Týmto článkom pokračujeme v bližšom spoznávaní jednotlivých druhov rýb v našich vodách. Dnes sa niečo dozvieme o amurovi, na naše otázky odpovedá Dávid Michalička, ktorý sa na jeho lov špecializuje.

Amur - športový rybár

Ahoj Dávid, skús nám na úvod túto nevšednú rybu krátko predstaviť.

Aj napriek tomu, že sa tejto rybe venujem dosť často a rád, nemôžem povedať, že ju dokonale poznám. Práve naopak, pre mňa je to najťažšie chytajúca kaprovitá ryba. No veľmi záleží aj na tom, kde amura lovíme, myslím tým konkrétny revír.

Sú vody, kde je bohaté množstvo amurov a nie je problém túto rybu uloviť, v týchto vodách reaguje amur naozaj na všetky nástrahy. Ale sú revíry a je ich u nás dosť, kde je problém ho chytiť, práve kvôli jej osádzke. Práve na týchto vodách sa ja snažím loviť.

Amur - lov amura XI.

slivky, môžeme ich nastražiť rôzne, dve slivky pod sebou, samotnú slivku, alebo prepolenú

No aj napriek tomu je amur u nás známa ryba. Veľa ľudí vidí amura ako šupinaté torpédo, alebo tzv. „vodný vysávač" , pretože dokáže spotrebovať obrovské množstvo potravy.

Čím sa amur živí, čo je jeho prirodzenou potravou v našich podmienkach?

Ako som už spomínal, môžeme sa často stretnúť s tým, že amur žerie všetko. Je to hlavne na vodách, ktoré sú amurom dobre zarybnené a kde sa rybári snažia loviť kapra alebo iné ryby, takže aj kŕmia návnadou určenou na kapra a amure teda nemajú moc na výber. Mám kamarátov, ktorí pravidelne chytajú na istom revíriamure na halibutpelety. Ale najpoužívanejšou a asi aj najúčinnejšou nástrahou je partikel, ktorý aj ja vo veľkom množstve používam.

Amur - lov amura I.

Čo sa prirodzenej potravy týka, sú to určite rôzne vodné riasy, lekná, rákosie, často sledujem ako amure strhávajú listy zo stromov, ktoré prevísajú nad vodou. Ľahko zoženieme už aj rôzne rastlinné, repkové alebo kukuričné pelety, ktoré som začal aj ja používať a mal som úspechy. Nemôžem však zabudnúť na mnou obľúbené slivky, ktoré amure naozaj milujú, najlepšie sú tzv. ringloty.

Amur - lov amura III.

Môžeme dokonca povedať, že amur je vsežravec, nikdy som nepočul, ani nevidel že by sa amur chytil na rybku, ale neraz som bol svedkom, dokonca som sám ulovil amura na dažďovku.

Kde a kedy je amura najlepšie loviť?

Ja osobne sa snažím loviť amura najmä v letných mesiacoch, jún – september, kedy je táto ryba najviac aktívna. Keď sa naozaj snažím loviť amura, tak k vode idem na 4 – 5 dní a často robím to, že v noci, cca o 23:00 sťahujem udice a nanovo ich vyvážam na kapra do približne štvrtej hodiny rána, kedy opäť servírujem nástrahu amurom.

Amur - lov amura

Jednoducho, nikdy som nemal v noci veľké úspechy s amurom. Snažím sa ich teda loviť hlavne cez deň, často sú najlepšie hodiny okolo obeda, cez najväčšie teploty.

Amur - lov amura X.

Miesta lovu vyberám rôzne, často ich sledujem niekoľko dní, kde sa amure nachádzajú a to hlavne cez teplé slnečné dni, kedy sa vyhrievajú na hladine a ľahko ich nájdeme.

Amur - lov amura VII.

Taktiež sa snažím hľadať miesta s prekážkami, so stromami vo vode v blízkosti brehov alebo ostrovov, ktoré má amur rád, ako každá iná ryba. Ďalším sľubným miestom, kde môžeme amura nájsť sú plytčiny, naozaj sa táto ryba rada zdržuje v plytkej a prehriatej vode.

Ešte jedna vec sa mi osvedčila, spomínali sme jeho jedálny lístok a moju dosť obľúbenú nástrahu slivky. Všimol som si raz strom s týmito slivkami, ktorý prevísal nad vodou, pod stromom bolo možno 25 cm vody a na dne popadané slivky, do rána tam nebola ani jedna. Na ďalšiu noc som tam pekne položil jednu udicu s podšitou slivkou a do hodiny som mal krásneho amura. To naopak svedčí aj o tom, že amur je aktívny aj v noci. Treba to skúšať stále a všade, pretože nie na každej vode je to také isté, ryby sa proste správajú inak.

Pokračovanie článku bude uverejnené o niekoľko dní.

Dávid Michalička a Peter Kóša za sportovyrybar.sk

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk