K používaniu montáže, ktorú by som Vám týmto chcel predstaviť, ma viedli siahodlhé debaty a úvahy, ktoré určite všetci poznáte. Išlo teda o fakt, ako docieliť, aby nastražený boilies pod háčikom nevzbudzoval u kaprov nedôveru. Okrem sféry kamufláže, ktorá nie je tiež zanedbateľná, mi po rozume chodieva aj samotná váha boiliesu. Cieľom je teda nejakým spôsobom eliminovať váhu háčika a docieliť, aby nastražený boilies mal približne rovnaké vlastnosti ako ostatné voľné kŕmenie v okolí.

Samozrejme, že tak môžeme učiniť používaním plávajúceho boiliesu spolu s potápavým, ktoré môžeme kombinovať rôznymi spôsobmi, a to či už pol na pol, alebo na tzv. panáka, či použitím tzv. KD rig. No nie vždy máme k dispozícii taký druh plávajúceho boilies, ktorý by sme považovali za vhodný použiť. A tak otázka znie, ako odľahčiť boilies, ktorý si vyberieme priamo z nášho kŕmenia. Tak k tomu nám pomôže nasledujúca montáž.

Kaprárina 1

rôzne druhy plávajúceho boilies, ktoré môžeme použiť

Kaprárina 2

veci potrebné pre zostavenie koncovej montáže (háčik, stužená šnúrka, plastické olovo, PVA pena, korkové tyčinky).

Kaprárina 3

prvým krokom bude zostaviť klasickú koncovú montáž, tak ako ju všetci poznáme. V mojom prípade rád používam háčik veľkosti 6, stuženú šnúrku (asi 2-3 cm od háčika povlak stiahnutý), a plastické olovo, aby nám montáž pekne sedela pri dne (povlak na mieste kde dáme plastické olovo s nechtom rozstrapaťme aby nám olovo lepšie držalo). Na správne odmeranie vlasu pod háčikom je vhodné použiť rovnaký boilies, ktorý budeme neskôr používať. Montáž je zakončená slučkou, pretože na jej pripevnenie používam kwik link.

Kaprárina 4

 následne si zoberieme boilies, ktorý používame na kŕmenie a za pomoci vrtáčika ho navŕtame približne do polovice. K vŕtaniu môžeme použiť vrtáčiky, ktoré má už v ponuke množstvo rybárskych firiem. Alternatívou môže byť aj klasický vrták na domáce použitie, avšak v takomto prípade musíte byť opatrní, aby na ňom neboli žiadne stopy po oleji a iných látkach, ktoré by nám do boiliesu vniesli nežiaduci pach.

Kaprárina 5

pri vŕtaní otvoru postupujte pomaly a neunáhlite sa. Našim cieľom je, aby navŕtaná diera bola čo najviac v strede boiliesu, a aby nám boilies nepraskol.

Kaprárina 6

do vyvŕtanej diery vložíme opatrne korkovú tyčinku, ktorá nám bude boilies nadľahčovať. Tyčinku zasunieme do boiliesu a v mieste kde nám boilies už tyčinka opúšťa, si ju odstrihneme. Na miesto korkovej tyčinky môžeme použiť aj tyčinky z iných materiálov a iných farieb. Mnou používaný priemer tyčiniek je od 6mm do 8 mm a podľa farby boiliesu sa zároveň snažím dopasovať aj samotnú farbu použitej tyčinky.

Kaprárina 7

 na vlas pod háčikom postupne našijeme odmeranú korkovú tyčinku a navŕtaný boilies.

Kaprárina 8

 Boilies zaistíme stoperom a korkovú tyčinku opatrne zasunieme do boiliesu, pričom opäť dávame pozor, aby nám boilies nepraskol.

Kaprárina 9

 nakoľko rád používam vlas pod háčikom minimálne 1 cm dlhý, tak vždy používam PVA penu. PVA penu jednoducho po dĺžke nasliním a zatlačím medzi ňu háčik, a to tak aby som zaistil vlas pod háčikom od pohybu. Má to hneď niekoľko výhod. Zabránime tým tomu, aby sa vlas pod háčikom pri spúšťaní montáže nevhodne pretočil a zároveň si tým chránime hrot háčika pred potupením, až do momentu kým nám celá montáž neleží na dne.

Kaprárina 10

 celková koncová montáž pripravená na použitie.

Uvedená montáž možno z počiatku bude trochu časovo náročná na prípravu, ale postupne sa už stane rutinou a môže nám dopomôcť zdolať nejakého toho kapríka navyše. Niekedy totiž pár minút navyše obetovaných zodpovednej príprave našej zostavy, môže rozhodovať o tom, čo nakoniec skončí na našej podložke.

Prajem Vám všetkým veľa krásnych úlovkov, ktoré zdoláte možno aj vďaka tomuto spôsobu odľahčenia nástrahy.

Miroslav Fečko

LK baits Slovensko

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk