jazerá a staré ramená riek. Nedá sa posúdiť, čo je lepšie, pretože každá voda má svoje čaro. Jediné, čo Vám môžem povedať je fakt, že najviac navštevujem práve rieky. Prečo? Pre ich nespútanosť, pre ich, povedzme pravidlá a zákony, ktorými sa treba pri love riadiť a taktiež pre obtiažnosť lovu. Rieky sú pre mňa očarujúce pre ich divokosť, a pre fakt, že na nich môžeme uloviť velikána, dorastenca a nemusíte na nej uloviť temer nič (ako som už písal vo svojom článku Lov kapra na riekach).

A podľa čoho si vyberám lovné miesta? Faktorov je viacej. Poďme si ich aspoň vymenovať a stručne vysvetliť:

Lov kapra na riekach- môj obľúbený

Ak máte na dohľad miesto na hladine, kde sa točí voda, znamená to, že je na dne nejaký druh prekážky. Práve za tie sa ryby žijúce v prúde skrývajú aby si odpočinuli, prípadne sa na chvíľu ustálili.  Ak je vo Vašej blízkosti začínajúci sa ostrov, neváhajte a určite si za Vaše lovné miesto práve jeho začiatok. Tečúca voda sa po náraze na ostrov točí a premieľa dno pred ostrovom. Kapry tieto miesta s obľubou vyhľadávajú s vidinou hostiny. V prípade, že disponujete sonarom, neváhajte ho použiť a vyhľadajte nejakú lavicu, vyvýšeninu alebo naopak jamu alebo premleté dno. Tieto topologické nerovnosti dna kapor vyhľadáva.

Lov na Jazerách

Ten je v porovnaní s lovom na rieke o niečo jednoduchší. Po príchode k Vášmu obľúbenému jazeru si všímajte faktory ako napríklad lekná. Tie  vyrastajú jedine zo štrku. Preto je najvhodnejším miestom na uloženie Vašej montáže stred lekien. Voda v jazerách je pokojná. Preto možno sledovať hladinu. 

Lovné miesto_ Lov kapra

Stúpajúce bublinky môžu okrem uvoľňovania sedimentu z dna znamenať aj výskyt kapra, ktorý práve ryje na dne a pochutnáva si na svojom súste. Previsnuté konáre nad vodou sú tiež vhodným miestom pre lov kapra. V jarných a letných mesiacoch padá z listov do vody rôzna chrobač a hmyz. Tieto malé potvory sú taktiež obľúbenou potravou pre kapra. Takže toto sú hlavné faktory, ktoré si pri výbere lovného miesta najčastejšie všímam. Podobné veci ako prístup k vode, dostatok miesta na manévrovanie s náčiním (aj keď obľubujem aj miesta ktoré sú maximálne neprístupné), prekážky vo vode či na hladine, sú myslím si samozrejmosťou.

Tvoje predošlé rady nám určite pomôžu kapra uloviť, čo potom...ako s ním šetrne zaobchádzať?

Tak toto je otázka, ktorá sa nedá rozobrať tak ako tie predošlé, preto sa budem snažiť čo najdetailnejšie opísať, ako by mal rybár zaobchádzať s uloveným kaprom.

Jednak by mal mať k dispozícií 3 nasledovné veci:

 1.    Kvalitný podberák s odnímateľnou sieťkou- takto môže kaprár alebo celkovo rybár po ulovení sieťku odňať od rúčky a opatrne kapra odniesť od vody.

 2.    Kvalitná podložka- na ktorú po úspešnom zdolaní a podobraní položíme svoj úlovok.

 Lov kapra II. 

Pozor, podložka musí byť vopred navlhčená, pretože ak rybu položíte do suchej podložky, môže sa jej poškodiť povrchový sliz, ktorý rybu chráni pred chorobami atď. Je vhodné, ak podložka má aj zips, či už suchý alebo klasický s bežcom. Dôvodom je bezpečnejšie prenášanie ryby k vode a bezpečnejšie váženie (ak kaprár nedisponuje vážiacim sakom)

 3.   Nádoba s pripravenou vodou- ak sa rozhodnete rybu odfotografovať, odvážiť ju a odmerať ju, je potrebné rybu neustále polievať vodou, nech je stále vlhká. Dôvodom je taktiež predídenie k porušeniu povrchového slizu.

Ak ste kapra, či inú rybu ulovili v noci a rozhodli ste sa, že sa s ňou odfotografujete až na druhý deň za denného svetla, tak neodmysliteľnou súčasťou Vašej výbavy by mal byť taktiež  kaprársky sak (carpsack). Je veľmi kvalitný, a je robený z materiálu ktorý je priľnavý a jemný, čiže kaprovi v žiadnom prípade neublíži. Kapor si v ňom dokonale oddýchne a po zdokumentovaní úlovku je znova plný síl na opätovné odplávanie do svojej ríše. No niekedy je kapor oddýchnutý až moc a čas od času pri dokumentácií aj poriadne prefacká 🙂

Lov kapra III.

Posledná časť seriálu o kaproch a kaprárine bude uverejnená v priebehu niekoľkých dní. 

 

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk