Rozhovor s "rybárskym cestovateľom" a spisovateľom

rozhovor s “rybárskym cestovateľom” a spisovateľom

Po dlhšej dobe pokračujeme s rozhovorom s ďalším netradičným zaujímavým rybárom- je ním pán Peter Hájik- majiteľ slovenskej rybárskej cestovnej kancelárie Orbis, ktorá organizuje rybárske zájazdy takmer do celého sveta. Pred pár dňami mu vyšiel jeho knižný debut, na ktorý zbieral materiál viac než 20 rokov keď cestoval po svete za svojimi rybárskymi dobrodružstvami. Viac už o sebe sám pán Hájik:

Narodil som sa v Trnave (53 r.) a svoje prvé rybárske skúsenosti som naháňal už ako štvorročný po potoku Parná. Chytal som malé čereble do zaváraninového pohára a tešil sa z každého dňa, ktorý som mohol stráviť na rybách. V lete, keď som sa chodil s mamou kúpavať na neďaleké Senecké jazerá, často krát som jej utiekol do odľahlej zátoky, kde rybári ďaleko od kúpajúcich nerušene čakali na svoj úlovok a ja čupiac za ich chrbtami som trpezlivo hypnotizoval ich plaváky.

CK Orbis VIII.

Oficiálnym rybárom MO SRZ v Trnave som sa stal až po maturite. V roku 1994 som otvoril obchod s rybárskymi potrebami a v tomto roku ako väčšina Slovákov , ktorí sa chcú ísť pozrieť na rybačku do zahraničia, vybral som si ako prvú zahraničnú rybačku cestu do fjordov v Nórsku. A potom nasledovali ďalšie rybárske zájazdy do Španielska, na Kanárske ostrovy a do Mongolska.

Ako dlho už organizujete rybárske zájazdy a kde všade ste už s klientmi cestovali za rybárskymi výpravami?

V roku 2000 som si založil vlastnú cestovnú agentúru, ktorá sa začala zaoberať výhradne rybárskymi zájazdmi. Dnes si môžu naši klienti vybrať z nasledujúceho portfólia krajín:

- Nórsko (rybolov na mori a vo fjordoch, lov lososov v riekach )

- Fínsko(Alandské súostrovie- lov šťúk)

- Švédsko (lov šťúk, zubáčov a ostriežov na riekach a jazerách)

- Španielsko (lov sumca, kapra a zubáča na priehradách vybudovaných na rieke Ebro)

- Írsko (lov šťúk a pstruhov jazerných)

- Mongolsko (lov tajmenov a lenokov na rieke Onon )

- USA (Floriada-Miami lov plachetníka)

- Egypt- juh Červeného mora (lov kranasov, tuniakov a baradúd)

- Egypt – Asuánska priehrada (lov ostrieža nílskeho)

- Maldivy (rybárske safari zamerané na lov plachetníka a kranasa)

- Madagaskar (lov v tropických vodách Madagaskaru)

Veľká časť našich zájazdov sa prispôsobuje požiadavkám našich klientov a sú robené prakticky na mieru. I napriek tomu sa veľkej obľube teší spoločný autobusový zájazd do Nórskeho Snillfjordu a v budúcom roku máme v ponuke novinku spoločný zájazd autobusom na španielske Ebro.

CK Orbis IX.

Znie to ako splnený rybársky sen, určite by veľa rybárov s Vami rado menilo. Cestovať po svete za rybačkou určite nie je jednoduché ako rybár- klient, nie to ešte ako organizátor...ako vidím, cestujete aj do exotických krajín ako je Madagaskar, či Mongolsko. Je ten rybolov až na toľko výnimočný, že sa oplatí cestovať stovky až tisíce kilometrov zo Slovenska?

Priznám sa bez mučenia, že začiatky boli priekopnícke a plné adrenalínu. Jeden príklad za všetky. Môj prvý zájazd s klientmi do Mongolska bol plný adrenalínu. Skupinu som zostavil viac menej so svojich priateľov a upozornil ich, že výprava bude vyslovene pionierska a našou úlohou bude nájsť a vyskúšať nové miesta na rieke Onon, o ktorých vie iba môj mongolský priateľ a zároveň náš sprievodca. Všetci piati s nadšením súhlasili.

Leteli sme do Mongolska už s tým hendikepom, že sme nemali isté dve spiatočné letenky a boli sme iba na tzv. ,, čakačke " Aeroflotu. Keď sme na tretí deň v teréne hľadali brod cez riečku Balž podľa navigácie miestnych pastierov, zostali sme nedôverčivo stáť pred plytkým, ale zato silným prúdom. Náš mongolský priateľ, ktorý bol zároveň i šofér nás presvedčil, že domácim musíme veriť a vošiel s autom do brodu. Po dvadsiatich metroch auto skapalo a zostalo stáť uprostred rieky. Voda vo vnútri vystúpila až po sedadlá nášho UAZu a zatopila celý motor. Silný prúd nás ešte chvíľu tlačil dole vodou až kým sme nezostali pevne stať, kde auto zotrvalo ďalšie tri dni. Všetko sa nakoniec dobre skončilo.

Auto sme vytiahli. Náš sprievodca ho opravil a za ten čas sme iba sto metrov od auta chytili dve hlavatky väčšie ako meter.

CK  Orbis rybárska cestovka I.

hrdosť, pokora, úcta

Viete čo nám, najviac chýbalo z veci, ktoré zostali po kúpeli neusušiteľné. Toaletný papier! Nebojte sa dnes sa už Mongolsko robí oveľa sofistikovanejšie i keď na tento zájazd jeho účastníci spomínajú ako na jeden z najúžasnejších. Skutočne za niektorými zážitkami sa oplatí cestovať aj tisíce kilometrov.

Z Vašich skúseností, si rybári cenia najviac úlovok akej ryby?

V každej destinácii sa nachádza nejaká rybárska méta. Na Ebre je to sumec cez 2 metre, na Níle je to ostriež cez 50 kg, v Mongolsku tajmen cez 1,2 m, v tropických moriach je to úlovok plachetníka alebo mečúna. Pre mnohých klientov je však relax a dobrá rybárska partia nadovšetko.

A čo vy? Na ktorý úlovok nikdy nezabudnete?

Sú to tri moje rekordy:

103 cm kapor z Ebra

CK Orbis rybárska cestovka II.

Moja 103jka

135 cm tajmen z Mongolska

CK Orbis rybárska cestovka III.

Môj stotritsaťpäť centinetrový rybarský sen

285 cm plachetník z Indického oceánu

CK Orbis rybárska cestovka IV.

Plachetník 285cm

Všetkým trom rybám sa mi viažu výnimočné zážitky.

Už v úvode som sa zmienil, že Vám pred pár dňami vyšiel Vás spisovateľský debut, totiž rybárska kniha. V nej opisujete Vaše príhody z exotického rybolovu? Čo sa v nej dočítame?

CK Orbis rybárska cestovka V.

Po návrate z rybárskych ciest vo svete som sporadicky písal články do rybárskych časopisov. Asi pred dvomi rokmi som sa rozhodol, že by stálo za úsilie tieto články zosumarizovať doplniť fotografiami a vydať reportážnu knihu. Na našom trhu je veľa kníh s rybárskou tematikou.

Nájdete v nich ako viazať mušky, ktoré boilies najviac chutí kaprom, na čo berú sumce, no nikde sa nedočítate čo urobí baba pri röntgene na mongolskom letisku keď vám nájde pri presvecovaní bundy ostré náboje alebo čo sa stalo s Milošom, keď mu žralok zožral kranasa, ktorého pustil na slobodu. Toto všetko a ešte oveľa viac sa dozviete z tejto knihy. A nie je nič rukolapnejšie, ako keď vedľa písaného textu vidíte fotografiu, ktorá dokumentuje opisovanú udalosť, a tých je tam neúrekom. Určite okolo 600.

CK Orbis rybárska cestovka VI.

Ako dlho ste knihu písali?

Knihu som písal v hlave prakticky skoro dvadsať rokov, ale technicky bola pripravená za pár mesiacov. Výsledkom je 186 stranová kniha na kriedovom papieri v pevnej väzbe, ktorá určite urobí radosť nie jednému rybárovi pod vianočným stromčekom.

Kde si rybár môže v prípade záujmu knihu zakúpiť?

Knihu momentálne distribuujeme cez veľkosklady do rybárskych obchodov a aj bežných kníhkupectiev, ale kto chce dostať knihu poštou domov ideálna cesta je objednať si ju na dobierku cez našu webovú stránku www.orbis-sk.sk

Peter Hájik- spisovateľ a majiteľ rybárskej cestovnej kancelárie

CK Orbis rybárska cestovka VII.

Za sportovyrybar.sk Peter Kóša

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk