Spoveď mladého rybára, Milana Mikuša

spoveď mladého rybára, milana mikuša

V našich online rozhovoroch sa snažíme vyspovedať rôznych zaujímavých rybárov resp. ľudí, ktorí majú s rybolovom niečo spoločné. Po rozhovore s testerom Vám prinášame rozhovor s mladým rybárom, ktorý chytá ryby závodne. Najbližší rozhovor sa pokúsime pripraviť s majiteľom rybárskeho e shopu.

Ahoj Milan, krátko sa nám, prosím predstav.

Dobrý deň. Moje meno je Milan Mikuš. Mám 16 rokov a mojím najväčším koníčkom je športové chytanie rýb. Chytať ryby som začal v mojich 2 rokoch a priviedol ma k tomu môj tatko, ako roky ubiehali tak skúsenosti pribúdali. Keď som mal 14-násť tajne som si kúpil prívlačový prút a práve to odštartovalo moje chytanie rýb prívlačou závodne.

Milan Mikuš

Prečo si si zvolil práve prívlač ?

Aké podmienky musí splniť 14 ročný chlapec, aby mohol chytať ryby závodne ?

Ako skoro každý rybár som si prešiel všetkými druhmi lovu rýb. Ale prívlač mi dala najviac. Presné nahazdovanie na vytipované miesta a cit na vycítenie aj toho najjemnejšieho záberu sú základom každého prívlačiara. Lovom na prívlač dokážeme prechytať väčší úsek rieky alebo jazera, zistiť kde sa ryby vyskytujú a hlavne aká nástraha je pre nich najviac atraktívna. Nikdy nevieme čo vlastne chytíme.

Chytať ryby závodne môže skoro každý. Mal by mať hlavne tzv. pretekárskeho ducha a taktiež by si mal uvedomiť, že ryby chytá pre zábavu, pričom ale spozná veľa nových ľudí a získa skúsenosti. Než som začal so závodnou prívlačou, prešiel som veľa nepohárových pretekov (v love pstruha dúhového), kde som si nacvičil ako by mala pracovať moja nástraha a ako správne nahadzovať. Nepohárových pretekov sa môže zúčastniť každý, stačí sa prihlásiť, zaplatiť štartovné a vybrať to správne náradie. Deti, ktoré by chceli pretekať v závodnej prívlači sa môžu prihlásiť do Slovenskej juniorskej ligy jednotlivcov. Zopár tréningov na domácich vodách veľmi prospieva. V roku 2011 boli dve vekové kategórie do 14 rokov a do 18 rokov.

Milan Mikuš

Pri záujme o „profi" rybárčenie si aj nejakým spôsobom treba vybrať tím alebo sa chytá za miestnu organizáciu, resp. každý sám za seba ?

Áno pri závodnej prívlači si treba vybrať aj tím za koho chceme chytať, ale nieje to také jednoduché ako to vypadá. V našej miestnej organizácii nič také neexistuje a keby aj existovalo nemá kto chytať. V našej organizácii sa málo ľudí venuje prívlači a nie to ešte závodnej kde sa niekedy musí precestovať celé Slovensko aby sme sa zúčastnili preteku . Na pozdimnom preteku Ceny Čerenca som sa zoznámil s kamarátom Robom ktorí chytá 2 ligu za Senicu. Ubehlo pár mesiacov a Robo mi ponúkol či by som za nich nechcel chytať. Dlhšiu dobu som rozmýšľal, a nakoniec som pozvánku prijal a kto by nie. Do ligy dospelých sa veľa 16 ročných závodníkov nedostane. Je to ako u ľadového hokeja, keď je hráč vinikajúci ponúkne mu miesto lepšie mužstvo.

Znie to zaujímavo. Dostal si sa pri pretekaní aj za hranice Slovenska ?

Najďalej v pretekaní som sa dostal k českým kolegom. Každoročne sa v Českej republike zúčasťnujem viacerých pstruhových pretekov. Napríklad túto sezónu na mojom premiérovom NORSTREM CUPE, kde boli samé známe mená ako napr. Jožka Foltýn, Rasťo Kuchajda, Martin Foltýn, zopár kolegov z Ruska a veľa ďalších skelých ľudí.

Prút

A čo sa týka tvojich úspechov ? Či už umiestnenia na pretekoch alebo ulovené ryby, ako si na tom ?

Najviac som hrdý na svoj minuloročný úlovok, ktorý som chytil na moje narodeniny a bola to štuka 82cm dlhá mám aj zopár veľkých kaprov, ktorých chytám keď sa nedá loviť na prívlač. UL prívlač nie je o veľkých rybách keď chytáme z jemným náradím ale o to častejšími zábermi ktoré vždy potešia. V roku 2010 som vyhral v domácej organizácii rybárske preteky v love o najťažšieho kapra, prvé moje nepohárové preteky v love pstruha dúhového som zakončil na 18 mieste, na začiatok nič špatné. Premiérové Majstrovstvá Slovenskej republiky som zachytal na 10. miesto, kde som prechytal aj účastníkov Mezdinárodných Majstrovstiev Českej republiky.

Gratulujem, sú to solídne úspechy. Na aké nástrahy rád lovíš, resp. podľa čoho si ich vyberáš, ako ovplyvní daná voda alebo lovený druh ryby tvoju voľbu ?

Milan Mikuš

Vybrať správnu nástrahu je niekedy veľký problém. Či je silný prúd v rieke alebo v nejakom pomalšom potôčiku, vždy si prechýtam miesto mäkkými nástrahami typu mikro twistrov , nymfami od firmy Berkley, smáčikmi, zistím si či sú v danej vode ne aké prekážky. Keď ryby nemajú záujem o ponúknuté nástrahy zvolím si niečo agresívnejšie napr. voblerov, rotačky a niekedy aj ne akú tu plandavku. Veľmi záleží aj na tom aby sme mali aspoň predstavu aké ryby by sa prevažne vyskytujú v danej oblasti, na jalčeky rád používam rotačky a nymfi u pstruhov sú to smáčiky.

Pred lovom sa nejako pripravuješ, či už články o danej lokalite, rybárske fóra a pod. Alebo si vieš so situáciou poradiť rovno na mieste ?

Keď idem na neznámy revír tak sa pokúsim vždy si zohnať ne aké informácie či už o obsádke rýb alebo aká je štruktúra dna či prevažne bahnité alebo kamenisté.

Milan Mikuš

Tak a je tu posledná otázka, aký je tvoj vzťah k športovému rybolovu, resp. k chyť a pusť ?

Na chyť a pusť má každý rybár iný názor. Ja som za to, nech si každý rybár zoberie od vody nejaký ten svoj úlovok, veď si ho zaplatí. Ale musíme si uvedomiť ,že na ryby chodíme preto, aby sme si odpočinuli a odreagovali sa a nie preto aby sme mali doma čo jesť a nedajbože aj situácia, pri ktorej sa ryby rozdávajú po celej dedine. Vždy si poviem, prírodu si ničíme sami, čo budú obdivovať naše deti a ich deti, aké ryby nám tu ostanú keď niektoré už sú na pokraji vyhynutia. A preto vážme si čo máme!

Ďakujeme za rozhovor. Team sportovyrybar.sk

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk