Ak by som sa mohol čo i len na chvíľu pozrieť pod vodu, to by som tým rybám ukázal! Pri takýchto myšlienkach som sa prichytil už mnohokrát. Tajomstvá mokrého sveta ostávajú pre nás suchozemcov skryté.

Najjednoduchšie by bolo byť rybárom a potápačom zároveň. Už teraz majú mnohí rybári z množstva rybárskeho náradia (nie príliš lacného) doma peklo. Ak by sa k tomu pridala ešte potápačská výstroj, no neviem. Preto tí, ktorí sa rozhodnú skúmať život pod vodou musia siahnuť po iných prostriedkoch.

Jednou z možností je vyjsť si teraz uprostred zimy k vode. Ak sa dá, môžeme si so sebou vziať milovanú udičku a skúsiť šťastie. Možno sa nám zadarí a budeme prekvapení z pekného úlovku. Dôležitejší bude ale prieskum terénu okolia revíru. V zime dochádza na vodných tokoch k prirodzenému opadu vody. Taktiež v dôsledku zimy dochádza k vyčíreniu vody a to nám umožní preskúmať reliéf dna, skladbu podložia, skryté prekážky atď.

Je dôležité všímať si prirodzené prekážky vo vode

Úlovok

Výsledkom poznania revíru môže byť aj takýto úlovok.

Na stojatých vodách vodohospodári znižujú vodnú hladinu z viacerých pohnútok. Jedným zo základných potrieb je zníženie vodnej hladiny kvôli príprave na jarné prívalové vody. Niektorí využívajú toto obdobie na vyčistenie brehov a jeho asanáciu. V oboch prípadoch máme vynikajúcu možnosť oboznámiť sa s revírom, čo za normálnych podmienok nie je možné. Po podrobnom prieskume čo i len odkrytých brehov v niektorom z revírov máme vynikajúcu príležitosť získať dôležité informácie, ktoré môžeme naplno uplatniť v nadchádzajúcej sezóne.

O dôležitosti poznať revír som sa presvedčil už vo svojich 15 rokoch, kedy som prvýkrát zvieral v ruke povolenku a ako amatér prívlačiar som sa s prútom v ruke vybral k najbližšej rieke. Po príchode k vode som vôbec nevenoval pozornosť revíru a nedočkavo som nahadzoval. Za svoju nevšímavosť voči revíru som draho zaplatil v podobe šiestich blyskáčoch, ktoré skončili v prekážkach na dne rieky a to iba na úseku dlhom približne 20m. Táto nepríjemná, no určite potrebná skúsenosť ma utvrdila v názore, že poznanie revíru zahŕňa minimálne polovica úspechu.

Už starí rybári vraveli o potrebe vedieť „ čítať vodu". Pre neznalých pripomínam, že ide o potrebu pozorovať revír a následne určiť miesto výskytu rýb. Pri spustených vodných stavoch môžeme okrem spoznania revíru odhaliť skryté miesta výskytu rýb, prípadne zistíme dôvod kde a hlavne prečo sme v lete odtrhli svoje obľúbené nástrahy na tom ktorom mieste.

Ja takéto vychádzky k vode robím pravidelne od začiatku neskorej jesene až po skorú jar. Hlavne domáci sú neraz prekvapení, keď prídu k svojmu obľúbenému revíru po dlhšej dobe takpovediac „naisto" a svoj opozeraný revír nepoznajú. Hlavne veľké takzvané snehové vody dokážu zmeniť revír od základov. Kde sa nachádzala jama ideálna pre miestne obrovské lipne, na jar je zanesená množstvom štrku. A naopak na mieste, kde nebolo po rybách ani stopy môžu jarné vody vytvoriť krásne zátišie s množstvom prekážok, ktoré vytvárajú ideálne miesto pre kapitálneho pstruha, či šťuku.

Nedávno som navštívil zaujímavý revír v susednom meste, ktorý ale nepatrí našej organizácii. Bol to krásny 6 ha rybník, v ktorom som voľným okom pozoroval krásne pstruhy dúhové a takmer kapitálne kapry. Voda bola spustená o dobré 3 metre takže som mohol ľahko pozorovať vodné pomery. Na ľavej strane sa nachádzali betónové panely, ktoré neposkytovali rybám žiadne útočisko.

Revír

Ak by sem prišiel rybár neznalý pomerov a začal by loviť, na záber by čakal dosť dlho. Naproti tomu na pravej strane sa nachádzalo množstvo potopených stromov a zároveň veľký počet pôvodných pňov aj s koreňmi.

Korene

Aj keď lov v týchto miestach vyžaduje značný rybársky um a oželieť budeme musieť aj pár nástrah ja by som na lov zvolil práve toto miesto. Odtrhnuté nástrahy si určite vykompenzujeme množstvom záberov od skutočne pekných rýb.

Eliminovanie strát nástrah môžeme docieliť správnym výberom nástrah a ich vedením. Plávajúce a prispôsobivé nástrahy budú pracovať výborne v stredných a menších hĺbkach, háčiky budú mimo dosahu prekážok a zároveň budú veľmi atraktívne pre ryby. V takýchto miestach sa budú vo veľkom počte zdržiavať maličké rybky a za nimi prídu určite dravce. Takisto odrastené kapry si určite dobre rozmyslia, či sa budú radšej premávať po „ betónovej dialnici", alebo radšej dajú prednosť útulnej skrýši v ktorej sa budú cítiť bezpečne.

V týchto miestach sa budú ryby zdržiavať po väčšinu dňa. Dravce budú tieto miesta navštevovať aj počas lovu rybiek. Na rozdiel od nich všežravé, hmyzožravé a rastlinožravé druhy rýb dajú určite prednosť v čase aktívneho vyhľadávanie potravy oveľa zaujímavejším miestam. Pri tomto rybníku som sledoval pri vypustený pôvodné koryto, ktoré bolo v tomto období dobre pozorovateľné. Kapry, liene, plotice a iná biela ryba bude s určitosťou navštevovať takéto miesta. Prúd vody víri spodový sediment rybníka odkiaľ vyplavuje čiastočky dna spolu s potravou a zároveň stály prítok vody prináša so sebou množstvo potravy. Takisto pstruhy dúhové sa na týchto miestach zdržovali prevažne ráno a večer - v čase najintenzívnejšieho zbierania hmyzu, kedy prúd rieky prinášal so sebou množstvo strhnutého hmyzu.

Rybári, ktorý takéto zákutia poznajú, mnohokrát ich aj navštevujú s nemalými úspechmi. Podobnú situáciu som pozoroval aj na veľkej vodnej nádrži, ktorú na jeseň spustili až o takmer 6m. Rieka, ktorá napájala daný revír vytvárala koryto, ktoré bolo vryté do dna priehrady niekde aj 2 m.

Koryto

Keď som si poriadne preštudoval meandre, ktoré vytvárala na dne rýchlo som pochopil, prečo sa rybári zdržujú práve na miestach, kde okraj koryta je najbližšie pri brehu. Mohli v pohodlí loviť „na dohod" na rozdiel od rybárov, ktorí situáciu nepoznali a vyvážali svoje nástrahy aj niekoľko sto metrov od brehu v snahe mať aspoň jeden záber.

V súčasnej dobe sonarov sa môže zdať takéto sondovanie triviálne avšak opak je pravdou. Mnohí významní a hlavne úspešní lovci najprv skúmajú zákonitosti daného revíru a až tak nastupuje samotný lov. Pritom okrem sonarov používajú aj samotné pozorovanie revíru.

Takže už počas zimných mesiacov pri troche šťastia môžeme zistiť situáciu, ktorá panuje pod vodnou hladinou a nemusíme byť ani jeho obyvateľmi. Pri takejto znalosti revíru máte hneď od začiatku navrch a mnohí rybári vám budú úspech pri vode možno aj ticho závidieť.

Znalosti o revíre

Tutové letné miesto.

Prekážky vo vode

Prekážky vo vode napovedajú o úkrytoch rýb.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk