Ako je naším zvykom aj dnes spovedáme „netypického" rybára, Rastislava Gaburu, člena rybárskej stráže- ďalej len RS.

Tak, ahoj Rasťo, na začiatok sa prosím ťa naším čitateľom krátko predstav.

Pozdravujem všetkých športových rybárov nielen na Slovensku, ale aj našich českých priateľov, ktorí majú takúto krásnu záľubu a ktorá nás spája. Volám sa Rasťo Gabura a čoskoro budem mat 38r. Som športový rybár v organizácii Mo srz Vrútky a taktiež aj člen rybárskej stráže.

Rastislav Gabura

Odkedy si členom rybárskej stráže a ako si sa ním stal ?

Túto činnosť vykonávam od roku 2004 keď som bol po prestupe z inej našej miestnej organizácie oslovený výborom. Aby som to upresnil, prestup do inej organizácie bol len mojim osobným rozhodnutím, keď som tak učinil z dôvodu nedobrého hospodárenia a otrasných medziľudských vzťahov.

Naša organizácia ma 8 členov RS. V obhospodarovaní máme jednu zväzovú vodu - Štrkovisko Lipovec a úsek Váhu č.17. Taktiež kontrolujeme aj ostatné naše revíry a dbáme o dodržiavanie rybárskeho zákona, poriadok okolo vody a čistotu vôd. V zimnom období organizujeme s ostatnými členmi aj skupinové plašenie kormorána.

Ako vyzerá tvoja bežná vychádzka keď ideš kontrolovať? Ako často objavíš nejaké porušenie predpisov ?

Čo sa týka mojej práce v RS, zameriavam sa hlavne na tieto dva revíry, na ktoré máme najviac návštev v sezóne. Počas pracovného týždňa robím kontroly zo svojim kolegom 2-3x v týždni po práci, keďže samozrejme musím pracovať. V piatok potom robím kontroly večer, keď sa na víkend rybári rozbaľujú pri vode. Často krát sú to kontroly v spolupráci z mestskou políciou, s ktorou mame vytvorenú dobru spoluprácu. Veľakrát na lovných miestach pokutujú aj oni rybárov a v letných mesiacoch aj kúpajúcich za neporiadok okolo vody. Sú našimi veľkými pomocníkmi a aj naši rybári si už na tieto kontroly zvykli.

Ďalšie kontroly potom vykonávame v nedeľu ráno, keď sa partie balia domov a dbáme o zapísané úlovky a poriadok, ktorý si ma každý loviaci urobiť tak ako pred začatím lovu, tak aj po ukončení rybačky. Ďalším veľkým problémom je to, že ľudia si neuvedomujú, že tieto kontroly robíme hlavne kvôli nám všetkým a veľakrát sú arogantní a drzí. Vždy sa snažím slušne vystupovať a veľa krát som odmenený aj slušným chovaním kontrolovaných.

Nájde sa par výnimiek ale nemám problém sa s tým vysporiadať po svojom. Riadim sa pravidlom- neukáž, že sa bojíš a vystupuj sebavedome a slušne. Pri kontrolách sa stretávam ale aj s takými ľuďmi, ktorí drzo a arogantne reagujú len na to, že prídem slušne pozdravím a predstavím sa.

Ľudia porušujú zákony veľmi často aj vedome aj akože nevedome. Dlho som nebol ochotný riešiť priestupky tým najhorším spôsobom ale doba je zlá. Veľakrát som urobil aj pri väčšom previnení výnimku a loviaceho som upozornil a po dohovore som ho poslal domov. Dodnes pri stretnutí s nimi pozdravia a spomenú si na to čo urobili a som si istý, že sa ponaučili. Sú ale ľudia nepoučiteľní a skúšajú trpezlivosť a veľakrát takým spôsobom, že sa rozum zastavuje. Klamstvo do očí a robenie z RS blázna ma privádza do šialenstva.

Prepisovanie dátumov a nezapisovanie úlovkov z dôvodu ulovenia povoleného počtu rýb a následné vrátenie sa ku vode a arogantne klamstvo sú veci, ktoré nestrpím a minulú sezónu som teda prvý krát zobral aj loviacemu povolenie na rybolov a rybársky lístok.

Na záver dve perličky- prvá :- preteky- memoriál. Chytali sa nasadené duháky. Loviaci rybár ukončil lov ako prvý zo všetkých tým, že chytil 4ks pstruha. Nezapísal úlovok do povolenky a následné som ho kontroloval za dve hodiny na jazere ako lovy nasadené pstruhy. Ešte mi neváhal klamať, pritom som ho ako rozhodca mal v sektore a bolo tam ďalších 40 svedkov. Ďalší úsmevný- pri kontrole nájdem pri brehu ženu s deťmi ako sa hrajú. Nahodené udice a nik pri nich. Na otázku kto loví mi tá pani povedala, že manžel ale on išiel na nákup do Tesca. To Tesco je od vody vzdialene 8 km.

Na to, aby sa niekto mohol stať členom RS musí skladať nejaké skúšky, aké sú na to predpoklady ?

Ak má niekto záujem stať sa RS v prvom rade musí byť navrhnutý jeho miestnou organizáciou. Nemal by to byť chorý človek alebo invalid. V našej organizácii sme si vyhradili členstvo v RS len do 60tky, kde už aj to telo nie je také odolne napr. na nejaký beh alebo brodenie cez vodu. Taktiež aj telesná schránka je už v tomto veku poslabšia a ak by sa náhodou stalo, že člen RS by musel použiť donucovacie prostriedky, nemuselo by to skončiť dobre. Po navrhnutí členmi výboru organizácie potom vykonáva skúšku budúceho člena RS v Ivánke pri Dunaji, na svoje vlastné náklady. Po tomto mu bude vydaný preukaz a odznak RS- samozrejme v prípade úspešne vykonaných skúšok.

Ako člen RS máš nejaké výhody na povolenky alebo nejaký plat ?

Táto funkcia RS je vykonávaná bezplatne a dobrovoľne. V niektorých organizáciách existuje výnimka a členovia sú odmenení za svoju činnosť tak, že dostavajú povolenia na rybolov zdarma. Existuje aj platená RS ,ale neviem ako sú platení ani odkiaľ idú na to peniaze. V našej org. je to riešené systémom zľavy na povolenku 16e a bezplatný rybársky lístok. To je všetko.

Existuje na Slovensku aj niečo ako organizované pytliactvo, skupina pytliakov, máš s tým nejakú skúsenosť ?

Veľa sa už popísalo o tzv. organizovaných skupinách pytliakov. No môj názor na to je ten, že tieto skupiny existujú a ich členovia to robia aj spôsobmi o akých veľa ľudí vie len z filmov. Vo veľa prípadoch sú aj držiteľmi zbraní a neboja sa ich použiť na svoju ochranu. Je to u nás zlé a veľa ľudí sa domnieva, že sa s tým nič na Slovensku nerobí. K tomuto sa ja nemám právo vyjadrovať, aj keby som mohol, myslím, že proti takýmto ľudom sme my bezmocný a pokiaľ nezačne 100% fungovať spolupatričnosť medzi štátnou políciou a RS tak sa tomu nikdy nezamedzí. Neverím, že by sa do niečoho takého pustil sám nejaký člen RS. Veď len nájdenie a poškodenie napr. nejakej siete vo vode by ho mohlo stáť život. Toto ani nik nebude riskovať. Ja som sa s takýmto niečím ešte nikdy nestretol a ani by som nijako inak nereagoval.

Aké sú najčastejšie prehrešky u (ne)rybárov, ktorými sa stretávaš? Ako vyzerá typický človek, kt. porušuje zákon - skôr rybár, kt. „prekračuje hranice" alebo ľudia, kt. nemajú povolenie vôbec ?

Poďme sa rozprávať o bežných priestupkoch, ktorých je pri našich kontrolách ešte stále dosť. Ľudia sú nepoučiteľní a stále skúšajú. Najviac ma vytáča keď nevedia základné veci ako je miera, hájenie, povinná výbava rybára, nezapísanie dátumu a revíru a osvetlenie. Toto sú najčastejšie priestupky. Ešte som žiadny z nich nepotrestal inak ako dohovorom priamo pri vode. Tieto priestupky sa takto dajú vyriešiť bez problémov len človek sa musí aj slušne správať. Veľa krát som tuho presviedčaný o ich pravde, riešim to tým, že vytiahnem rybársky zákon a dám to dotyčnému prečítať. Uzná, že sa mýlil a vec je vybavená. Všetko sa dá vyriešiť slušne a bez problémov. Veľa krát sa stretávam z odpoveďou ja som zabudol, alebo ja som nevedel. Ľudia si myslia, že im naletím a pritom urobia hlupákov sami zo seba. To isté aj pri osvetlení v noci. Prídem na kontrolu, vidím auto a tma. Mal som veľa prípadov keď sa v aute diali posteľné scény chi chi. Ale pri kontrolách rybárov a neosvetlení miesta lovu?? Jáj, to je výhovoriek typu prší, zhasla sviečka, vybila sa baterka a pod. Proste každý kto ide na nočný lov, na to musí byť aj patrične nachystaný. Takže ak to môžem takto zhodnotiť, tak vo veľa, skoro vo všetkých prípadoch sú to len výhovorky. Česť výnimkám, ktorý sa priznajú ale to sa mi stane max dva krát za sezónu. Preto by som chcel do novej sezóny odkázať všetkým rybárom -dodržujte rybárske zákony a budete mať pri vode kľud a vychutnáte si rybačku a relax naplno.

A posledná otázka - aký je tvoj názor na športový rybolov ?

v dnešnej zlej dobe majú ľudia málo peňazí a riešia si našu záľubu po svojom, v niektorých prípadoch aj predajom ulovených rýb. Áno, každý koníček stojí veľa peňazí a ten náš nie je výnimkou. Preto sa v posledných rokoch zabúda na názov športový rybolov a mnohokrát sa to prerátava na vynaložené financie a mäso, ktoré si odnesú od vody. Málo dôrazu aj z najvyšších miest teda z Rada SRZ sa a MO SRZ je na ochranu trofejných rýb v našich vodách. Stále nechápem, či je to len stret záujmov alebo niekoho biznis. Všade v Európe sa chránia veľké ryby len u nás sa nosia do mraziakov a neraz skončia ako potrava pre domácu hydinu. Je to smutné ako my Slováci hospodárime s tým najväčším zlatom, ktoré sme zdedili po našich starých rybároch. Nad týmto by sa mali zamyslieť aj sami naši rybári, či si vezmú od vody trofejnú rybu napr. kapra. Keby som mohol a bolo by to v mojich silách okamžite by som veľa zákonov prerobil, hlavne čo sa týka ochrany rýb. Taká normálna vec akou je K70 v tejto dobe u nás ešte nefunguje??? Smutné a zároveň aj zničujúce pre naše veľké aj malé vody. Ja sa s tým netajím, že si na rybe občas nepochutím, ale všetko z mierou. Nikdy som svoj koníček neprerátaval na vynaložené financie a ani to robiť nebudem. Je to moja záľuba a venujem sa jej už vyše 25 rokov a verte mi nikdy nebolo tak zle ako je práve teraz a pokiaľ to bude pokračovať touto cestou, tak naše krásne slovenské vody spejú do obrovskej záhuby. Preto chcem na záver poprosiť tých, ktorí si to ešte neuvedomili- vyskúšajte tuto sezónu pustiť aspoň zopár tých pekných úlovkov toho nášho kapra alebo šťuky a zubáča, rozmyslite si pri vode, či potrebujete zobrať toľko pleskáčov alebo ostatnej bielej ryby od vody a či ich naozaj skonzumujete alebo niekomu rozdáte. Aj takto sa dajú chrániť naše vody. DAKUJEM.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk