V rozhovore o amurovi odpovedá Dávid Michalička.

Amur- športový rybár

 

Pokiaľ viem, amur sa v našich vodách nedokáže prirodzene rozmnožovať a nedorastá ani do takých rozmerov ako na ďalekom východe...aké najväčšie jedince sa zvyknú uloviť?

Áno, je pravda že amur nemá u nás najlepšie podmienky na rozmnožovanie a väčšinou je umelo nasadený do našich vôd. Poznám však zopár vôd, kde viem, že sa amur prirodzene rozmnožuje, no je ich naozaj málo. Sú to často vody, ktoré sú málo alebo vôbec chytateľné, kde je ryba ničím nerušená. S tým rastom amura moc nesúhlasím. Myslím si, že 25-30 kg amur, je už slušný jedinec a s takýmito rybami sa u nás stretávame ešte pomerne často. I keď sa možno moc nechytajú, viem že v našich vodách žijú.

Amur- lov amura IX.

Aké techniky lovu pri amurovi využívaš? Je to odlišné povedzme od lovu kapra?

Je to takmer identické, veď určite sa veľa rybárom stalo, že pri love kapra sa podaril amur, alebo naopak. Hlavné rozdiely sú určite v spôsobe kŕmenia, v nástrahe a o mieste, kde amura lovíme. Každú nástrahu, ktorú na amura používam, podšívam pod háčik, tak isto ako na kapra. Ďalšia dôležitá vec je montáž, ktorú používam vždy priebežnú a dlhú cca 40-50 cm. Inak si myslím, že netreba robiť nejaké veľké zmeny.

Amur- lov amura II.

nemusíme sa báť podšiť viac zrniek, 6-8 kusov

Vyššie si spomínal partikel, akú má úlohu pri love amura? Ako ho zvykneš pripravovať?

Amur- lov amura I.

Partikel má jednoduchú úlohu, amure ho majú proste radi, takže nemám dôvod ho nepoužívať. Pripravujem ho úplne jednoducho, to buď uvarením zrna, alebo len namočením do vody, niekoľko dní pred použitím. Suroviny ako repka alebo žito, naozaj stačí len namočiť a nechať zmäknúť, ako každé iné drobné zrno. Kukuricu varím cca 2-3 hodiny a väčšinou hu nechám dlho odstáť vo vode, v ktorej sme varili, aby nám kukurica dobre zakvasila, to je tá pravá na amura.

Používam aj rok uvarenú kukuricu. Ak sa rozhodnem pre tigrí orech, čo nie je často, tak ho kupujem už pripravený v rybárstve. Už dávnejšie som pre vás niečo o partikli písal podrobnejšie, môžete si to pozrieť tu: Príprava partiklu .

Na koľko vieš kŕmením amura prilákať na lovné miesto resp. ako citlivo reaguje na kŕmenie? Stáva sa, že prilákame väčšie množstvo rýb resp. amurov a ťaháme ich „jedného za druhým“ ako sa to môže stať pri kaprárine?

Áno, stáva sa to veľmi často. Mávam rybačky, na ktorých za 5 dní skrmim 400-500 kg krmiva, ale amura nechytím.

Amur- lov amura IV.

Pavučina…pri love amura sa mi to stáva často

Ale mám aj dni, kedy za takú dobu, často aj na tom istom mieste nachytám viacej pekných amurov. Ak sa nám podarí na lovné miesto prilákať amure, vie to byť naozaj zaujímavé, často sa mi stane že mám na podložke dvoch, chytených tesne po sebe. Dôvod je jednoduchý, amur prevažne chodí a hľadá potravu v húfoch, keď nájde naše kŕmne miesto tak vytlačí všetky ostatné ryby a okamžite vyčistí potravu na dne a čaká na ďalšiu. Takto mávam na lovnom mieste amurov často 2-4 hodiny, kedy sa naozaj kŕmia a ja sa nestíham starať o udice. No často sa mi stane, že potom čakám na záber ďalšie 2-3 dni.

Dávid Michalička a Peter Kóša za sportovyrybar.sk

Amur- lov amura VIII.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk