Plavákové lipne

Je jeseň, po skutočne teplom lete mnohým takéto príjemné ochladenie skutočne padlo vhod, o rybách ani nehovoriac. Pracovné povinnosti a extrémne teplé leto mi nedovoľovali naplno si vychutnávať čaro rybačky. Jeseň je nielen v znamení dravcov, na zimu sa pripravujúcich kaprov, no pre mňa je hlavne v znamení lipňov. Už dávno som prepadol ich čarovnému lovu. V minulosti som skúšal prevažne lov muškárením a to buď na krátku nymfu, alebo vysokú školu muškárenia – lov na suchú mušku. Len nedávno som prišiel na chuť novému spôsobu lovu týchto krásnych rýb s „vlajkou" na chrbte. Bolo to tesne pred skončením lovu pstruhov, teda niečo okolo 20. augusta.

S mojou staronovou partiou sme sa vybrali na takmer záverečný lov bodkovaných krásavcov. Zvolili sme si rieku, ktorá nadväzuje na pstruhový revír. Ide o kaprovú vodu, no bohato zarybnenú rozličnými salmonidami. V poslednej dobe sme si zvykli loviť každý iným spôsobom lovu. Otec volil muškárku, synovec prívlač a mne ostala plavačka. Z lenivosti som len tak ledabolo schmatol match prút, ktorý bol už dlhšie pripravený na lov v stojatej vode. Mal som naviazaný dokonca pomerne veľký štíhly plavák o gramáži 2,5g, vyvážený bol jedným hlavným olovom a na konci bol statný háčik veľkosti 10. Samozrejme som si pribalil aj niekoľko dážďoviek a poďho na ryby.

Pri vode sme sa rozmiestnili tak, aby sme neprechytávali spolu jednotlivé miesta. Boli sme teda od seba vzdialení cca 100 m a postupne sme postupovali dole prúdom. Ja som išiel ako prvý a skúšal šťastie na miestach, kde som predpokladal výskyt pstruhov. Mnohopočetné zábery a strhnuté dážďovky dávali predpoklad braniu plosiek, hrúzov, malých jalčekov a všakovakej drobotiny. Po hodinovom márnom zasekávaní do prázdna a opakovanom nastražovaní dážďoviek som sa rozhodol pre radikálnu zmenu. Systém som ponechal pretože na moje počudovanie, aj keď išlo o pomerne veľký plavák, rybkám nerobilo vôbec žiaden problém ho potopiť. Rozhodol som sa iba pre výmenu háčika s tým, že sa malým rybkám aspoň prizriem a zistím čomu vlastne v ten deň tak veľmi chutia moje dážďovky. Našiel som si tiahli prúd s hĺbkou cca 1 m a začal loviť. Po pár drobných jalčekoch a hrúzoch prišiel razantnejší záber, kedy sa plavák rázne potopil pod hladinu a pokračoval proti prúdu. Po záseku som vo vode zbadal iba fialovú obruč, ktorú vytvoril pohyb rybieho tela, udica sa naplno napla, no vzápätí ťah povolil. Pomyslel som si, že to bol nejaký zabudnutý pstruh dúhový. Po opätovnom nahodení a zábere sa z duháka vykľul krásny lipeň a za ním sa na breh pozrelo ešte ďalších 5 kusov medzi 27 – 35 cm. Keby som mal ešte dážďovky, asi by som bol pri vode doteraz.

Postupom času som si vycibril techniku až natoľko, že v súčasnej dobe už presne viem ako na ne. Používam jemný match prút, hlavný silón do 0,16 mm, zostava pokračuje jemným štíhlym, prípadne jemne oválnym plaváčikom do 2 g, nasleduje primerané závažie, mikroobratlík, jemný nadväzcový silón do 0,12 mm a malý, no pevný háčik veľkosti 14 – 18. Mikroobratlík používam kvôli tomu, že v prúde nástraha rotuje a bez jeho pomoci by sa systém zbytočne krútil a robil mi vrásky na tvári. Okrem dážďoviek používam aj rovnako dobré hnojové červy a v neposlednom rade aj kostné červy, ktoré sú pre lipne fakt neodolateľné. Spôsob lovu sa podobá lovu na krátku nymfu. Po nájdení vhodného miesta, ktoré tvorí predovšetkým v jesennom období tiahli prúd (najlepšie na tzv. lipňovej pláni) si vytypujem miesto výskytu lipňov a opätovne nahadzujem na to isté miesto. Keďže lipne nie sú príliš plaché ryby a pri tichom správaní sa na svoje pôvodné miesto vrátia späť je potrebné trochu po hlučnom príchode k vode vyčkať a úspech sa dostaví. V takomto prípade ani nenahadzujem a plne využívam dĺžku prútu na vedenie systému, tak že vlastne prečesávam celý stĺpec vody až kým nenarazím na ryby. Záber býva poväčšine razantný a na jemnom náčiní sa stáva zo zdolávania skutočne zážitok.

Takže ak to podmienky dovolia, odporúčam túto techniku lovu predovšetkým pre rybárov, ktorí sú stúpencami lipňov, no muškárenie im príliš nevyhovuje.

Ryba na plaváku

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk