Mnoho mladých rybárov by sa v dnešnej dobe chcelo stať testerom, poprípade chytať a prezentovať nejakú rybársku značku. Čo by si im odporučil ty?
Hej, všímam si, že mnoho mladých rybárov by sa rado stalo testerom. Lenže testerstvo nie je len o ulovení nejakého kapra, odfotení sa a napísaní článku, či diskusného príspevku. Testerstvo (spolupráca s nejakou značkou) nie je len o tom. Je to veľká zodpovednosť.
Je veľmi dôležité, a myslím si že to je základ, zažívať na rybách zážitky. Nemusí to byť hneď o obrovských kaproch a enormných úlovkoch.
Aj takáto rybička poteší J
Sám som napísal článok Krátkodobé trápenie a je o tom, ako som vlastne nič nechytil. Ďalším príkladom je známy slovenský kaprár Peter Šimonič, ktorý taktiež dokáže (ako málo rybárov) napísať článok aj o tom, ako nič nechytili. Tým som chcel povedať, že úlovok je len jedna z mnohých častí, ktoré sú dôležité pre splnenie si svojej úlohy testera.
Je veľmi dôležité svoj príbeh a zážitok od vody podať čitateľom tak, aby sa doslova premiestnili do Vašej kože priamo do toho momentu, keď ste v ruke zvierali po rúčku ohnutý prút. Ja osobne sa snažím správy od vody a takéto zážitky písať formou príbehu. Vtedy je to zaujímavejšie a čitateľa to viac zaujme. Články, v ktorých sa snažím čitateľovi poradiť píšem maximálne laicky a aj sebamenšiu drobnosť, o ktorej si myslím, že by ju nemusel pochopiť do zátvorky dopodrobna vysvetlím.
Pre mňa osobne primárnou časťou testerstva je komunikácia s ostatnými rybármi. Mnohí skúsenejší rybári len s opovrhnutím odbíjajú začínajúcich kaprárov a len sa zasmejú nad ich nevedomosťou. Ja k tomu pristupujem inak. Píše mi mnoho rybárov, ktorí sa chcú poinformovať či už o našich produktoch, tak aj o love kapra všeobecne. Vždy si na nich nájdem čas, a rád im zodpovedám na ich telefonáty.
Ja sám som (a ešte sa z časti aj považujem) za nevedomého v love kapra a nemal som ostych napísať mnohým Slovenským, ale aj zahraničným kaprárskym guru a opýtať sa ich aj na formalitu, či používajú backlead alebo nie (príklad). Taktiež mám aj na stránke športového rybára vo svojom profile uvedený e-mail a čoskoro tam pribudne aj telefónne číslo. Takže ak kto čokoľvek potrebuje, som mu vždy k dispozícií.
Testerstvo je v skratke zodpovednosť a hlavne si treba uvedomiť že tester reprezentuje značku a tým pádom má veľkú moc, či už na pozdvihnutí mena danej značky alebo na jej znemožnení.
Myslíš si, že po domácky vyrobené návnady a nástrahy sa môžu vyrovnať tým kúpeným, profesionálne vyrobeným? Aké máš s tým skúsenosti?
Bál som sa, že mi túto otázku nepoložíš. Myslím si, že keď má rybár znalosti v príprave nástrah a vo veciach okolo toho, môže byť po domácky vyrobená nástraha, či návnada dokonca lepšej kvality ako kúpená. Ja osobne si boilies pripravujem výlučne sám. Som moc puntičkár, a potrebujem vedieť čo rybe ponúkam. Potrebujem mať priamy kontakt s vecami, ktoré boilies obsahuje alebo ktoré do neho pridávam.
Je to myslím si že lepšia varianta (vlastná príprava boiliesov) ako kúpa hotoviek. Boilies by malo obsahovať iné hodnoty na jarný lov, na letný a na zimný a pre to používam hotové boiliesi len v krajných situáciách. Napríklad je jedna zmes, ktorej značku nemôžem povedať, avšak môžem Vám povedať toľko, že geniálnejšia zmes asi ani nebola vyrobená. Je to zbraň, s ktorou uspejete aj tam kde nikto nič nechytá.
Poďme si ale rozobrať veci, ktoré by mali boiliesi obsahovať na dané ročné obdobie:
Je kaprárske testovanie výrobkov v niečom špecifické oproti iným technikám?
Mnoho rybárov, testerov sa snaží kopírovať verejne známe veci, techniky, od montáží až po neviem aké vychytávky (ktoré sú mimochodom úplne bezpredmetné ako napríklad plničky PVA sáčkov atď.). Pri tom si neuvedomujú jednu vec. Každý jeden tester dokáže okopírovať a riadiť sa kolobehom, ktorý v kaprárskom svete je. Avšak zabúda, že ak chce byť dobrým testerom, musí byť sám sebou.
Ja osobne kašlem na celý kolobeh. Vymanil som sa z neho a teraz sa riadim len sebou. A to mi prinieslo úspech. Práve pre to som testerom a práve pre to sa mi darí. Každému jednému rybárovi by som chcel, a to sa nenahnevajte, poradiť- buďte sami sebou, robte to čo vás baví a robte to tak aby vás to bavilo ešte viac, robte to podľa seba a kašlite na „čaro-kolobeh“. Vymaňte sa z neho a buďte sami sebou. Ak vás niečo nutká dať na háčik 35mm boilies, urobte tak. Ak vás to ťahá na malé zabudnuté jazierko či požiarnu jamu v blízkosti vášho domova- choďte tam aj za cenu že budete pred ostatnými vyzerať ako magor.
Ak máte chuť prehadzovať montáž každých 5 minút až pokým si nepoviete že teraz je to super, takto som spokojný, prehadzujte ju. Kašlite na nejaké pravidlá a kašlite na zákonitosti. Nebuďte testerom. Buďte rybárom. Buďte sami sebou. Takže moja odpoveď znie- nie, kaprárske testovanie nieje odlišné od „netesterského“ lovu kapra. Odlišný sme my- ľudia a kaprári.