Prišla jar a to je pre nás rybárov, milovníkov prírody, ten správny čas vyraziť k vode a znova prežívať tie krásne chvíle...

Tí z vás, ktorí prepadli športovému rybolovu nedávno, alebo ešte len začínajú, by mohol zaujať tento článok. Chcem písať hlavne o výbave a technických chybách,  ktoré vznikajú z nedbanlivosti, či nevedomosti a rozhodujú o úspechu a neúspechu pri love kaprovitých rýb a tiež ako zaobchádzať s úlovkom.

Rybársky vlasec

Za predpokladu, že ste si vybrali ten správny prút s navijakom bude potrebné na cievku navinúť silon. Aký hrubý závisí od akcií (tvrdosti) prútu a podmienkach lovu. Tu sa riadim tým, čím jemnejšie náradie, tým tenší silon a naopak, pevnejšia udica si vyžaduje silon s hrubším priemerom. Tak predídeme pretrhnutiu pri nahadzovaní ťažkých záťaží ako aj zdolávaní veľkých exemplárov. Určité výhody má aj spletaná šnúra, ktorú rád používam v zarastených vodách. Vďaka jej nulovej prieťažnosti dobre reže trávy  a uľahčuje zdolanie ryby. Silon viažeme rybárskymi uzlami a pred konečným dotiahnutím ho dobre nasliňte. Predídete tým oslabeniu vysokou teplotou, ktorá v danom okamihu vzniká.

Pred každou rybačkou sa uistite, či je bez uzlíku, odretia a skontrolujte pevnosť uzlov. Každému z vás sa z času na čas stane, že koncová montáž zavadí kdesi v prekážkach a vy sa potom silou snažíte zachrániť čo najviac. Ak je silon nepoškodený, povolí to zvyčajne v uzly pri obratlíku, alebo háčiku. Avšak pri navíjaní zistíte, že váš silon zostal „kučeravý“ jeho ďalšie používanie je diskutabilné. Podobne stráca silon svoje vlastnosti po viacerých zdolaných rybách, kedy najviac namáhaných býva posledných 10 m. S príchodom novej sezóny si naviňte nový. Primerane napnite vlasec kvôli správnemu navinutiu a dbajte, aby cievka bola plná po okraj, nie viac. Ak máte pocit, že sa vám to neoplatí kupovať nový, previňte ho naopak.

Koncová montáž

 Aby naša nástraha ležala tam, kde chceme, potrebujeme závažie. Jednoducho si ho môžeme zostrojiť na priebežno, alebo na pevno (samozásek). Nikdy nefixujte závažie izolačnou páskou!

Montáž I.

Jednoduchá "klasika" na spôsob samozáseku. Hore: správne prevedenie s gumenou zarážkou. Dole: nesprávne zhotovená montáž s izolačnou páskou.

V prípade pretrhnutia vlasca, by ryba plávala so závažím, čo by jej spôsobovalo nemalé problémi, ba dokonca až smrť! Na tento účel dobre poslúži gumená zarážka.  Vhodná možnosť zamozáseku je závažie, ktorého stredom vedie gumená hadička a do nej vtlačíme obratlík a máme vystarané. Druhá voľba systému napevno je zo závesným závažím, ktoré nasunieme do závesu, zaistíme kolíkom, prevlečieme ním silon, upevníme k obratlíku  a zatlačíme doň spomínanú „skladačku“.

Montáž II.

2. Ukážka "kladačky" samozáseku so závesným olovom.

Ďalšou súčasťou koncovej montáže tvorí obratlík. Osobne preferujem matné tipy, ktoré sú menej nápadné v kryštálovo čistej vode. Rýchlo výmenný obratlík sa stal u mňa samozrejmosťou pretože sa viem dostatočne rýchlo a pohodlne prispôsobiť podmienkam pri vode, k čomu mi pomáha dostatočná zásoba nádväzcov. Tie sa skladajú hlavne z kvalitných „pleteniek“. Zvyknem používať jemné, ako aj stužené spletané šnúrky, pri ktorých sa sťahuje stužená časť dva-tri centimetre od háčiku a zaťaží sa bročkom, vďaka čomu dostaneme lepší uhol pri nasávaní nástrahy rybou a tým správne zapichnutie, najčastejšie do spodného pysku.

Tak, a sme pri háčiku. Veľmi dôležitou a podceňovanou súčasťou našej koncovej zostavy. Najčastejšou chybou býva tupý háčik. Raz sa mi sťažoval jeden rybár, že nemôže uloviť žiadnu rybu, ale keď som videl ako mu doslova chýba hrot, všetko mi bolo jasné.  Pomerne rýchlo sa nám to môže stať keď chytáme na štrkovom, alebo kamenistom podklade, zdolanie viacero rýb a v neposlednom rade kvalita háčiku. Tu sa naozaj nemusíte obávať o svoje peniaze a používajte háčiky od renomovaných výrobcov. Jeho ostrosť pravidelne kontrolujte.

Mne sa najviac osvedčilo porovnávanie používaného háčika s úplne novým. Ak zistím menšiu nezrovnalosť, neváham a mením ho za nový. Pamätajte že, nekvalitný háčik sa ohne, a však ten kvalitný sa zlomí aj to len pri extrémnom zaťažení. Dobré skúsenosti mám s háčikmi bez protihrotu z dôvodu šetrnosti k rybám, tiež lepšie preniknú do pysku a s praktického hľadiska, ak sa už nechcene zapichnú do čohokoľvek ľahučko ich vyháčkujeme. Stratovosť pri zdolávaní je len o malé percento vyššia ako s klasickými háčikmi.

Keď sa už ryba napichla na váš háčik, nasleduje primerané zdolávanie a následne  unavenú rybu dostávame do podberáku.

Rybárske vybavenie

Pomôcky pre šetrné zaobchádzanie s úlovkom: väčší podberák, podložka, pean, dezinfekcia a sakovací vak.

Pri ľahkom love ako je feeder, plávaná, alebo prívlač postačí menší, no ak máte nahodené „na kapra“, rátajte s podberákom min. 60x60 dlhými ramenami. Napriek tomu u mňa nesmie chýbať ešte väčší, ktorý mám vždy v kufri, alebo v závislosti od lokality prichystaný po ruke. Nikdy neviete, kedy „motyka vystrelí“ , podobrať veľkú rybu malým podberákom  je ako za trest.

Ulovený kaprík

A na koniec, odmena za dobre vykonanú prácu.

Dbajte na to, aby ste úlovok šetrne vyháčkovali vo vode, alebo na mokrej podložke. Siahajte na rybu len mokrými rukami! Miesto vpichu dezinfikujte. Príliš „živá“ ryba sa upokojí, ak jej zakryjete oči napr. vlhkou handričkou. Hlboko zapichnutý háčik vyberte peanom, no keď sa vám to nepodarí, neváhajte a odstrihnite silon. V teplých letných dňoch obmedzte pobyt úlovku na suchu a pravidelne ho polievajte vodou.

V žiadnom prípade rybu nedvíhajte za žiabre, či oči! Ak ste sa už predsa len rozhodli ponechať si ulovenú rybu, namiesto sieťky použite sakovací vak. Púšťanie späť. Krásny to pohľad, keď vám ryba zamáva chvostom a vy viete, že ju môžete chytiť znova a zase o niečo väčšiu...

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk