Sumcová vábnička 1

Vážení priatelia rybári. V tomto článku by som vás chcel oboznámiť ako som sa vlastne dostal k výrobe sumcových vábničiek , popísať ich výrobu a použitie. Ako väčšina rybárov, ktorí sa rozhodli venovať chytaniu našej najväčšej sladkovodnej rybe- sumcovi, som tomuto lovu prepadol aj ja a to na lov pomocou vábničky.

V tej dobe ale bol problém tieto vábničky zohnať aspoň teda tu u nás. Tak som podľa obrázkov a toho čo som si pamätal, pomocou nožíka a brusného papiera skúsil takúto vábničku vyrobiť. Zažil som veľké prekvapenie keď som zistil, že vábnička celkom slušne búchala a podarilo sa mi na ňu aj vyvábiť pár sumčekov. Ako plynul čas pokúšal som sa vyrobiť ďalšie vábničky.

Moji priatelia, ktorí so mnou chodili na ryby skepticky sledovali a z úsmevom na perách ma presviedčali že to nemôže fungovať. No keď sa dostavili prvé úspechy v podobe pekných sumčekov začal som sa usmievať ja. Priatelia zrazu pochopili, že aj za pomoci paličky ako sumcovú vábničku  nazývali sa dá sumec vylákať a chytiť na udicu. Keďže  už som mal nejakú tú skúsenosť s výrobou vábničiek za sebou a prvé testy boli za mnou a dopadli dobre ma začali priatelia presviedčať, že by som mohol takéto paličky vyrobiť aj pre nich. No a tam začala moja výroba prvej série vábničiek ktoré som začal vyrábať.

Vzhľad a nejaká elegancia, či tvar ma vtedy až tak nezaujímali hlavne, že boli kamaráti a aj ja spokojní. Ako to býva tak stále bolo viac kamarátov čo to chceli tiež vyskúšať a prosili ma o tieto vábničky. Chceli aj niečo nové, tak som začal špekulovať nad inými hlavičkami. Povedal som si, že takto to nejde, nožík a smirkový papier na to nestačia .

Ako plynul čas pokúšal som sa vyrobiť ďalšie vábničky už trocha inými nástrojmi, ktoré som si k tomu účelu zakúpil. Bola to malá pásová brúska, vybračná brúska a priamočiara pílka na vyrezávanie. Zjednodušili mi prácu s drevom. Prvé vábničky boli vyrobené zo smrekového dreva, keď som zistil že tam nie je potrebná pružnosť a ani pevnosť. Skúšal som teda iné druhy dreva a prišiel na to že najideálnejšie je bukové a jaseňové drevo, kde bola zaručená pevnosť a aj pružnosť.

Začal som rozmýšľať aj nad tvarom rúčky a klobúčikov. Vyrobil som prvých pár kusov, ktoré už boli pekne prepracované vybrúsene do hladka, namorené a prelakované kvalitným priesvitným lakom.

Sumcová vábnička 2

Ukázal som ich priateľom a tí keď ich zbadali tak tu nastal veľký zlom .Viac menej môžeme tento zlom nazvať aj veľkou chválou od priateľov, ktorí moje vábničky používali a boli s nimi výsostne spokojní a hlavne sa im darilo vyvábiť pekných sumcov. Prvé sumcové vábničky vyrobené zo smrekového dreva si svoju funkciu splnili, hlavne na Dunaji a Váhu. Začala éra kvalitnejších a krajších vábničiek aj keď zatiaľ len v malom. V tomto čase som stretol kamaráta, ktorý skonštatoval, že tieto vábničky sú už na profesionálnej úrovni a či by som ich nechcel vyrábať aj pre obchodníkov, aby ich mohli používať aj ostaní sumčiari.

A to ma nasmerovalo na cestu zlepšovania a zdokonalenia týchto sumcových vábničiek. Začala sa ďalšia etapa výroby, pri ktorej som zistil, že je o tieto vábničky záujem a nestíham ich vyrábať z náradím ktoré som mal k dispozícii. Výroba hlavičiek bola tiež dosť pracná pretože sa vyrábali doslova na kolene a to ručne. Dal som sa teda nahovoriť kamarátom, ktorý mi k tomuto účelu zapožičal garáž, ktorú sme prerobili na stolársku dielňu.

Dokúpil som veľkú pásovú pílu, ďalšiu pásovú brúsku, menší sústruh na výrobu hlavičiek, frézu, výkonnejšie vibračné brúsky pretože tie boli najviac vyťažené a iné drobnosti. zároveň som začal používať na vábničky terajšie logo JP, pod ktorými sú dneska známe. Tu sa prakticky začala terajšia cesta týchto vábničiek. Začal som spolupracovať zo slovenskými sumčiarmi ako je Atti Waller z Q-ryb Košice, sumcový team Silurus z Senice, Marcel Lieskovan, Romeo Sýkora z Fishing Delta El Ebro a iní, ktorí tieto vábničky testovali a na ich pripomienky sa vábničky dolaďovali a skúšali sa pri tom aj iné typy hlavičiek.

Sumcová vábnička 3

Všetci títo testeri boli z týmito vábničkami spokojní ale hlavné je že na ne nachytali pekných sumcov. Zdokonalil som tvary sklony hlavičiek a pustil sa do výroby sumcových vábničiek ako ich mnohí  teraz poznajú. Bola to celkom zaujímavá cesta k tomu čo teraz vyrábame, ale myslím že z účinnosťou týchto vábničiek  sú naši zákazníci spokojní. Naše vábničky sú momentálne v Čechach, Francúzsku, Írsku, Poľsku, zopár aj v Maďarsku a aj v Nemecku a samozrejme nesmiem zabudnúť aj na Slovensko. Pokiaľ máte záujem dozvedieť sa niečo o výrobe týchto vábničiek v nasledujúcom  článku vám ukážeme ako sa z kusa dreva dá vyrobiť takáto krásna vábnička.

S pozdravom Petrov zdar za firmu JP Josef Janáč

Sme spoľahlivý predajca a katalóg tovaru na internete. Na Sportovyrybar.sk nájdete známe produkty od renomovaných výrobcov. Tovar je možné vyskúšať a vrátiť, ak by napr. nesedela veľkosť. Nakupovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Vyberajte zo širokej ponuky tovaru na Sportovyrybar.sk.
Vyberajte z ponuky
36581
produktov
244
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Športovyrybár.sk