Alebo pamätajú si ryby naše nástrahy?

Jeseň a príchod zimy je určite to pravé obdobie k lovu na prívlač. Ranné opary nad vodou dýchajú svojou nezameniteľnou atmosférou, voda sa pomaly ochladzuje a dravci si zháňajú potravu na nadchádzajúce chladné obdobie, keď naše rybníky, rieky či vodné nádrže prikryje ľadový pancier.

Aj keď je v posledných rokoch počasie dosť nepredvídateľné, s určitosťou môžeme povedať, že mesiace september, október či november sú na lov dravých rýb tie najlepšie. Vývoj ide nezadržateľné dopredu aj v rybárstve a samozrejme na to nezabúdajú ani výrobcovia umelých nástrah určených na lov prívlačou. Obchody sú plné rôznych atraktívnych a viac či menej osvedčených nástrah. Na veľmi prechytaných vodách už majú dravci veľa nástrah opozeraných a prinútiť ich k záberu už nie je také jednoduché ako keď sa s nástrahou stretli po prvý krát.

Nástrahy na prívlač (10)

micro twistre sa znova dostávajú do „módy"

Spomínam si, že jednu jeseň som mal až neuveriteľne úspešnú jednu nástrahu, na ktorú som lovil v podstate stále a fungovala na šťuky a zubáče spoľahlivo, no len do doby, keď na ňu nezačali na danom úseku loviť viacerí rybári, ktorí boli tiež úspešní. Potom o ňu prestali mať ryby záujem a môžem potvrdiť, že na danom revíry, ďalšie tri sezóny sa nechytila mierová šťuka.

Odvtedy ubehli ďalšie tri roky a nástraha začala znova fungovať a ryby na ňu reagovali skoro tak dobre ako predtým. Tu ani nešlo tak o obmenu generácie rýb, ale skôr by som povedal, že sa táto stará nástraha znova dostala pred nástrahy, ktoré sa tie tri sezóny prevažne používali a ryby na ne už skoro vôbec nereagovali, akurát tak malé neskúsené šťučky. Určite väčšia ryba, keď sa už raz „popáli" tak si bude dávať väčší pozor na podobné veci, ktoré ju oklamali.

Tiež si pamätám , že v dobe keď sa začali používať u nás smáčky, tak u nás na rieke , či rybníku to bola doslova smrtiaca nástraha na ostrieže. Nebol problém za jedno popoludnie na túto silikónovú atrapu plôdika uloviť 50-60 ostriežov a to aj v studenom decembri.

Nástrahy na prívlač (2)

Smáček je univerzálna nástraha na všetky ryby

Nástrahy na prívlač (5)

Nástraha neskutočne fungovala dva roky , potom jej efektivita začala klesať. Najskôr som si myslel, že je to silne zredukovaným počtom ostriežov v danom úseku , pretože nie každý kto lovil na túto nástrahu, ryby aj púšťal ,no že to nebude až také zlé s populáciou ostrieža som sa presvedčil nedávno. Chcelo to len vymeniť nástrahu a to buď skúsiť niečo nové, alebo sa stačilo vrátiť aj k starším dlhšie nepoužívaným nástrahám ako napríklad microtwistre či banjá.

Stačilo len nechytať na to čo ostatný neúspešní rybári okolo. O tom , že ryby si vedia „zradnú" nástrahu zapamätať a s určitosťou sa jej vyhnú ma stále presviedčajú pstruhy dúhové. Najlepšie je to vidieť na súkromných rybníkoch , kde tesne po nasadení čelia veľkému rybárskemu tlaku a tieto umelo odchované a neskúsené ryby neje žiadny problém uloviť , pretože atakujú skoro všetko čo sa vo vode pohne , padne na hladinu , alebo len jednoducho prepadáva v stĺpci vody.

Nástrahy na prívlač (11)

Nasadené dúhaky nie je problém chytiť

O mesiac je však už všetko inak.

Nástrahy na prívlač (1)

No loviť dúhaky mesiac po rybárskom tlaku už nie je také ľahké....

Ryby, ktoré prežijú sa adaptujú na nové prostredie a samozrejme začnú odolávať aj rybárskemu tlaku a ich nástrahám. V tomto období už osvedčené rotačky či woblery skoro úplne ignorujú a keďže každá ryba je svojim spôsobom veľmi zvedavý tvor a mi chceme byť úspešný, tak nám nezostáva nič iné len rybu prekvapiť.

Nástrahy na prívlač (6)

Netradičná nástraha na ktorú mi zabrala netradičná ryba

A to najlepšie nejakou neopozeranou nástrahou, ale aj jej vedením. Teraz už pstruhy nebudú veľmi atakovať agresívnejšie vedené nástrahy ako po vysadení. Skôr sú im prirodzené jemnejšie vedené nástrahy.

Ako asi v každej organizácií aj v našej sa tento rok nasádzali do potoka pstruhy dúhové a na zahájení pstruhovej sezóny som čakal na ne veľký tlak. Spolu s kamarátom sme našli jednu hlbšiu, tiahlu jamu , kde sa ich zdržovalo pomerne veľké množstvo a za hodinku sme ich každý chytili okolo 20 a pustili nižšie do prúdu pod jamu, nech sa rozlezú po celom toku. Bolo skoro jedno načo sme chytali, ale boli to hlavne rotačky a woblery.

Po obede som sa na tom mieste zastavil ešte raz. Dovtedy tadiaľ prešlo veľa rybárov, no cez polarizačné okuliare som videl ešte pomerne dosť pstruhov stáť pri dne, no boli absolútne apatické voči akejkoľvek agresívnejšie vedenej nástrahe. Tak som skúsil dovtedy pre mňa novinku, malého hnedého chrústika s gumy a nechal ho splavovať pri dne a ryby sa prestali báť a nástrahu spoľahlivo atakovali aj s neuveriteľnou agresivitou.

Nástrahy na prívlač (13)

Gumené potvorky už oklamali nejednu skúsenú rybu

O týždeň už nejavili záujem ani o tieto nástrahy, proste prešli ďalšou školou.

Je dobré, že nikto nevie dopredu , čo bude na ryby fungovať a preto je výhodou mať prichystaných viac nástrah a hlavne rôzneho druhu. Niekde môžu spoľahlivo fungovať staršie nástrahy ako rotačky, plandavky, twistríky, inde zase novšie v podobe rôznych gumených červov,lariev,žubrienok či ráčikov. Dosť záleží aj na tom aký je na danú lokalitu vyvíjaný tlak a tiež na tom na čo v danej lokalite väčšina rybárov najviac chytá. Vtedy je potrebné skúsiť sa od nich odlíšiť a nájsť inú cestu.

Nástrahy na prívlač (3)

Dnešní výrobcovia už vedia napodobniť dokonalú imitáciu aj takejto malej žabky

Veľa krát bývajú na šťuku najúspešnejšie , rybármi dosť podceňované staršie plandavky. Ja tiež veľa krát, keď pozriem do kufríka s nástrahami a vidím tam starú obitú a pomaly hrdzavú plandavku a vedľa krásny nový wobler, čo vyzerá ako skutočná živá rybka, tak siahnem na ten wobler a ani si neuvedomím, že práve tá stará plandavka môže byť pre ryby oveľa atraktívnejšia. Možno práve v tej lokalite už videli ryby stovky woblerov a ignorujú ich.

Nástrahy na prívlač (9)

Jalec tiež nepohrdne staršou plandavkou

Nástrahy na prívlač (8)

Boleň sa dá oklamať aj na staršie nástrahy

Tým som chcel len naznačiť , že nie vždy je nová a krajšia nástraha lepšia, ako tá na pohľad menej atraktívna. Poznám pár rybárov, ktorý si svoje staré nástrahy chránia ako oko v hlave, nielen preto že sa trebárs už nevyrábajú, ale sú na ne často úspešnejší ako rybár s najnovšou a najdrahšou nástrahou. No ale samozrejme sa to stáva aj naopak. Veď práve preto sa nové nástrahy stále vymýšľajú a inovujú.

Nástrahy na prívlač (9)

Firma Berkley patrí medzi významných výrobcov nových nástrah

Nástrahy na prívlač (7)

Dokonalá napodobenina čereble z dielne slovenského výrobcu Tristana

Najviac to môžeme vidieť pri ultra ľahkej prívlači, kde sa výrobcovia, ktorí pracujú s gumou či silikónom predháňajú kto vytvorí dokonalejšiu imitáciu či už rybky,červa,hmyzu , alebo aj mne neznámych tvorov. Výroba nástrah ide dopredu míľovými krokmi , no nemali by sme zabúdať ani na staršie nástrahy preverené rokmi , na ktoré žali úspechy naši otcovia či dedovia. A verte , že veľa takých nástrah sa už skopírovať nedá.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk