Začíname s muškárením III.

V dnešnom článku vám predstavím: ako začať muškáriť. Muškárenie patrí medzi najstaršie spôsoby rybolovu a pokladá sa za vrchol rybárskeho umenia.

Muškáriť môžeme viacerými spôsobmi:

na suchú mušku

na mokrú mušku

na nymfy.

Začíname s muškárením VII.

Výstroj

Základným predpokladom zvládnutia tohto spôsobu lovu rýb je kvalitná muškárska výstroj. Základom správneho výberu by mal byt muškársky prút, ktorý by mal spĺňať všetky naše požiadavky, ktorý je označený AFTMA .

Začíname s muškárením II.

Musíme si vybrať akým spôsobom budeme chytať. Ak poznáme všetky vlastnosti prútu, môžeme sa rozhodnúť pre navijak. Navijak, ktorý by mal sedieť s prútom aj s muškárskou šnúrou. Muškársky navijak slúži k ukladaniu muškárskej a podkladovej šnúry- backingu, upevňuje sa pod rukoväť muškárskeho prútu. Dnes máme na trhu veľký výber prútov. Prút, šnúra a navijak musia tvoriť jednotný dokonale vyvážený celok. Hodnotám prútu treba prispôsobiť šnúru, ktorá ma mať AFTMA max. o jedno vyššie alebo o číslo nižšie. Muškárske šnúry máme viacero druhov a to zvažuje akým spôsobom budeme loviť.

Muškárske šnúry sa delia:

Obojstranne zúžené (bikónické ) DT (Double Taper)

Jednostranne zúžené (raketové ) ST (Single Taper , Shooting- Taper)

Torpédovité (kyjovité ) WF ( Weight Forward)

Rovnobežné (paralelné ) L ( Level )

Plávajúce F ( Floating Line )

Potápavé S ( Sinking Line )

Prispôsobivé I ( Intermediate Line )

Plávajúce s potápavým koncom SF ( Sinking – floating Line )

Začíname s muškárením V.

Lov na suchu mušku

Suchá muška

Lov na suchu mušku- používajú sa plávajúce šnúry, nástraha pláva na hladine. Muška napodobuje najčastejšie vyliahnutý hmyz, alebo inú potravu na hladine vody. Mušky viažeme z materiálov, ktoré nepijú vodu a dobre plávu na vode. Sú na to aj rôzne pomôcky ako je impregnácia suchých mušiek alebo Originálny CDC vosk a vazelínka na suché mušky.

Lov na mokru mušku

Mokrá muška

Lov na mokru mušku - sa používajú všetky typy muškarských šnúr. Muška je vo vodnom stĺpci a napodobňuje utopený alebo lietajúci hmyz. Mušky viažeme tak, aby sa potopili a prechytávame nimi cely stĺpec.

Lov na streamer

Lov na streamer - sa používajú najčastejšie intermediálne a potápavé muškárske šnúry. Streamer napodobňuje rybičky ,hmyz, alebo iné organizmy. Tento spôsob lovu je úspešný najmä na jar ale aj počas roka.

Lov na nymfu

Zatažená nymfa

Lov na nymfu - možno loviť aj bez muškárskej plávajúcej šnúry, ta je nahradená kosínusovým vlascom. Mušky napodobňujú najviac vývojové štádia hmyzu. Mušky viažeme zaťažené a prelovujeme s nimi dno rieky .Je to najúčinnejšia metóda lovu, ak ryby nelovia na hladine.

Načo by sme nemali zabúdať, je naše zdravie, ktoré si treba chrániť. Preto si treba vybrať vhodne oblečenie keďže sa budeme brodiť cez vodu, treba si vybrať vhodne brodiacie nohavice alebo neopren, ktorý nás ochráni pred vodou.

Začíname s muškárením VI.

K výstroju patrí samozrejme vesta, ktorá nám slúži na ukladanie vlascov, mušiek a iných potrebných vecí- ako sú napr. prívesné jojá, peán, štikatko na silon atď... Pri love by sme mali byť obzvlášť opatrný keďže aj ryby sú dosť opatrne.

Na to, aby sme mali dobrý prehľad je dobre mať polarizačne okuliare, ktoré nás chránia a odstraňujú lesk vody. Na zdolávanie rýb, by sme mali mať podberák, ktorý patrí k základnej výbave. Môžeme si ho upevniť na vestu na trhací magnet z karabínkou .Ak máme všetko, môžeme sa vybrať na lov .

Prajem vám veľa úspechov v love a pekne úlovky na našich slovenských riekach a nezabúdať na chyť a pusť.

Peter Majoroš

S pozdravom Peter Majoroš.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk