Prehľad rýb lovených muškárením
Muškarením môžeme chytať viacero druhov rýb, medzi ne patrí Pstruh potočný (Salmo trutta morpha fario), Pstruh Dúhovy -Dúhak (Salmo gairdnerii), Sivoň Americký (Salvelinus fontinalis), Lipeň obyčajný (Thimallus thimallus ,Boleň, Jalec Hlavatý, Jalec Obyčajný, Podustva, Ostriež, Plotica Obyčajná, Belička, atď...
V tomto článku ostaneme pri lososových rybách ako je Pstruh potočný.
Lov rýb na pstruhových vodách:
1. apríl a september: od 06:00 do 19:00 hod.
2. máj a august: od 05:00 do 21:00 hod.
3. jún a júl: od 04:00 do 22:00 hod.
Pstruh potočný
Pstruh potočný žije vo všetkých horských a podhorských tokoch, ktoré sú bohaté na kyslík a má v nich vhodné úkryty. Loví ráno a pred večerom. Vo večerných hodinách ho môžeme pozorovať ako zbiera náletový hmyz. V lete ho hľadáme v najrýchlejšie prúdiacej vode, naopak v chladnejšom období sa zdržuje v pokojnejších úsekoch ...
Potrava pstruha je širokého sortimentu, žerie všetko mäsité s čím sa vo vode stretne, napríklad larvy vodného hmyzu, kriváky, lietajúci hmyz nad hladinou riek, malé rybky a pijavice .
Pstruh Dúhový
V našich vodách je väčší výskyt pstruha potočného ako dúhaka, no môžeme stretnúť tiež i s nim v rovnakých vodách ako s pstruhom potočným, keďže majú podobné nároky. Potrava u dúhaka je prevažne taká istá ako u pstruha potočného, je však pažravejší. Chytáme ho rovnakým spôsobom ako pstruha potočného. Dúhak berie potravu spoľahlivejšie a preto si ho pri muškárení vieme užiť. Je známe, že zdolávanie je dramatickejšie bojovnejšie. Duhák je známy svojimi výskokmi a preto treba byť pri zdolávaní opatrný.
Lipeň tymiánový
V našich riekach sa stretávame aj s lipňom obyčajným, darí sa mu najlepšie v čistých a prúdiacich riekach. V letnom období sa zdržuje pri prúdoch. Žije v skupinách. Je to krátko veká ryba, ktorá sa dožíva 5 -6 rokov. Vyznačuje sa krásnou chrbtovou plutvou. Zložku potravy Lipňa tvoria larvy potočníkov, pošvatiek a rôzne kukly. Usilovne zbiera aj náletový hmyz a preto tieto ryby chytáme na umele mušky, tak suché, ako i mokré a nymfy.
Voľba mušky
Voľba mušky je neľahká úloha pre rybára. Vieme, že umelých mušiek máme viacero druhov a preto treba vybrať tú, ktorá je „tá pravá". Mali by sme si preto všímať aké mušky lietajú nad vodou, aký hmyz sa zdržuje v okolí brehov a čo ryby v danom čase zberajú.
Suché, mokré alebo nymfy?
Ak sme si všimli čo ryby zberajú, je na nás zvoliť tu právu mušku a jej veľkosť. Preto by nám v muškovnici nemali chýbať tie osvedčene mušky ako sú napríklad:
Marcovka
Červene brčko
Listokaz
Červeno ritka
Olivová podienka
Vrbovka
Suché mušky. Z jari chytáme na väčšie vzory a postupne ako sa otepľuje, meníme ich za menšie veľkosti. Lov na suchú mušku zvolíme vtedy, ak vidíme, že ryby lovia na hladine náletový a liahnuci sa hmyz. Spoznáme to tak, že na hladine sa robia kruhy. Je to najkrajší pohľad, keď ryby zberajú tento hmyz.
Mokré Mušky. Lov na mokrú mušku zvolíme vtedy ,ak ryby lovia pod hladinou. Spoznáme to tak, ak sa ryby blýskajú pod vodnou hladinou.
Lov na nymfy. Lov na nymfy môžeme zvoliť v priebehu celého dňa, keďže nymfy prevažne žijú pri dne, používame skôr nymfy ťažšie ako sú napríklad tungsteny, ktorými sa rýchlejšie dostaneme ku dnu .
Strímre
Z jari najradšej chytám na strímre, na ne môžeme chytať všetky dravé ryby. Z jari chytám preto, lebo ryby sú menej opatrné, no chytám i vtedy, ak je väčšia voda. Na strímne môžeme uloviť i štuky, zubáče- no vtedy používame väčšie strímre .
Takzvaný zonker zo zajačiej srsti
Ak chytáme na strímre, treba rátať aj s veľkými rybami a preto používame tvrdší prút ako pri bežnom muškárení na sucho. Zdolávanie zaseknutej ryby je ideálne nasledovné: musíme mať rybu pod kontrolou a preto by mala byť šnúra stále napnutá, tým rybu ovládame a mierne ju priťahujeme šnúrou k sebe. Načo by sme nemali zabúdať je správať sa k vylovenej rybe tak, aby sme ju nezranili, tzn. chytáme ju mokrou rukou- chceme vrátiť vode.