Pstruhová sezóna....

3 Pstruh, pstruhová sezóna

Už od začiatku apríla sa väčšina nedočkavcov z nás z radov prívlačiarov či muškárov začína prehrabávať vo svojich krabičkách s nástrahami a vyberá či dokupuje, alebo doma majstruje kúsky za ktorými sa ryby „zaručene“ pôjdu zošalieť. Svätý Peter asi stál aj pri mojom narodení, keďže som sa narodil práve 16.apríla a lepší darček každý rok na narodeniny, ako začiatok pstruhovej sezóny som si ani nemohol želať.

13 Pstruh, pstruhová sezóna

krásny potočák z rieky

V tento deň nemyslím na to, že som zase o rok starší a na blahoželania si taktiež nepotrpím, pretože ako každý rok som už od rána telom aj dušou pri obľúbenom potoku v očakávaní aké zmeny po zime v jeho toku nastali. Pri každom väčšom splave úderom 6 hodiny nastávajú preteky kto sa skôr odchytá.

2 Pstruh, pstruhová sezóna

Typické zahájenie

Je jedno či potočák či dúhak. Veď nasádzali treba to využiť J

7 Pstruh, pstruhová sezóna

Ktorý je krajší?

. Tí „najlepší“ pstruhári o 6,15 už pitvú svoj denný limit 4 kúsky a môžu sa ísť venovať inej činnosti. Zajtra si zase privstanú, veď treba ísť, pokiaľ sú. Už asi nenasadia J. Každý rok na zahájení sledujem tento obraz a je mi z toho nejako divne. Veď 16. Apríl nie je o tom , že nahodím 4 krát do splavu medzi hladné dúhaky a spokojný či nespokojný s tým, že si môžem odniesť len 4 kúsky idem domov.

Pre mňa je v tento deň úplné jedno či chytím pstruha, alebo nie. Je to pre mňa sviatok, po dlhej prestávke stáť v pstruhovom potoku.

1 Pstruh, pstruhová sezóna

Budeme aj v budúcnosti obdivovať takéto krásne farby potočákov?

Ide mi skôr o to byť súčasťou tej riečky, pozerať jej zákutia, stretnúť priateľov pstruhárov,prehodiť pár slov, aj keď väčšina z nich už v tejto uponáhľanej dobe sa zmôže iba na pár obligátnych slov a uteká k ďalšej tôni či k jame aby ho nikto nepredbehol.

Niekedy neviem či sa mám smiať či skôr plakať, keď vidím v jednom splave sa prehadzovať 6-7 „pstruhárov“ s výkrikmi „hádž si to pred seba“. Nehovorím o vynaliezavosti niektorých jedincov, ktorý den-dva pred zahájením do splavu „nainštalujú“  milé prekvapenie v podobe natiahnutého pletiva či vreca s pieskom, ktoré si prídu aj samozrejme vytiahnuť a majú ovešaný stromček s darčekmi v podobe desiatok nástrah zadarmo J . Aj takí sme my ľudia vynachádzaví....

Dosť  bolo zábavy na splave, pomaly sa vydávam po prúde hore a občas prehodím rotačkou nejaké zaujímavé miesto.

8 Pstruh, pstruhová sezóna

Farby mu hrajú po celom tele

S pod koreňa vybieha malý potočák a ja sa snažím nástrahu zobrať mu s pred papuľky, lebo viem, že aj malé pstruhy sú pažravé a nerád by som ho poškodil, možno sa raz dožije väčších centimetrov. Na druhý hod další malý a kedže ich nechcem trápiť presúvam sa dalej proti prúdu.

14 Pstruh, pstruhová sezóna

Na brehu nachádzam ďalšiu navštívenku v podobe chvostov so pstruhov. Niet pochýb, že svojou mierou sa dala do čistenia revíru aj ochranárom dobre známa vydra, ktorá sa samozrejme aj s mladými po roku tiež tešila na zahájenie sezóny. Veď nasadili, tak prečo jesť celých pstruhov, keď má dostatok tak si pochutí na tom najlepšom. Hlave a vnútornostiach. Určite za rapídny pokles pstruhov v našich revíroch nemôže len vydra, ale viditeľne k tomu veľkou mierou prispieva. Keď už si ich tu ochranári potajme nasadili, tak by pre ne mohli nasadiť aj potravu. Dajme tomu tiež potajme J.

Prechádzam ďalej a predieram sa kríkmi, no do cesty mi nejaký dobrák postavil televízor.  Žeby som si mal naladiť Fishing & Hunting? J. No, ono to je vlastne len torzo s televízora a pravdepodobne nebude fungovať, keď nemá obrazovku. Každopádne načo ho doma skladovať, keď ho môžem vyhodiť do rieky a tam ho nik nevidí.

Prejdem pár metrov a skoro som si prepichol čižmy so struny s gauča! Takže niekto si tu k televízoru doniesol aj gauč, nech je pohodlie J. Obávam sa ísť ďalej, aby som nenašiel náhodou aj celú obývačku a vydávam sa radšej po ceste popri rieke a zastavujem sa v krčmičke, kde stretávam kamaráta pstruhára. Keďže mám tie narodeniny neodmietne kalíšok a priznáva, že ide z hora a od 6 hodiny chytil jedného dúhaka.

Po príjemnom pokeci a nejakom kalíšku, kamoš sa odoberá do splavu splniť limit na dúhakoch, lebo musí na pobednú do práce a že ak nedonesie domov rybu, tak mu žena neuverí že bol na pstruhy J.

11 Pstruh, pstruhová sezóna

Denný limit splnený

Vlastne už je skoro obed a mne dochádza, že mňa doma nečaká žiadna manželka a ani obed, budem si ho musieť ako v dobe kamennej uloviť sám J. Každopádne pod krčmičkou je celkom pekný úsek, kde sa aj pstruhy vedia zdržiavať a v túto hodinu už bude podľa mňa väčšina rybárov odchytaná doma. Nemýlil som sa. Malý splav a aj úsek nad nim je je prázdny.

Nikde ani rybára , len nad splavom v plytkej vode postáva hejno nasadených dúhakov. Hodím naviazanú rotačku a pstruhy od nej utekajú čo najďalej. Zlá voľba, mohlo ma tiež napadnúť, že od rána už takýchto kovových agresívnych nástrah videli desiatky ak nie stovky a ich hejno tá čudná vec viditeľne preriedila. Zapálim si v klídku cígo a počkám v tieni stromu pokiaľ sa ukludnia a nadväzujem najmenšiu mikro nymfu bez záťaže na maličký muškársky háčik a nechávam ju splavovať úplne bez pohybu udice. 2 hody 2 dúhaci a o obed postarané.

4 Pstruh, pstruhová sezóna

Prejdem pár metrov k mostu kde vidím peknú jamu s padnutým stromom. Nechám splaviť nástrahu medzi konáre a v tom niekde s tmy pod vodou sa objavil blesk v podobe slušného potočáka cez 40, ktorý sa však za chvíľu vypína s háčika bez protihrotu. Nevadí mi to, som rád že som ho aspoň na chvíľu zbadal a som rád , že také ryby sú ešte tu. Aspoň mám inšpiráciu skúsiť ho oklamať nabudúce, teda ak ho niekto neodnesie.

Keď sa tak zamyslím...koľko takých divokých potočákov v našich revíroch ešte žije? Koľko sa ich pravidelne neresí?

10 Pstruh, pstruhová sezóna

Toto je napr. domáci krásavec

Minulý rok bolo zavedene obmedzenie uloviť na jednu povolenku 50 potočákov a bol som zvedavý ako sa s tým niektorí „lovci“ vysporiadajú. Každý rok spisujem v našej organizácií koncoročný sumár našich členov a ich úlovky, takže mám celkový prehľad a viem že sa nájdu u nás rybári, ktorí nemajú problém si od vody odniesť tých „obmedzených“  50 kusov potočáka a keby mohli tak určite aj viac.

Myslím, že daní rybári musia byť neskutočne zdraví, keď skonzumujú toľko pstruhov, veď ako vieme rybacie mäso je zdravé J .Určite to bol skvelý krok obmedziť na 50 potočákov, len či to pomôže je otázne. Naše chovné potoky, kde sme pravidelne zlovovali potočákov začínajú pomaly zívať prázdnotou. V potoku kde sme zlovili pred rokmi trebárs 2000 potočákov teraz zlovíme 100.

5 Pstruh, pstruhová sezóna

Násada do chovných potokov....vyrastú

6 Pstruh, pstruhová sezóna

....trebárs do takýchto rozmerov

Cez leto je tam nedostatok vody, keď sa k tomu pridajú ďalšie faktory, tak nastáva otázka či to vôbec za to stojí, nasádzať plôdik a následne zlovovať skoro prázdny potok. Jednoduchšie je nakúpiť mierových dúhakov a nasadiť ich rybárom na zahájenie. Ale čo sa stane s našim prírodným potočákom, keď ho budeme nahrádzať americkým prisťahovalcom, ktorý sa tu ani nevytrie a je vychytaný behom prvých dvoch týždňov po zahájení.

9 Pstruh, pstruhová sezóna

Americký privandrovalec...

V súkromných rybníkoch sa určite oplatí dávať dúhakov, spestrí to trebárs zimnú rybačku...

12 Pstruh, pstruhová sezóna

Veľká dúha so súkromáku

...alebo lov na dierkach, ale myslím , že do našich riek a potokov patrí hlavne domorodý potočák, ktorý tu bol odpradávna a záleží len na nás či ešte za pár rokov budeme mať príjemný adrenalín pri jeho divokých skokoch po ulovení aj u nás doma a nebudeme musieť za potočákom jazdiť do sveta.  Petrov zdar a veľa pekných zážitkov pri otvorení novej sezóny.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk