Zima ešte neskončila no jar je ešte ďaleko. Tento rok nás sprevádza príjemné aj keď zimné počasie. V januári nebolo problém stretnúť pri vode množstvo rybárov a o mrazoch sa nám mohlo len snívať. Trochu zimnej atmosféry so sebou priniesol až február. Hoci väčšine z nás takéto počasie vyhovuje aj zima má svoje opodstatnenie. Ak sa na celú vec pozrieme z pohľadu rýb aj takáto mierna zima má svoje kladné ale aj záporné stránky. Nezamrznuté revíri umožňujú únik škodlivých plynov no sú vstupnou bránou pre stále hladné kormorány a nenásytných pytliakov. Najväčšie škody budú určite na jesenných, čerstvo vysadených kapríkov. Čo sa dá ale robiť.

Toto obdobie je ako stvorené na údržbu udíc, navijákov a všetkého čo rybár potrebuje. Ja osobne udice pretieram jemne navlhčenou handričkou a záležať si dám na dôkladnej kontrole očiek.

Navijáky takisto poutieram a na dôležité časti používam WD 40 kvôli dobrej konzistencii. Takto zakonzervované ich ukladám do mikroténových sáčkov a ukladám spolu s udicami do stojanov. Takisto je veľmi dôležité pred uložením na definitívne miesto povoliť brzdy. Pred hlavnou sezónou ich mám takto vopred pripravené a nemôže sa stať, že ma prekvapia svojou nefunkčnosťou.

Podberáky a sieťky je dobré namočiť do teplej vody v ktorej je rozpustená soľ, takto ich zbavíme slizu a nečistôt, ktoré sa tam nahromadili počas celej sezóny. Necháme vyschnúť v teplej miestnosti a hotovo.

Veľký dôraz osobne kladiem na kontrolu rybárskej „bižutérie". Je potrebné prezrieť hlavne háčiky, kovové krúžky a pod. Ak sa nachádza v krabičke čo i len jeden skorodovaný, zvyknú ho napodobňovať aj ostatné kovové veci a nerobí to príliš dobrotu. Preto aj pri sebamenšom podozrení takéto napadnuté veci vyhadzujem bez milosti von.

Pri vobleroch háčiky poväčšine mením aj s krúžkami. Človek by neveril koľko kvalitných háčikoch sa po dlhej prívlačovej sezóne otupí, zlomí, či inak poškodí. Keď si ale predstavíme kilometre navláčené počas sezóny, množstvo zachytení o najrôznejšie predmety, niet sa čomu čudovať.

Netreba šetriť ani na vlascoch. Ja osobne namotávam každý rok nové. Ak sa mi na silóne niečo nezdá, alebo ho používam veľmi často (feeder, prívlač) mením ho niekoľkokrát aj počas sezóny. Muškárske šnúry namotávam na väčší priemer a konzervujem pomocou silikónu. Ten používam v spreji aj na gumené čižmy.

Jednu alebo dve udice však nikdy neukladám do stojanov na dlhú dobu. Je to muškárska udica a jedna match – ka. Ide o dva rozdielne spôsoby lovu no jedno majú spoločné – sú použiteľné na lov počas celého roka a keďže patrím k rybárom ktorí si prestávku nedávajú skoro vôbec, ani tieto dve udice si príliš neoddýchnu.

Tento rok je typický relatívne teplým aj keď zimným počasím preto vychádzky k vode nie sú ničím výnimočným. Navštevujem menšie rieky a poviem Vám pravdu, že v januári alebo februári som zbierať lipne a pstruhy z hladiny hmyz ešte nevidel. Intenzita krúžkov bola taká veľká, že predbehla aj tú letnú.

Ja osobne volím matchku, aby som nedráždil pstruhov či lipňov a snažím sa o čosi iné. Jalce, ostrieže a na počudovanie aj kaprovité druhy rýb ako hrúz, mrena či podustva sú dosť aktívne. Ak sa na háčiku zvíja pekný hnoják, len máloktorá ryba vie odolať. Aj keď lovím na plávanú s maličkým iba 1,5 g plavákom a zostava je prispôsobená zimnému lovu aj naproti tomu končí na háčiku č. 14 niekoľko pstruhov a lipňov. A že nejde len o rybí dorast svedčia úlovky pstruhov okolo 40 cm. Jednoducho nádhera.

Pod mostom nahadzujem do mierneho takmer nebadateľného prúdu a po pár sekundách prichádza záber. Ryba srdnato bojuje. Udica tlmí odpor znamenite a silón o hrúbke 0,12 mm dostáva zabrať. Po mnohých únikoch a razantných výpadoch sa po pár minútach pozerám na krásneho cez 30 centimetrov dlhého ostrieža. Zimný šat ho robí ešte krajším a jasne je vidieť čierne pruhy na zelenom podklade. Som nadšený.Po príchode väčších mrazov beriem k vode radšej muškárku. Jemný silón by v mraze – 8 oC rýchlo primŕzal k malým matchkovým očkám a to by som nerád.

Ryby už z hladiny nezbierajú preto prúdy prečesávam nymfami. Na spodku je ťažšia a nad ňou ešte dve. Pár takýchto zostáv nechávam na odpadkoch vo vode, ktoré si tu asi odložili určite nie milovníci prírody. Čo už, veď aj taký ľudia musia byť – alebo nemusia? Zrazu prichádza takmer nečitateľný záber a na breh dostávam jedného zo svojich najväčších lipňov vôbec. Na fotku nie je čas. Dôležitejší je život tak nádhernej ryby. Trocha ho podržím proti prúdu a keď cítim, že je pripravený pomaly ho púšťam späť.

Dnes už končím, nechcem zbytočne rušiť lososovité ryby, ktoré sú po vytieraní ešte stále dosť hladné a ľahko uloviteľné. Doma ešte skontrolujem zazimované hnojové červy, trocha ich nakŕmim kuchynským odpadom a s pokojom na duši si vychutnávam teplo domova. Aj takto môžete prežiť pekný zimný deň v prírode. Určite nebudete ľutovať.

Jednou z možností ako si dostatočne zaloviť aj v tomto období je lov na takzvaných „dierkach". Ide samozrejme o lov na zamrznutých stojatých vodách, kde si vyhĺbime v ľade dieru v ktorej potom lovíme. V mnohých európskych krajinách je tento druh rybolovu povolený a veľmi obľúbený. Naša legislatíva to zatiaľ nedovoľuje, ale je to dúfam iba – zatiaľ.

Aj keď sa mnohým nechce v nepriaznivom období ísť na ryby, skúste sa premôcť aspoň na prechádzku kolo vody, možno uvidíte niečo zaujímavé, v čistej vode odhalíte prečo ste v minulej sezóne práve na tom ktorom mieste stratili svoj životný úlovok, alebo aspoň si aktívne oddýchnete a nabijete sa pozitívnou energiou na budúcu sezónu. Veľa šťastia.

Duháky

Ak to legislatíva dovolí, možno aj u nás sa budú loviť takéto pekné duháky na „dierkach".

Tíšína a prúd

Ryby som nachádzal na rozhraní tíšiny a prúdu.

Poriadna zima

Poriadna zima.

Kapitálny úlovok

Skoro kapitálny úlovok - ibaže z hypermarketu.

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk