Skvelý úspech sa aj tento rok podaril naším prívlačiarom, ked na Majstrovstvách sveta v Poľsku vybojovali strieborné medaili. Martin Forbak, člen nášho tímu pridal aj dalšie striebro v jednotlivcoch a ja som ho požiadal o krátky rozhovor.....

MS Poľsko 2012

Na úvod dovol zagratulovať k dvom strieborným medailám. Ako dlho trvala príprava na MS? Mali ste nejaké špeciálne tréningy?

Ďakujem za gratuláciu aj za celý Slovenský repre tím. Moja príprava na samotné MS vlastne prebieha u mňa nonstop celý rok, pokiaľ nie som pri vode a akurát nenaháňam pstruhy, snažím sa pracovať, vyvíjať a testovať nové veci, ktoré by mohli byť prínosom pre tím, k tomu samozrejme patrí veľa času stráveného na internete pri vyhľadávaní rôznych noviniek a vychytáviek súperov . Viac menej môžem konštatovať že príprava na MS je pre mňa v sezóne prioritná a venujem jej najviac času, a to nielen pred samotným MS, ale aj po zvyšok sezóny, samozrejme mnohokrát aj na úkor tréningov na ligu. Samotné MS a naša liga sú dve úplne odlišné súťaže. Čo sa týka samotného tréningu pred MS, ten prebieha spoločne v tzv. užšej repre pod vedením trénera, a každý potom samostatne podľa vlastného svedomia.

Ako sa pozeráš s odstupom času na tieto MS? Urobil by si dnes niečo inak?

S odstupom času musím opäť konštatovať že sme predviedli neskutočnú tímovú prácu, ktorá je absolútnym základom, a z dlhodobého hľadiska prináša neskutočne vyrovnané výsledky, za všetko hovorí fakt že za ostatných šesť ročníkov MS sme dokázali získať päť tímových medailí. A či by som dnes niečo urobil inak, zrejme nie, vždy by sa určite našli drobné detaily ktoré by sa dali lepšie zvládnuť, no to je záležitosť okamihu a okamžitého rozhodnutia, mohlo by to v konečnom dôsledku skončil lepšie, no možno aj horšie, preto treba po MS iba krátko vyhodnotiť situáciu a ísť ďalej dopredu, a pracovať na zlepšení toho čo bolo možno slabšie.

Ako hodnotíš organizáciu týchto MS? Bol si už na viacerých MS, tak môžeš zrovnávať...ktoré boli podla teba najťažšie a naopak s ktorými si bol najspokojneší?

Organizácia MS v Poľsku bola podľa mňa zvládnutá dobre, ubytovanie, strava a všetko okolo bolo na úrovni, samozrejme sa nájdu detaily ktoré by sa dali vytknúť, no v celkovom komplexe to bolo super. Za nezvládnuté a problematické po organizačnej ako aj spoločenskej stránke považujem MS 2009 v Andorre, kde sa dá všetko zrovnať s katastrofou, počnúc krachom leteckej spoločnosti kde sme mali zaplatené letenky, cez všetky ostatné komplikácie a nepríjemnosti. Z môjho pohľadu za výborné označujem MS 2010 v Chorvátsku, a samozrejme tie aktuálne v Poľsku. Ale to zrejme vždy nejako súvisí s faktom čo vždy zdôrazňujem chalanom v tíme, pokiaľ dobre dopadnú preteky a je medaila, tak ostatné je v najlepšom poriadku a pozeráme na to s nadhľadom a úsmevom.

Do akej miery ovplyvnili výsledky vaši pomocníci z družstva a aké boli ich úlohy?

V súčasnej dobe vyspelosti jednotlivých tímov je tímová taktika a spolupráca základom úspechu. Tímový asistenti pretekárovi zabezpečujú prakticky všetko potrebné, vyhodnocujú situácie, odkukávajú nástrahy a ich použitie ostatným pretekárom a pokiaľ sú úspešné tak ich spoločne priamo zapracujú počas preteku pretekárovi, zvažujú umiestnenie a presuny pretekára v sektore. Tieto všetky informácie medzi sebou prehodnocujú cez vysielačky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou. Iba zohratý tím pretekára s asistentmi vie odviesť a podať špičkový výkon, asistent musí poznať schopnosti a prednosti pretekára a počas preteku ich využiť.

Z môjho pohľadu sa na celkovom výsledku pretekára podieľajú asistenti a celý tím na viac ako 70%. Samozrejme že ich úlohou je aj odrobiť „špinavú" prácu spočívajúcu v znervózňovaní súperov svojím správaní a pod. Úlohou asistenta je na začiatku kola dobre „umiestniť" vybiehajúceho pretekára a vybrať mu podľa okolností najvhodnejší sektor na začiatok kola, ďalej vyhľadávať iné vhodné voľné sektory a správne načasovať presun pretekára. Až keď s troškou šťastia sa podarí zosúladiť celú túto mašinériu, môže prísť na rad výkon pretekára.

Po prvom dni ste na prvých čechov strácali,v nedelu ste však jednoznačne dominovali a k celkovému zlatu vám chýbal len krôčik....nemrzí to?

Mrzieť to samozrejme mrzí, ale keď sa na to pozriem realisticky tak keby sme pred MS chceli striebro, tak ho beriem všetkými desiatimi. Pre nás je to obrovský úspech že sme sa dokázali rýchlo adaptovať na lov väčších kusov pstruhov potočných aké v našich vodách bežne nechytávame.

Co najviac fungovalo na MS? Mal si nejakú tajnú nástrahu?

Posledné tri mesiace pred MS som intenzívne pracoval na svojej vlastnej rotačke, mal som predstavu a nápad v čom by mala byť konštrukčne a vizuálne iná ako ostatné komerčne vyrábané, a prvé testy prototypov mi potvrdili moju teóriu a veľmi ma potešil fakt že v samotnom preteku som nesiahol po inej ako svojej rotačke. Ryby na ňu reagovali podľa mojich predstav, takže krst najhorúcejším ohňom „MFky" prebehol na 1tku, čo mi potvrdili aj ďalší členovia repre tímu.

Lov

Z ostatných nástrah na naše prekvapenie veľmi dobre ryby reagovali na ružového Berkley Trout Worma, ktorého sa nám podarilo odpozerať na oficiálnom tréningu konajúcom sa tri týždne pred samotnými MS na rovnakej vode Českému repre tímu. Tu sa nám tímová taktika, s ideou že nechceme byť dobrý na tréningu ale na MS, aby pretekári ktorí budú chytať na samotných MS na tréningu nechytali, ale sa pohybovali po trati a okukávali „tajné zbrane" súperov osvedčila a oplatila v samotných MS. Práve opozeranie a nasadenie ružového Trout Worma považujem za najzásadnejšiu vec čo sa týka nástrah, ktorá nás posunula vo výsledku oveľa ďalej. A do tretice mi vždy ku koncu preteku, keď už pstruhy nechceli reagovať prakticky na nič fungovali nenápadné Berkley smáčiky v špeciálnej farbe ktorú ťažko opísať.

Chytáš slovenskú 1.ligu a aj českú Extraligu, si partnerom a obchodníkom vo firme ProfiFishing, ktorá dováža špičkové prúty Norstream, testuješ a vyvíjaš viacero typov nástrah, viažeš prúty na mieru špeciálne podľa požiadavky zákazníka, máš ešte čas si ísť zachytať len tak sám pre radosť?

Pravdou je že som počas roka podstatne viac víkendov vycestovaný, ako doma. Aspoň raz za týždeň sa snažím vycestovať do CZ, ich rieky sú odlišné od našich, a v mnohých veciach a testoch mi dali odlišný pohľad, ktorý som využil aj na MS v Poľsku, keďže aj rieka Bóbr bola typologicky veľmi podobná českým pstruhovkám . Slovenské pstruhovky sú viac divoké, rýchle a svetlé, České pstruhovky sú s tmavým podložím a podstatne pomalšie, a navyše v CZ majú totálnu reguláciu, takže sa prakticky vždy jedná o sekundárne pásmo.

Všetky pretekárske a pracovné veci sa však dajú skombinovať, a v konečnom dôsledku mám dobrý pocit s toho že ma živí to čo ma baví. Najúnavnejšie sú preteky samotné, testy a spoločné rybačky s priateľmi sú skôr relaxom. Inou skúsenosťou sú rybačky so zákazníkmi, ktorý si chcú pri rybačke oddýchnuť a zabaviť sa. Títo požadujú náčinie najvyššej kvality a spoľahlivosti, práve tieto skúsenosti ma posúvajú vo vývoji ďalej, keď nenájdeme vhodný prút v portfóliu Norstreamu, treba postaviť zákazníkovi prút presne na mieru a podľa jeho požiadaviek, a to ma fakt baví.

Chcel by si niekomu špeciálne poďakovať za podporu?

Samozrejme by som chcel poďakovať celému Slovenskému repre tímu a trénerovi Vlastovi Tešickému, bez nich by to zrejme nebolo tak fajn. Samozrejme vďaka patrí mojím osobným asistentom, Jarovi Sámelovi, Palovi Francovia Davidovi Maixnerovi s ktorým absolvujem všetky tréningy v rámci CZ. Za celý tím určite ďakujem SRZ za podporu, a sponzorovi SK repre firme Daiwa ...Výhra

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk