Občas ma prepadnú myšlienky ,v ktorých hľadám odpovede na rôzne otázky ohľadne mojich milovaných kaprov. Nad jednou z nich ,týkajúcu sa univerzálnosti nástrahy , som dlho zvažoval odpoveď. Ak by som mal do konca života používať len jednu jedinú nástrahu , aká by to vlastne bola? Kukurica, hrach, červy, moja obľúbená Octopussy , či celoročne úspešný Hot Demon? Dlho som sa nad týmto mojim problémom zamýšľal. Keď som nedávno pripravoval jednému z mojich priateľov Tigrí orech uvedomil som si skvelosť tohto produktu a konečne našiel odpoveď na moju otázku.

Tigrí orech /Cyperus esculentus/ - nie je strukovina, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je to hľuzovitá rastlina, ktorá bola jednou z prvých rastlín pestovaných v starovekom Egypte, kde z nej vyrábali koláče. Bola objavená pred 4000 rokmi.

Rastlina Tigrí Orech

Rastlina Tigrí orech

V súčasnosti je v Európe pestovaná v Španielsku v okolí Valencie, kde má názov Chufa. Má viacero využití. Vďaka svojmu zloženiu a chuti je vyrábaný z hľúz tejto rastliny nápoj, ktorý je veľmi obľúbený a výborným doplnkom náhrady mlieka pre ľudí s alergiou na laktózu. Olej, ktorý obsahujú hľuzy ,20-36% , je úspešne využívaný pri výrobe rôznych druhov kozmetiky /mydlo ,telové mlieko/ a vo farmaceutickom priemysle. V neposlednom rade sa uvažuje o využití tejto rastliny na výrobu bionafty.

Prečo však chutí kaprom?

25kg kapor

Krásny 25kg kapor z Mušova chytený na hotové boilies Japonský kalmár na mieste vnadenom rovnakým druhom boilies a hrsťou Tigrieho orecha.

Jednotlivé zložky obsiahnuté v tomto rastlinnom produkte sú dôvodom jeho úspešnosti. Tigrie orechy sú bohaté na lyzín, ktorý je hlavným stimulantom pre kŕmenie sa rýb. Samozrejme ,obsahujú aj ďalšie stimulačné látky v podobe esenciálnych aminokyselín ako sú metionín, cystín, arginín a histidín. V neposlednom rade sú dobrým zdrojom sacharidov a škrobov tak potrebných k doplneniu energie a majú výbornú sladkastú chuť. Ak mám ešte pokračovať ,tak nedá mi nespomenúť ich bohatosť na minerály potrebné pre ryby ako je draslík, fosfor, vápnik, sodík, zinok, horčík a rovnako stopové prvky. Tigrie orechy, hoci majú pre náš čuch oproti rôznym iným návnadám nevýraznú vôňu ,však kaprovým chemoreceptorom dávajú signál o veľmi atraktívnej potrave , čo je jeden z ďalších dôkazov, ako dobre majú vyvinuté čuchové orgány tieto ryby.

Aké možnosti pri love kaprov nám dáva Tigrí orech?

Tygrí orech pripravený na použitie

Tigrí orech pripravený na použitie.

V prvom rade je to nástraha s okamžitou účinnosťou. Kapor veľmi dobre a rýchlo na ňu reaguje a je ochotný ju aktívne prijímať ako v teplej tak i v studenej vode. Trh ponúka tri veľkosti týchto plodov a to mini, štandard a veľký /Large/ . Všetky tieto druhy majú opodstatnenie pri ich využití v rybárstve. Mini Tigrí orech / 6 – 7mm/ s obľubou používam pri masívnom vnadení, kedy mám záujem dostať na svoje kŕmne miesto čo najviac rýb bez rozdielu veľkosti a samozrejme ich čo najdlhšie zaujať zberom týchto drobných hľúz . S obľubou ho používam na rybárskych pretekoch. Štandard Tigrí orech /8-12mm/ používam pri menšom vnadení, kedy môj záujem je čiastočne eliminovať menšiu rybu a Veľký Tigrí Orech /Large/ /12-16mm/ používam keď chcem výhradne vnadiť len Tigrím orechom , ako nástrahu a pri vnadení tam, kde mám potrebu eliminovať malú rybu, väčšinou však na okraji kŕmneho miesta. Tým sa dá predísť záberom menších rýb .

Montáž Tigrí orech a Pop Up

Pri masívnejšom vnadení môžeme dosiahnuť niekoľko nežiaducich efektov. Ak máme Tigrí orech len ako druhotnú surovinu ,môže sa stať, že ryba získa na tento druh návnady istú závislosť a nastane ignorácia vašej hlavnej suroviny ,zväčša sa jedná o boilies. Vysvetlenie je jednoduché. Rýchla reakcia kaprov na väčšie množstvo Tigrieho orecha môže vytvoriť konkurenciu našej hlavnej návnady a jej čiastočnú ignoráciu.

Druhé veľké riziko je ak neodhadneme vnadené množstvo. Preženieme to s ním a ostane na vašom kŕmnom mieste nespotrebované. V takomto prípade je predpoklad pokazenia si lovného miesta.

Ďalším rizikom je ,ak náš záujem je cielene chytať len kapry a na naše masívne nakŕmené miesto sa začnú postupne chodiť kŕmiť amury. Sám som do nedávna bol presvedčený, že Tigrí orech amurom veľmi nechutí. No opak je pravdou. Presvedčil som sa o tom, keď som na pretekoch nevedel dostať tieto ryby z kŕmneho miesta až do okamihu ,kým ho nevyžrali do posledného zrniečka. Ja som v tomto prípade stratil deň a amury si pochutili na týchto cukríkoch.

Čomu však pripisujem veľkú účinnosť Tigrích orechov je jeho chrúmajúci efekt. Je známa vec, že zvuk sa šíri vo vode 50- krát lepšie ako vo vzduchu, takže ak začne hodovanie kaprov na tejto návnade, je takmer istota, že zvuk z ich drvenia pažerákovými zubami je dôvodom pre zvýšenie aktivity ďalších rýb ,ktoré si to nasmerujú presne tam ,odkiaľ tento zvuk vychádza.

To bol jeden z dôvodov, prečo pri konštrukcii boilies Hemp –Tiger od Star Baits boli do finálnej zmesi pridávané kusy Tigrích orechov . Táto guľôčka obsahuje takmer všetky produkty, ktoré Tigrí orech ponúka. Múčka, olej, mlieko z tejto hľuzy plus iné výberové produkty v kombinácii s konope ju robia vysoko atraktívnu pre kapra.

Na úspešnej kombinácii konope - tigrí orech je vytvorené boilies Hempy - Tiger

Na úspešnej kombinácii konope - tigrí orech je vytvorené boilies Hempy - Tiger.

Pri vnadení partiklovými návnadami je často používaný s inými semenami ako kukurica, hrach, pšenica, a pod. Úspešnou kombináciou ako pri vnadení tak i pri tvorbe boilies je spojenie konope a Tigrieho orecha. Neviem prečo , ale táto kombinácia je veľakrát dôvodom absolútneho potlačenia opatrnosti kaprov kŕmiacich sa na takto navnadenom mieste. Keď niekedy zábery prichádzajú súčasne, bez toho, aby sa ryby poplašili. Táto kombinácia ,hlavne na veľkých nádržiach , už dala veľa pekných rýb.

Ako si pripraviť Tigrí orech?

Osobne preferujem tú najjednoduchšiu prípravu, hlavne tam, kde ho veľa rybárov nepoužíva. Namočím suchý Tigrí orech do vody, ideálne ak voda neobsahuje chlór, na 24h až 48 hodín. Je možné pri jeho namáčaní pridať do vody cukor , ja dávam 10% z váhy suchých orechov, poprípade pridať sladidlo, arómu, alebo niektorú z aromatických rastlín ako je napríklad ,škorica, muškátový orech, koriander , sladké drievko. No medzi mojich favoritov patria jednoznačne chilli papričky. Takto namočený tigrí orech varíme 30 minút v tej istej vode v ktorej sme ho máčali. Jeho objem sa zväčší ,dosiahne svoju maximálnu veľkosť a je pripravený na použitie. Avšak jeho ideálny stav pre použitie je ,ak prebehne fermentácia.

Fermentácia Tygrieho orechu

Fermentácia Tigrieho orecha

Stav, kedy sa vytvorí z vody v ktorej je orech namočený tzv. žabí sliz . Ten sa vám nemusí podariť dosiahnuť v prípade ,ak Tigrie orechy neobsahujú dostatok cukrov, alebo sú v nižšej kvalite. Dokážeme ho vytvoriť a urýchliť jeho vznik pridaním cukru. Toto je veľmi často moja voľba v spojení s chili papričkami pre chladné vody. Pre mnohých je možno prekvapivé, ale Tigrí orech je vynikajúcou nástrahou v studených vodách . Pri použití ako nástrahy je výborné jemne ho narezať, alebo odrezať kúsok z oboch strán, aby sa ľahšie uvoľňovala šťava obsiahnutá v tejto hľuze. Je možné kombinovať ho s boilies napr. dve zrnká Tigrieho orecha s jednou plávajúcou guľôčkou. V neposlednom rade je to skvelá nástraha vo vodách ,kde je premnožený sumček americký .

MOntáž Tygrí orech

Montáž Tigrí orech

Dip

Zvýšiť atraktividu Tigrieho orecha môžete aj týmto dipom

Vysoká účinnosť pri love kaprov bola dôvodom, prečo sa začalo pracovať s týmto materiálom aj v mnohých rybárskych firmách. Zaváraný v rôznych nálevoch, múčky z Tigrieho orecha, šťava pod názvom Tiger Slim, olej, drvené hľuzy sú rovnako súčasťou mnohých zmesí a boilies. Je len na nás akým spôsobom využijeme kvalitu tohto skvelého rastlinného produktu, ktorý nám príroda ponúka.

Nočný kapor

Nočný kapor chytený pár metrov od brehu z miesta mierne prevnadenom Tigrím orechom

Nech signalizátory pípajú a cievky sa točia.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk