Správne zvolená nástraha je polovicou úspechu

správne zvolená nástraha je polovicou úspechu

S nadchádzajúcou sezónou lovu dravcov sa akosi viac pozerám do zásoby umelých nástrah a často sa zamýšľam nad tým s čím vyrukujem v tejto sezóne na dravcov.

Pri výbere nástrah sa spolieham nielen na reklamu uvádzanú v rôznych periodikách, ale hlavne verím svojmu úsudku a skúsenostiam.Nie všetko, čo sa na prvý pohľad páči rybárovi sa automaticky páči aj rybám. Vo veľa prípadoch to platí doslovne.

Kým som si kúpil prvý vobler, zisťoval som, ktorý typ mám uprednostniť. Nakoniec ako skoro vždy pomohla rada skúsenejšieho kamaráta. V súčasnej dobe už po pár nahodeniach viem, či daná nástraha spĺňa moje požiadavky alebo nie.

V prvom rade pri kúpe treba dať pozor na vyhotovenie nástrahy, zistiť, či nie je nejak poškodená napr. lopatka, prípadne zistiť iné defekty. Môžu to byť bublinky v laku, alebo priamo poškodený lak, chybné očko, nekvalitné krúžky či háčiky atď.

Samotný akciu zistíme až pri love, ale renomované značky dávajú predpoklad zaručenej kvality. Keďže mojou doménou je lov pstruhov, pri výbere voblerov sa sústreďujem na voblery určené k lovu týchto rýb. Značky ako Salmo, Rapala určite netreba zvlášť predstavovať žiadnemu rybárovi.

Hlavne menšie prevedenia vo veľkostiach od 2 – 10 cm mi priniesli mnohokrát pekné úlovky. Veľkou chybou mnohých rybárov je, že jednoducho neveria svojej nástrahe. Po pár nahodeniach ak nepríde záber, menia nástrahu a tú po ďalších neúspechoch za inú. Mal som možnosť malej súťaže s kamarátom, ktorý menil nástrahu po každých 30 – 40 nahodeniach. Ja som počas celého lovu ostal verný jednej nástrahe. Po skončení lovu mal kamarát na konte 3 a ja asi 11 rýb.

Po príchode k vode najprv zhodnotím situáciu , podľa stavu vody a metorologických podmienok volím vobler. Pri jasnej oblohe a čistej vode preferujem tmavšie farby a naopak, pri zamračenej oblohe a prikalenej vode svetlejšie. Pri čistej a mierne prikalenej vode sú účinné prírodné farby a pri kalnejšej bodujú nástrahy so žiarivími prvkami (krikľavá zelená, červená). Zaujímavosťou je aj vynikajúca čierna nástraha do kalnej vody.

Ak je možnosť, radím každému rybárovi prehliadnuť si revír v zime, v čase krištáľovo čistej vody a nízkej hladiny. Vtedy je dobré poriadne preskúmať revír, pobrežné partie, zistiť kde sa vo vode nachádzajú väčšie kamene, konáre a iné prirodzené prekážky vhodné ako úkryt rýb. V tomto období môžeme ľahko vypozorovať pohyb vody, jej prúdenie a tým aj stanoviská rýb.

Pri samotnom love si všímam aj prítomnosť poteru. Veď neraz sa mi stalo, keď som bol dlhší čas bez záberu a po ulovení jedinej ryby a následnom prezretí obsahu žalúdka som zistil, že je plný malých čiernych pijavíc. Okamžite som do karabínky pripevnil malý čierny vobler a zábery prichádzali ako na bežiacom páse. Takisto na začiatku sezóny sú veľmi účinné aj menšie druhy voblerov a postupom ako plôdik rastie, rastú aj mnou zvolené nástrahy.

Iný prípad sa mi stal na jednom malom pstruhovom rybníku. Vyznačoval sa extrémne čistou vodou a hĺbkou do 2,5 m. Raz poobede som sa s bratrancom vybral na miestnych pstruhov. Počasie bolo výborné a mi sme zvolili ako vo väčšine prípadov osvedčené voblery. Po príchode k vode sme zistili, že vo vode sa nachádza množstvo poteru bielych rýb vo veľkosti cca 5 cm. Bratranec zvolil potápavý biely vobler vo veľkosti 4 cm a ja taký istý ibaže v plávajúcom prevedení. Výsledky prekvapili nás obidvoch. Aj napriek tomu, že sme používali rovnaké voblery (tej istej značky, rozdiel bol iba v hĺbke potápania) ryby v ten deň lovil iba bratranec. Ryby reagovali iba na vobler bielej farby a na taký, ktorý bol schopný dosiahnuť požadovanú hĺbku. Môj vobler nedosiahol do stanoviska rýb a preto ten deň slávil úspechy hlavne bratranec. Preto nie je nikdy na škodu, mať z osvedčených farieb aj niekoľko veľkostí a rôznym stupňom potápavosti.

Mnoho rybárov robí pri vode zásadné chyby svojím správaním. K vode pristupujú hlučne a aj pri samotnom love sa nesprávajú príliš potichu. Úspech lovu môže ovplyvniť aj samotné oblečenie rybára. Stretol som sa s prípadom, kedy rybár stojaci asi v 5 m riečke bol oblečený do pestrých farieb, dokonca na hlave mal krvavočervenú šiltovku. Ryby a pstruhy nevinimajúc majú, veľmi dobe vyvinuté všetky zmysly, majú dobré periférne videnie, takže takto odetého rybára by len s ťažkosťami prehliadli. Preto radím správať sa pri vode čo najtichšie a prispôsobiť oblečenie okolitému prostrediu.

Takže okrem kvalitných nástrah, je dobré správať sa obozretne a mať na sebe oblečenie, ktoré nie je príliš kontrastné voči okolitému prostrediu a úspech sa určite dostaví.

Wobblery

Pri love je dobré mať pri sebe aj niekoľko veľkostí voblerov jednej farby.

Wobblery

Jednodielne voblery sú vhodné do tečúcich vôd, naproti tomu dvoj a viacdielne voblery upútajú ryby najmä v stojatých vodách.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk