A už sa to blíži. Prihlášky na preteky sú podané. Postupne sa dozvedáme o tom či sa nám ušlo miesto v štartovom poli a či máme ešte nejakú šancu sa doň zaradiť. Premýšľame o rôznych nástrahách, pozorne sledujeme prichádzajúce novinky ,špekulujeme o taktike , hľadáme cestu ako uspieť. Všetky tieto pretekárske stavy poznám a viem ,aká náročná cesta vedie ku stupňom víťazov.

Výhra

Je skvelé, ak máme vo svojom arzenály návnady, ktorým maximálne veríme . Máme ich odskúšané , vieme, ako rýchlo na ne ryba reaguje a ako dlho nám rybu udržia na vnadenom mieste. Sú to veľmi dôležité skúsenosti, na ktorých môžeme stavať našu taktiku. Sú totiž návnady, na ktoré ryba rýchlo dokáže reagovať, avšak pri dlhodobejšom používaní strácajú na svojej atraktivite a ryba ich začína ignorovať. Opakom sú však návnady, kde ich nástup býva pomalý, avšak úspešnosť je dlhodobá. Oba druhy sú pre nás na pretekoch veľmi potrebné , ak ich prednosti dokážeme využiť v náš prospech.

Tie prvé sú väčšinou návnady bohaté na silnú syntetickú aromatickú zložku, alebo návnahy zvýraznené zvonka, t.j zaliate rôznymi aromatickými boostrami. Na takéto návnady dokáže ryba veľmi rýchlo reagovať, avšak je veľký problém ju udržať dlhodobejšie na kŕmnom mieste. Dajú sa s nimi chytať systematicky jednotlivé ryby prechádzajúce ,resp. majúce svoju cestu cez vaše kŕmne miesto. Dosiahnuť však väčšieho sústredenia rýb zvýšeným množstvom návnady a zároveň dosiahnuť väčšieho množstva záberov býva často kontraproduktívne. Samozrejme pozornosť som venoval aj výživnej hodnote a ten výsledok bol vo väčšine prípadoch rovnaký. Avšak pre preteky v krátkom časovom úseku sú tieto návnady neoceniteľné. Rovnako rád používam tieto návnady ak viem , že som vylosoval miesto ,kde sa len sporadicky ukazujú ryby. Snažím sa takouto návnadou dosiahnuť záber od tých pár rýb, ktoré naň prídu. Vo väčšine prípadoch si takéto nástrahy vyrábam sám a z aróm najčastejšie používam Octopussy, alebo Indian Spice, kde ich dávkovanie zvyšujem niekedy až na 8ml na 500g zmesi oproti odporúčanej maximálnej dávke 5ml. Zmes používam bohatú na koreniny v kombinácii s rybími múčkami , samozrejme jej súčasťou je zvýšené množstvo Robin Redu.

Druhý typ návnad ,ktoré používam sú návnady na prírodnej báze. Sú tými, ktoré mi priniesli najväčšie úspechy v mojej pretekárskej kariére. Vzhľadom na to, že väčšinou chodím na preteky, ktoré trvajú minimálne päť a viac dní pokladám ich za jedno z najdôležitejších ohniviek v reťazi , ktorá vedie k úspechu. Určite mnohých neprekvapím tým , že sa zameriavam predovšetkým na nástrahy rady Concept od Star Baits. Spĺňajú presne to, čo očakávam od nástrah, ktorými chcem zaujať rybu na čo najdlhšiu dobu a dosahovať s nimi čo najväčšie množstvo záberov. Byť zároveň úspešným v konkurencii množstva nástrah, ktoré padnú do vody je ďalšia výhoda tohto boilies, čo samozrejme potvrdzujú naše výsledky na mnohých pretekoch. Mám niekoľko favoritov v tejto rade.

Boilies

V jarných mesiacoch je to jednoznačne Hot Demon ,ale mnohých možno prekvapím keď napíšem aj Instant Frenzy. Tejto guličke maximálne dôverujem ak mám obmedziť väčšie množstvo záberov od malých rýb a chcem to riešiť typom boilies a nie ich veľkosťou. V prehriatych vodách je to Instinkt Faktor a Omega Fish ,z ktorých cítiť ,že sú doslova nabité extraktami z rôznych druhov kôrovcov, výťažkov z vnútorností zvierat a iných prírodných živočíšnych atraktantov. No ak by som sa mal rozhodnúť len pre jediný druh z tejto rady tak jednoznačne siahnem po SK 30. Táto skvelá gulička ma v uplynulom roku presvedčila o svojej vysokej kvalite a dopomohla mi k nádherným rybám. Uvidím čo prinesú novinky v tejto rade Tuniak a Kreveta /Black pepper, možno svoj názor zmením ,ale zatiaľ jednoznačne moja dôvera padá na SK 30. Patrím medzi tých, ktorý prikladajú veľký dôraz k výbere nástrahy vzhľadom na to, že na pretekoch si nemôžete vybrať miesto, ale musíte sa spoliehať na kvalitu vášho vnadiaceho materiálu v spojení s úspešnou taktikov a tu ťažím zo sily už spomínanej rady Concept.

Ako využiť prednosti týchto dvoch rozdielnych typov návnad pri pretekoch?

Tak ako som už písal, silne aromatizované nástrahy používam na miestach, kde predpokladám, že by som svojim masívnym vnadením nedosiahol požadovaného efektu t.j. sústredenia väčšieho množstva rýb a tým pádom dosiahnutie väčšieho množstva záberov. V takomto prípade je ideálne rozmiestniť svoje udice po rôznych miestach a ku každej prihodiť za hrsť týchto boilies. Ja používam maximálne 10 ks a k tomu prihodím pár zrniek tigrieho orecha a za hrsť peliet. Guličky skôr rozhodím na širšiu plochu, aby som plne využil silu aromatickej zložky a zatraktívnil väčší priestor ,v ktorom bude ryba pátrať po našej nástrahe. Táto taktika býva veľmi obľúbenou špecialistami na lov veľkých rýb a preto aj pri pretekoch sa podarí pri jej použití často chytiť pekná ryba. Tieto tzv. aromatické guličky rovnako využívam aj na silne prevnadenom mieste , kedy počas prvých dní sa snažím zaujať rybu niečím výrazným v tom obrovskom množstve návnad z čistých prírodných komponentov, ktoré pri takomto vnadení používam. Tu využívam zvedavosti rýb, ktoré reagujú na niečo nové ,neznáme ,a chcú to ochutnať.

Má to svoju logiku. Hneď ako navnadíte veľkým množstvom návnady nemôžete očakávať, že okamžite pripláva obrovské hejno rýb a vy budete ich chytať s rovnakými nástrahami ako kŕmite. Je to nezmysel. Musíte sa snažiť najskôr chytiť aj niečo z tých pár rýb , ktoré prvé začnú ochutnávať návnady, ktoré ste ponúkli vo veľkom množstve .A tu padá voľba na silne aromatizované ,úplne odlišné nástrahy a využitie už spomínanej všeobecnej zvedavosti kaprov. Túto taktiku sme využili aj na Zemplínskom kaprovi, kedy prvé ryby sme chytali na panáčikov vytvorených z Octopussy a Pop Up Hot Demon, nad masívne navnadeným kobercom návnad boilies SK30 . Postupne však záberov na túto kombináciu ubúdalo a mi sme prešli výhradne na SK 30. Skúšali sme chytať aj väčšie ryby mimo kŕmneho miesta na iné druhy boilies, no záberov sme sa nedočkali. Čo bolo však moje prekvapenie, oproti iným tímom sme chytali minimum malých rýb. Na to mám dve vysvetlenia, buď sme ich nenalákali vďaka takmer úplnému obmedzeniu partiklu, použili sme len v prvej dávke Tigrí orech a ostatok sme kŕmili len boilies, alebo malá ryba odtiahla tam , kde vo veľkom rybári kŕmili repkou a iným drobným partiklom, takže malú rybu sme tam vôbec nemali.

Zmes

V predchádzajúcich riadkoch som už čiastočne naznačil, že na masívne vnadenie využívam boilies na prírodnej báze. Počas prvých dní, keď sa snažím chytiť čo najviac zvedavých rýb na mojom mieste iným druhom nástrahy ako je návnada spolieham sa na to, že moje miesto postupne navštevuje čoraz väčšie množstvo rýb a preto postupne začínam chytať na nástrahy identické s návnadami. Ak dostávam na tieto nástrahy čoraz väčšie množstvo záberov, viem, že som dosiahol požadovaný efekt a návyk na svoje návnady. Potom už len vydržať s fyzickými silami ,dostatočným množstvom návnad a úspech je na dosah.

Sú však situácie, kedy , hlavne na silne prechytaných vodách ryby ignorujú silne aromatizované nástrahy. Tu v takýchto prípadoch siaham po výrazných korenistých boilies ako je Hot Demon a snažím sa touto výraznou guličkou zaujať rybu. Tento druh boilies používam rovnako pri malom kŕmení ,alebo pri masívnom vnadení nad kobercom inej návnady.

Zvýraznenie nástrahy oproti ostatným návnadám pokladám za veľmi dôležitý, ale hlavne úspešný krok pri pretekoch. Dnešný sortiment produktov nám k tomuto ponúka veľké množstvo možností.

Vo veľkom sa tu núka možnosť využitia rôznych druhov PVA materiálov, Method mixy, Stick mixy, pelety, použitie rôznych dipov, boostrov, ale aj kvapka čistej arómy, alebo esenciálneho oleja na nástrahu, vám môže priniesť zvýšené množstvo záberov. Využitie jednotlivých produktov k zvýšeniu atraktivity nástrah by vyšlo určite na ďalší článok, snáď sa k tomu v blízkej dobe dostanem, a podarí sa mi rozobrať podrobnejšie jednotlivé úspešné kombinácie .

Ponúkol som vám moje najobľúbenejšie spôsoby používania boilies pri pretekoch, využitie možností tejto vynikajúcej nástrahy ,ktorá môže mať veľké množstvo podôb. Je však len na vás ako dokážete pracovať s týmto skvelým materiálom pre dosiahnutie čo najväčšieho množstva rýb na vašich udiciach. Nikdy však nepripustite, že na vašom lovnom mieste nie je ryba, lebo to je cesta k stagnácii. Vždy verte tomu, že pred sebou máte ryby , len vy ich neviete chytiť a prinúťte sa k stálej aktivite a premýšľaniu ako tieto ryby oklamať. Toto je cesta k víťazstvám. Nech signalizátory pípajú a cievky sa točia.

Ivan Fabián

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk